Foto: Mati Hiis
Juhan Haravee 9. jaanuar 2013 06:56
Kahe aastaga on aktsiaseltsi Riigi Kinnisvara kulud Vabadussõja võidusamba pidamiseks tõusnud vaid veidi üle 1%.

"Riigi Kinnisvara (RKAS) võttis Vabadussõja võidusamba igapäevase haldamise ja hooldamise üle 2011. aasta augustis," räägib RKASi kommunikatsiooni- ja turundusjuht Madis Idnurm. "Kaitseministeeriumi maksab RKASile Vabadussõja võidusamba halduskuludeks 5064 eurot kuus. See summa sisaldab monumendi enda regulaarset hooldamist, heakorra ja haljastuse tagamist monumendi maa-alal ning elektri eest tasumist."

Kui võrrelda, et veidi vähem kui kahe aasta eest tuli kaitseministeeriumil samade asjade eest maksta 5000 eurot, siis ületab kulukasv vaid napilt ühe protsendi piiri.

RKAS on Idnurme sõnul Vabadussõja võidusammast hallates poolteise aastaga täiustanud samba turvasüsteeme ja teinud mõne väiksema hooldustöö, mida sellise suure objekti puhul ikka ette tulevat.

"Mureks on olnud rulatajad ja trikiratturid, kes samba jalamil graniitosiseid ja klaaspiirdeid kahjustavad. Oleme seetõttu välja pandud ka sildid, millega kutsume inimesi lugupidavalt suhtuma võidusambasse. Samuti vajab pisut korrigeerimist samba taga olev murunõlv."

Elektrit ostab RKAS Idnurme sõnul hankega. "Möödunud aasta lõpul korraldasime konkursi ettevõttele kuuluvatele ja hallatavatele ning ettevõtte poolt esindatavatele asutustele kuuluvatele ja Eestis asuvatele objektidele elektrienergia ostmiseks," kirjeldab Idnurm RKASi valikuid vabaturu tingimustes. "Parima pakkumise tegi Eesti Energia – 4,36 eurosenti/kWh, millele lisandub käibemaks."

Madis Idnurme arvates on võidusamba jaoks tegu üsna soodsa hinnaga, võttes arvesse, et samba valgustamine käib hooajaliselt – talvel pimedaga on valgustamist rohkem, suvel vähem.