Elu

Seitsmenda Meele muusiku Tõnu Väärtnõu pill vaikis igaveseks (4)

Kaja Roomets, 9. jaanuar 2013, 06:56
Omaaegses Eesti kuumimas rokkbändis mänginud Tõnu Väärtnõu siit ilmast lahkumine langes kokku laulja Henry Laksi sünnipäevaga.  Toomas Volmer/Eesti filmiarhiiv
Klahvpillimängija Tõnu Väärtnõu 16.04.1960 – 7.01.2013

"Tõnu surmadaatumina seisab kirjas 7. jaanuar. Ränk kukkumine juhtus aga laupäeval, 5. jaanuari õhtul," ütleb ansambli Seitsmes Meel legendaarse klahvpillimängija Tõnu Väärtnõu traagilisest surmast muusik Kalle Vilpuu.

Oma nime väärt mees

"Tõnu oli pikk ja tugev poiss. Umbes meeter üheksakümne kõrguselt kiilasjää peale kukkumine – see on kabelimats... abi kutsumine jäi hiljaks, Tõnu polnud võimeline kohe kiirabisse helistama," vahendab Vilpuu sõber Väärtnõu lähedastelt kuuldut saatuslikuks saanud õnnetusest. Lühikeses lahingus elu eest vandus Tõnu paraku alla.

"Pühapäeva hilisõhtul põletasin endalegi täiesti ootamatult kodus küünalt," imestab Vilpuu, kellele on küünlasüütamine niisama tuju või mõtte ajel täiesti tavatu käitumine. "Ma ei ole kunagi küünaldega mässanud, seda teevad tavaliselt naised. Ju ma siis tundsin oma seitsmenda meelega, et midagi on juhtumas. Ma ei teadnud tol hetkel isegi seda, et Tõnu on haiglas. Kõige vähem oskasin karta, et sõber võitleb oma elu viimast võitlust."

Kalle Vilpuu iseloomustab varalahkunud sõpra kui fenomenaalse muusikatajuga õnnistatud inimest, kes jõudis mõnusa bändikaaslasena olla mitme muusikakollektiivi tõeliseks hingeks. Väärtnõu viitsis saundiga mässata veel siiski, kui teised proovi lõppedes olid pillid juba kotti pannud. Vilpuu sõnul oli Väärtnõu igas mõttes oma nime väärt mees.

Viimastel aegadel kohtusid bändikaaslased paraku harva, kuid Tõnu Väärtnõu oli agar helistaja. "Hinges tunnen heameelt, et mul oli neil kordadel aega ja tahtmist Tõnu ära kuulata, kas või keset ööd," tunnistab kalli Vilpuu. "Tõnul oli, millest rääkida. Tal oli ka päris mitu huvitavat ideed tuleviku suhtes."

Siiski tunnistab Vilpuu vihjamisi, et Bruno Luki kunagine andekas õpilane, akadeemilise muusikaharidusega Tõnu olnud möödunud sügisel pisut katki, tundlik muusikuhing otsis ellu uusi duure ja toone.

Laulja Marju Länikut sidus Tõnu Väärtnõuga aastatepikkune muusikutee. Kunagine menubänd Kontakt jõudis väljaspool Eestitki ennast kuulajate südametesse mängida, Marju Läniku toonased laulud osutusid ajatuteks hittideks.

Tõnust rääkides tõrgub lauljanna kasutama mineviku vormi, sest koos esinemised ja kontserdi lõpus marulise aplausi saatel publikule kummardamised olid kui eile.

Helistas veel vanal aastal

Marju Länik kinnitab, et kui Tõnu talle vana-aasta lõpus helistas, polnud mehe hääles kurvameelsuse noote.

Mis meenub Tõnule mõeldes esimese asjana? Länik ei pea pikalt mõtlema: "Tema rõõmus meel, hea huumoritaju, professionaalsus, hingestatud mäng."

Seitsmes Meel mängis põhiliselt muusik ja laulja Henry Laksi lugusid ning see muusika oli nii võimas, et tõi kergelt kokku lauluväljaku täie rahvast.

Inimestel on enamasti valikmälu ning teiste seas on selliseidki, kes pole Seitsmendast Meelest miskit kuulnud ja nimi Väärtnõu neid ei kõneta. Henry Laksil on kahju inimestest, kelle jaoks algab eesti muusikaajalugu superstaarisaagaga ning juba 15–20 aasta tagune elu pole mäletamist ega mälestamist väärt.

Oma sõpra saadaks Henry Laks viimsele teekonnale KalleVilpuu Seitsmenda Meele päevil loodud pala "Pärl" saatel: ""Pärlis" oli klahvkamehel Tõnul virtuoosne soolo. Surematu..."

Järelehüüd lahkunud sõbrale

Ei muutu see aegade rutus –

me rännak on rahutu ring.

Nii elus kui muinasjutus

jääb suurimaks otsijaks Hing.

Kui Hing läbi kõiksuse kumab,

siis oled sa soovinud head.

On Armastus ainuke Jumal,

kes kõiki su tegusid teab.

Las tantsivad tuhanded tähed,

las laulavad lõputud veed.

Kes igavest otsima läheb,

ei tunnista tagasiteed.

Alo ja Jüri Leesment

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee