Eesti uudised

ETTEPANEK RAHVAKOGUS: Piirissaar tuleb muuta narkosaareks! (50)

Toimetas Karoliina Vasli, 8. jaanuar 2013 11:02
Kanep! Üks kodanik arvab, et selle kasvatamise ja tarbimise võiks seadustada Piirissaarel. Foto: AP
Jaanuaris käivitunud lehel rahvakogu.ee leiab ka üsna omapäraseid ettepanekuid. Näiteks üks kodanik leiab, et Piirissaarel tuleks legaliseerida kanepi kasvatamine ja tarbimine.

"Nõukogude Eestis oli kanep tabu, kanepikultuuri praktiliselt ei eksisteerinud. Üleminekuperiood tõi järkjärgult kultuuri ja -kultuurituse. Olud on nüüdseks muutunud, kuid seadusandlikult elame endiselt sügavas stagnaajas. Käes on sallimise aeg! Piirissaar kanepi legaliseerimise katsepolügoniks," kirjutab algatuse teinud Meelis Kaldalu selgituseks. Praeguse seisuga oli ettepanek kogunud juba 17 inimese toetuse, vastu oli aga pea poole rohkem inimesi.

Samal teemal

Uuenduslikke ettepanekuid on teisigi. Näiteks kodanik Sulo Hermlin leiab, et võiks olla ka maksimaalne palk. Ta leiab: "Miks on selliseid ametikohti, kus on ebaproportsionaalselt, isegi meeletult suured palganumbrid, arvestades tegelikult tehtava reaaltöö hulka? Inimesed on ju tegelikult sarnaste vajadustega - söök, jook, eluase, riided, transpordivahendid, kulutused lastele ja meelelahutus. Pole ju päris aus, kui kellelgi on selleks kõigeks tuhandeid kordi paremad võimalused kui teistel. Kui näiteks miinimumpalk on 320 EUR kuus, siis keskmine palk oleks 640 EUR ja maksimumpalk 960 EUR kuus. See on veel mõistlik palgaerinevus."

Kodanik Meelis Aab aga kirjutab, et tuleks keelata alkoholi müük riigikogus. "Täiesti arusaamatu on, miks on lubatud alkoholi müük ja tarbimine tööajal riigikogu hoones? Kas tõesti võetakse paljud meid kõiki puudutavad seadused vastu alkoholijoobes? Viimane aeg oleks lõpetada see nõukogudeaegne jäänuk meie esindushoones."

Uue algatuse mõte on, et jaanuaris esitavad kõik soovijad oma ettepanekuid kirjalikult ja veebis www.rahvakogu.ee. Veebruaris töötavad ettepanekud läbi analüütikud, kes grupeerivad need erinevateks võimalikeks stsenaariumideks ja varustavad esmase mõjuanalüüsiga. Märtsis on üks või mitu arutelupäeva, kus valitakse läbitöötatud stsenaariumidest eelistatuimad ja esitatakse need riigikogule.

Siiski, antud loos mainitud ettepanekud on rubriigis "varia", mis tähendab, et nende ettepanekutega analüütikud edasi ei tööta ning neid arutelupäevale või hiljem eiigikogule ei esitata, kuigi samas ei saa muidugi välistada, et keegi (olgu või erakond) leiab sealt midagi, millega soovib edasi töötada.

Samal teemal

25.02.2013
Evelini "sõber" nõuab Eestisse narkosaart ja kogus kuulsust reklaamposti pihta urineerimisega
08.01.2013
Rahvakogu tõehetk tuleb riigikogus
07.01.2013
ÜLESKUTSE: igale aktivistile oma rahvakogu!