Eesti uudised

Kes hoolitseb Wikipedias poliitikute positiivse kuvandi eest? (32)

Sander Silm, 3. jaanuar 2013, 14:32
 
Infoturbeeksperdi Tõnu Samueli katsed lisada ingliskeelses Wikipedias Mart Laari artiklisse negatiivse varjundiga sündmusi tema poliitilisest karjäärist luhtusid, kuna keegi hoolitseb pidevalt selle eest, et Mart Laarist kirjutatu oleks eranditult positiivne.

Praegu Jaapanis tegutsev Tõnu Samuel tahtis Wikipedia Mart Laari artiklisse lisada sellised meeme nagu "ruum sai otsa", pumppüssiskandaal ja rublaafäär, kuid paraku ostutus see võimatuks, kuna keegi hoolitseb selle eest, et kõik artiklis Laari kohta kirjutatu oleks positiivne.

"Kui Mart Laari artiklisse midagi negatiivset kirjutada, siis on see paari minutiga sealt kadunud," rääkis ta Õhtulehe veebitoimetusele.

MTÜ Wikimedia Eesti juhatuse liige Raul Veede ütles, et poliitikute komme tsenseerida Wikipedias nende kohta käivaid artikleid on maailmas üsnagi levinud tava ja siin pole erand ka Eesti.

"Ühel pool on siis wikipedistide kogukond koos oma vaadetega ja teisel pool poliitikute lähikondsed ning PR-firmad, kes soovivad poliitikute kohta käivaid artikleid ilustada," rääkis ta.

Nii käibki vägikaikavedu wikipedistide ja kellegi tundmatu vahel, kes kustutab ingliskeelses Wikipedias oleva Mart Laari artiklist kõik negatiivse. "Ta väidab, et näiteks pumppüssiskandaal pole üldse oluline," tõi ta näite.

Mart Laari artikli korrektsuse eest kaitsja sai aga kolmapäeval wikipedistide kogukonnalt viimase hoiatuse ja kui ta veel jätkab sissekannete kustutamist, siis blokitakse ta ära.

Tõnu Samueli sõnul ongi viimase aja trend, et avalikus küberruumis on poliitikud palganud kellegi spetsialisti, kes nende positiivse kuvandi eest hea seisab või teevad seda tööd tasuta poliitikute kirglikud fännid.

Igatahes IRL pressiesindaja Kaido Kukk väitis, et erakond ei toimeta oma liikmete kohta käivaid artikleid Wikipedias ega pole ka vastavat teenust tellinud.

Kuid Mart Laar pole mitte ainukene poliitik, kelle Wikipedia artikleid on meeldivamaks kohendatud. Tõnu Samuel tõi näite aastast 2007, kui toonane justiitsminister Rein Lang pidas Tartus Püssirohukeldris oma kurikuulsat sünnipäeva, mille teemaks oli 30ndate aastate München ja kus etendati näidendit "Adolf" ja mille kajastust püüti Rein Langi kohta käivas artiklis kustutada.

Mullu septembris kustutas aga IRL-i ridadesse kuuluv Siim Kabrits ennast tutvustavast Wikipedia artiklist lõigu elamislubade skandaali kohta ning ka viited vanadele artiklitele.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee