Eesti uudised

Kas Edgar Savisaare nooruslik juuksetukk oli ülikallis filmitrikk? (54)

Kaarel Tigas, 4. jaanuar 2013, 06:58
2012 – NOORUSLIK LINNAPEA: Edgar Savisaart kahtlustatakse juuste blondeerimises, tema ja ta kaaskond väidavad aga, et linnapeale tehti vaid tavaline meik, mille täpset hinda nemad ei tea. Foto: Tallinna linnakantselei video
Lihtsa reklaamklipi tegemiseks kulus 32 000 eurot

Kuigi asjaosalised väidavad, et Tallinna linnapeale Edgar Savisaarele tehti vaid tavapärane meik, kahtlustavad televaatajad, et teda blondeeriti. Spetsialistidele tundub kahtlane klipi kõrge hind.

Raepress: juhid on ilusad nii sisult kui ka vormilt

Tänavused 32 083 eurot Tallinna linnavalitsuse jõulu- ja uusaastatervituse tootmise eest kasseeris aga sisse "Pangaröövi", mõne lühifilmi ja seriaali režissöörina tuntud Andrus Tuisk, õigemini tema firma Tuisk Film Production OÜ.

Vähemalt paljude televaatajate arvates näeb linnapea Edgar Savisaar videos, millel nimeks "Ainult heast", välja selgelt parem ja noorem kui muidu – nooruslikult ette kammitud tukk taganeva juuksepiiri asemel ning kollakat tooni blond pea, mitte sugugi hallikas nagu tavaliselt.

Klipi režissööri Tuisu telefon kutsub küll, aga on selge, et selle omanik viibib kusagil kaugel. Lõpuks Tuisk vastab. "Ma olen välismaal praegu, hea meelega ei räägiks," ütleb ta ja lisab, et naaseb 16. jaanuari paiku.

"Ei, ma ei oska seda küll praegu kuidagi kommenteerida," kohmetub Tuisk, kui kuuleb, et jutt käib Savisaare salapärasest noorenemisest linnavalitsuse pühadevideos, ja lõpetab kõne.

"Olin ise selle video tegemise juures, tehti täiesti tavaline meik, ei märganud küll, et midagi erilist oleks olnud," ütleb linnapea Savisaare nõunik Liina Oja, kes aga midagi rohkem öelda ei soovi.

Raepressist siiski täpsustatakse, et nii eesti- kui venekeelsena tehtud lühifilmi tehnilisest spetsifikatsioonis pole hinnad grimmigrammi maksumuseni lahti kirjutatud, seega ei saa öelda, mis Savisaare ilu maksab. Arvatakse aga, et väljaminek polnud ilmselt suur: "Pealegi on linnajuhid nii sisult kui ka vormilt ilusad inimesed, mistõttu ei saanud teid huvitav kuluartikkel olla suur."

"Tujurikkuja" tiim otsib klipist varjatud efekte

Aastalõpu eel ironiseeris "Tujurikkuja" oma promoklipis raha kulutamise teemal. Ott Sepa taustal vahetatud pilte mererannast, Rivendellist, plahvatusest ja kutsikatest nimetati eriefektideks, millele kulus üle 30 000 euro maksumaksja raha.

"Tujurikkuja" produtsent Erik Moora tõdeb, et Keskerakonna klipis eriefekte kuigivõrd näha pole. "Sellest ei saa aga teha lihtsakoelist järeldust, et neid seal polegi. Tõeliselt kvaliteetne eriefekt ongi selline, mis tundub vaatajale täiesti realistlik ja ei tõmba tähelepanu," arvab ta.

"Tujurikkujas" on efekte tihti kasutatud ja saatetiim üritas neid leida ka linnavalitsuse videoklipist: "Kui selle pilguga otsima hakata, siis võib nimetatud klipist leida hulgaliselt asju, mis näivad tavaliste esemete või inimestena, kuid tegelikkuses võivad olla väga tundliku efektikunstniku meistritööd. Meil Catapult Filmsis on sellise tasemeni kahjuks veel pikk tee minna."

Video saaks teha 5000 euroga

Lõpuks esineb Moora aga avaldusega, milles tunnistab valetamist (kas seda uskuda või mitte on igaühe enda valik): "Ja veel – "Tujurikkuja" promoklipis me kahjuks valetasime maksumaksjale. Tegelikult ei olnud "Tujurikkuja" eelarve 32 000 eurot, vaid ikka sadu kordi suurem. Nii et me valetasime ja me palume vabandust. Siiralt!"

Anonüümsust palunud tõsine filmi- ja teletegija, kellega Õhtuleht rääkis, muutus aga Tallinna linnavalitsuse klippi nähes üsna morniks. Eksperdi aus arvamus on: "Sellise video saab kasumlikult teha 5000 euroga, okei, paremal juhul õnnestuks ehk ka 10 000 küsida, kui maksjal raha on ja pakkumine hästi sõnastatud. 32 000 eurot on üüratu summa, suurfirmad tellisid enne masu sellise raha eest sisuliselt mainekujunduslikke lühifilme."

Jõulutervitusele kulus kokku üle 80 000 euro

Linnavalitsuse aastalõputervituse kaks versiooni (eesti ja vene keeles) "Ainult heast" tootis Tuisk Film Production OÜ, režissöör oli Andrus Tuisk ning see maksis kokku 32 083 eurot, teatab Raepress.

Hoopis rohkem maksis aga tervituse esitamine erakanalites (Kanal 2, TV3, TV6, PBK ja REN): kokku orienteerivalt 50 800 eurot, eetriaja täpne maksumus selgub pärast arvete esitamist. Tallinna Televisioon edastas klippi tasuta.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee