ANNAB PÜSTI SEISTA: Libedad kõnniteed sunnivad jalakäijatel püstijäämiseks tugipunkte otsima. (Arno Saar)

Vahelduvad pluss- ja miinuskraadid on muutnud mõned pealinna kõnniteed nii libedaks, et nendel kõndimine on pideva kukkumisohu tõttu vaevaline ja aeganõudev.

Nii juhtus möödunud laupäeval ka muusik Tõnu Väärtnõuga, kes kukkus ning sai surmavaid vigastusi Tallinnas Humala tänaval. Väärtnõu suri paar päeva hiljem haiglas.

"Kohalikud inimesed nendivad, et sama tänavalõiguga on probleeme olnud nii suvel kui talvel. Siin pole kõnniteed olemaski, kogu aeg peab turnima autode vahel," vahendab Delfi.

Libedusega on hädas teisedki pealinna jalakäijad, kes märgivad, et kõnniteedele on maha puistatud libeduse tõrjeks mõeldud liiva või graniidipuru väga minimaalselt või üldse mitte.

Nii ütleb ka Narva mnt 9a maja ees kukkunud ja tugeva peapõrutuse saanud Madis, et esmalt meenus talle seoses kukkumisega kohe Väärtnõuga aset leidnud traagiline õnnetus.

"Minul läks hästi, mina olen elus!"

"Tema kukkus praktiliselt samamoodi kukla peale nagu mina. Minul läks hästi, mina olen elus, aga midagi tuleb libedate tänavatega siiski ette võtta," pahvatab ta.

"Nii palju, kui ma mäletan, on see, et teele polnud libeduse tõrjumiseks midagi maha puistatud. Ja selle aja jooksul, kui ma teadvusele tulin ja kiirabi ootasin, libastus samal teelõigul vähemalt kümme inimest," räägib Madis.

Ta lisab, et kukkus kohas, mida katavad plaadid, mis vett või külma saades kohe väga libedaks muutuvad.

"Kaalusin päris pikalt ka kõnnitee haldajalt kahjutasu nõuda, kuid siiski loobusin," ütleb Madis. Maja omanik, mille ees Madis kukkus, on Broadcate Capital OÜ. Nende projektijuhi Taavi Turvase sõnul polnud omanikud libedatest plaatidest ega inimeste kukkumistest teadlikud.

"Me anname haldusfirmale majaga seotud ülesanded üle, ja seda hoonet haldab Pindi Kinnisvara. Võtame halduriga ühendust ja kindlasti uurime, miks kõnnitee libe on, sest et see on siis nende tegemata jätmine," ütleb Turvas.

Mupo rikkumisi ei täheldanud?!

Munitsipaalpolitsei ameti patrull käis Narva mnt 9a maja juures ja rikkumisi ei täheldanud.

Kuigi suurem osa kõnniteedest peaks olema puhastatud ja liivatatud, miks siis ikkagi on osad pealinna tänavad libedad ning lume- ja jääsodi täis?

Munitsipaalpolitsei ameti avalike suhete peaspetsialist Meeli Hunt ütleb, et kui kõnniteel on mittesobiv kate, siis saab sellele juhtida omaniku tähelepanu.

"Kukkumise korral on kannatanul õigus pöörduda esmalt omaniku poole, kes vastutab libeda kõnnitee eest ning juhul, kui kokkuleppele ei jõuta, siis kohtusse. Alati on kannatanul võimalik esitada sellekohane avaldus," räägib Hunt.

Ta lisab, et meie talveolud on olnud heitlikud – sula vaheldub külmaga ja hädas on mõlemad osapooled: nii liiklejad kui ka kinnistute omanikud. "Rohkem ettevaatlikkust liiklemisel tuleb alati kasuks. Talv ei ole eestimaalasele tundmatu olukord, seega rohkem praktilist ja rahulikku meelt ning ettevaatlikkust. Libeduse vastu aitab tavapärasest suurem graanulite kasutus ning pidev olukorra jälgimine," ütleb Hunt.

Sellel talvel on libedate kõnniteede suhtes algatatud 28 menetlust.

Kukkumisi on võrreldes möödunud talvega rohkem

Võttes aluseks Tallinna kiirabi edastatud tabeli kukkumiste kohta kuu lõikes möödunud ja käesoleva talve kohta, on näha, et kukkumisi on võrreldes eelmise aasta talveperioodiga kordades rohkem.

2011. aasta detsembris kukkus pealinna kiirabi andmetel libedaga 45 inimest, jaanuaris 111 ning veebruaris 55 inimest. Libedaga kukkudes sai viga ning vajas arstiabi 211 inimest.

2012. aastal libastus ainuüksi detsembris 124 inimest ning 2013. aasta jaanuaris on libedate teede ohvriks langenud juba 45 inimest. Kannatanuid on sel talvel juba 169. Möödunud talve samal perioodil oli viga saanute hulk 75.

Enim inimesi on sel talvel libedusest tingitud kukkumistega Tallinna kiirabi poole pöördunud 28. detsembril (9 kukkumist), 31. detsembril (21 kukkumist), 1. jaanuaril (10 kukkumist) ja 7. jaanuaril (12 kukkumist).

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis