Eesti uudised

Tallinn aitab pensionäridega suurendada apteegiketi turuosa (15)

Andres Põld, 14. jaanuar 2013 07:03
Euroapteek: Tallinn pakub pensionilisa saavatele linlastele apteegikaupade ostmisel 10protsendilist soodustust. Foto: Tiina Kõrtsini
Tallinna linnavalitsus suunas ahvatlevat ravimisoodustust pakkudes tuhanded linlased konkurssi korraldamata või valikuvõimalust pakkumata ühe kindla apteegiketi kliendiks, aidates nõnda ettevõtet selle turuosa suurendamisel.

Nimelt pakub Tallinn alates tänavusest aastast pensionilisa saavatele linlastele apteegikaupade ostul 10protsendilist soodustust. Koostööpartneriks soodustuse pakkumisel valis linn Euroapteegi. Eelmise aasta 1. oktoobri seisuga elas Tallinnas 93 000 pensionilisa saajat. Seega suurenes Euroapteegi võimalike klientide arv ühe hoobiga kümnete tuhandete inimeste võrra.

Linna sotsiaal- ja tervishoiuameti juhataja Vahur Keldrima ütleb, et Euroapteek valiti pilootprojekti läbiviimiseks, kuna neil on Tallinnas 21 apteeki, nad on suuruselt kolmas müügivõrk Tallinnas. "Kahel suurimal apteegiketil – Apotheka ja Apteek1 on juba seenioridele omad sooduspaketid (Seeniorkaart) rakendatud koostöös pankadega," märgib Keldrima. Ja lisab, et pilootprojekti edukal rakendumisel võib kaaluda lepingupartnerite ringi laiendamist.

Koostööleping rahalist kulu ei too

Euroapteegi juhatuse liige Eno Juul räägib, et ettepanekuga hakata selles projektis linna koostööpartneriks pöörduski tema poole just Keldrima. "Olime mõni aasta tagasi tihedamalt kontaktis seoses Pae öövalveapteegi opereerimisega, sellest tulenevalt oli olemas varasem koostöökogemus ja kontakt," lausub Juul.

Keldrima kinnitusel linnale koostööleping rahalisi kulutusi ei too, sest soodustust apteegis müüdavatele kaupadele rakendab Euroapteek. Juuli sõnul on Euroapteegi kulutused koostööprojektile üsna mõistlikud. Peamiselt lähevad need müügiprogrammi muudatuste tegemiseks ja lisatööjõule projekti alguses.

"Projekt on loomulikult välja töötatud eeldusel, et suurenev käive katab vähenenud kasumi. Ehk siis käibe suurenemise korral suudame pakkuda sama toodet odavama hinnaga," kostab Juul.

Teiste apteekidega ei arutatud

Ent millist konkreetset kasu Euroapteek sellest projektist saab? Juul tunnistabki, et projekti põhieesmärk on külastatavuse kasv ehk selle läbi turuosa suurendamine Tallinnas. Kuna Eestis kehtivad apteekide asutamisele piirangud, pole Euroapteegil Juuli sõnul võimalik avada apteeke üheski keskmise suurusega Eesti linnas: Viljandis, Rakveres, Võrus, Valgas, Haapsalus, Kuressaares jne.

"See omakorda tähendab, et meil ei ole võimalik paljudes piirkondades pakkuda konkurentsi teistele samal tegevusalal tegutsevatele ettevõtetele," nendib Juul. "Kuna apteegi avamise piirangud takistavad ettevõtte normaalset arengut, kasutame muid võimalusi turuosa ja käibe suurendamiseks, milleks kindlasti on ka käesolev koostöö."

Ent Apotheka ja Apteek1 on nördinud, et linn neid sellesse koostööprojekti ei kaasanud ega seda võimalust nendega üldse ei arutanudki.

"Tallinna soov koostöös Apteek 1 ketiga pensionäridele soodustust pakkuda meieni jõudnud ei ole," ütleb apteegiketti haldava Tamro Eesti OÜ tegevjuht Tiina Kadak. "See, kas oleksime oma pakkumise hankel teinud, sõltunuks kindlasti tingimustest, mida me praegu ei tea. Kindlasti oleksime soovinud sellealase koostöövõimaluse üle arutada."

Apotheka juhataja Marika Pensa kinnitab, et neil oleks olnud huvi sellises projektis osaleda.

"Taunime linna sellist käitumist, kuna teistele apteekidele ei antud osalemiseks võimalust ega uuritud ka nende arvamust. Avaliku konkursi korraldamata jätmine tekitab sellises olukorras samuti küsimusi," lausub ta. "Linna põhjendus, et valis oma partneriks Euroapteegi, kuna neil on suuruselt kolmas müügivõrk Tallinnas ja et Apothekal on juba seenioridele omad sooduspaketid rakendatud koostöös pankadega, pole adekvaatne."

Linn on väga rahul

Raepress edastas eelmise nädala neljapäeval pressiteate, et abilinnapea Merike Martinson külastas koos sotsiaal- ja tervishoiuameti juhtidega eri linnaosades asuvaid Euroapteeke, et tutvuda apteegisoodustuse käivitamisega.

"Olen nähtuga väga rahul," märkis abilinnapea. "Vestlustest apteegijuhatajate ja klientidega selgus, et 70% apteegi soodustuste kasutajatest on linna uue toetusega väga rahul, mis ületab meie parimadki ootused. Neid, kes leiavad põhjuse nurisemiseks, leidub alati." Martinson uuris, millised on peamised soodustuse kasutajate probleemid. Selgus, et paljudel puhkudel tullakse apteeki ilma linnapoolse teavituskirjata, see on ära visatud või kaotsi läinud. Sel juhul tuleb uue teavituskirja saamiseks pöörduda oma linnaosa sotsiaal- ja hoolekande osakonda. Teavituskirjata ei saa esimest korda pöörduja end soodustuste saajaks registreerida.

Küsimusi tekitab ka soodustusega pakutavate toodete sortiment – osta saab kõiki kaupu, välja arvatud soodusretseptiga tooted. Ka ei ole võimalik apteegilt saada toetuse summat rahas, mida samuti mõned nõuavad. "Apteegitoetus on osutunud väga populaarseks ja see näitab, et inimesed oskavad raskel ajal hinnata ka lihtsat abi," märkis Martinson ringkäiku lõpetades.

Et pensionärid saavad nii ehk naa sõita ühistranspordis tasuta, siis võib apteegisoodustuse pakkumine olla üks võimalus sundida ka eakaid inimesi soetama endale ühiskaart . Nimelt ei saa Euroapteekides seda kümneprotsendilist soodustust enne, kui ei ole ette näidanud eelkõige just Tallinna tasuta ühistranspordisüsteemi rakendamiseks loodud ühiskaarti.

Samas on andmekaitse inspektsioon algatanud järelevalvemenetluse ühiskaardi andmekogu turvalisuse väljaselgitamiseks. Inspektsioonile tekitab küsitavusi, kas on tagatud reisijate isikuandmete turvaline hoidmine. Nimelt soovitakse seitse aastat säilitada isikustatud piletite andmestikku, mis hõlmab reisija nime, elukohta, isikukoodi, reisijale pileti ostnud inimese andmeid, sõidusoodustuse alust, tema liikumisteekondi ning teatud juhtudel ka e-postiaadressi ja telefoninumbrit. Tallinna ühistranspordis kasutab isikustatud ühiskaartide kaudu tasuta sõidu võimalust 174 000 linlast ja peale nende 49 000 pensionäri.