Eesti uudised

Aastaid tagasi kadunuks jäänud neiu vanaema: loodan siiani, et Reili on elus! (1)

Arvo Uustalu, 2. jaanuar 2013, 07:00
LOODAB SIIANI: Pilvi Lepiste loodab ikka veel, et tema tütretütar on elus. Foto: Aldo Luud
"Niikaua kui tüdrukut pole leitud, unistan ikka, et ühel päeval seisab ta ukselävel," ütleb Pilvi Lepiste, kelle lapselapse seitsme aasta tagune traagiline müsteerium võib saada küll kohtulahendi, kuid seda ilmselt kurjategija puhtsüdamliku ülestunnistuse ja neiu surnukehata.

Tartumaal asuva Ilmatsalu lähistel elav Pilvi teeb endale tänini etteheiteid, et ei suutnud nii-öelda tööpakkujaga kohtuma läinud tüdrukut ümber veenda. "Mu süda tundis, et see on kahtlane mees ja seda Reilile ka ütlesin. Tüdruk endale liiga teha ei lasknud, aga kurjategijal võib ju taskus olla nuga või mis iganes. Kogu aeg rääkisin oma lapselastele, et kui kuskile lähete, siis minge kõik õed koos," ohkab ta.

Samal teemal

Unes tuleb koju

Pilvi näeb ikka ja jälle oma lapselast unes. "Ta ütleb: vanaema, ma olen elus, aga mind hoitakse keldris kinni. Aga koju tuli ta alles viimases unenäos. Mine tea, järsku võeti ta kinni ja viidi Läti kaudu kuskile ära. Juhtunus süüdistan ka Reili ema. Tüdrukuid kasvatasin väikesest peale mina. Kas neljandas või viiendas klassis pettis tütar tüdrukud enda juurde Tabiverre. Lapselaps helistas mulle koolist ja ütles, et võta meid palun tagasi. Kõige selleta poleks Reili pidanud käima õhtukoolis ja endale tööotsi otsima," lausub ta kibedalt.

Pilvi tõdeb, et kõigele vaatamata oli Reili tubli ja küllap õpiks praegu ülikoolis, nagu tema üks õde, või teeniks Soomes korralikku palka, nagu tema kaksikõde.

"Reili ei rääkinud palju oma tulevikuplaanidest, aga ta tahtis normaalset elu elada ja tööd teha. Jõuluturu ajal käis ta Tartu raekoja platsil lõhnaseepe müümas. Õhtuti ei istunud ta kunagi niisama televiisori ees, vaid tegi käsitööd. Ütlesin talle veel, et kuidas sa filmi vaadates nii kududa saad, et silmad maha ei jookse," meenutab Pilvi.

2006. aasta kevadel palus politsei abi 17aastase Reili asukoha kindlakstegemisel. Neiu oli sõbrapäeva õhtul Emajõelinnast bussiga Elvasse sõitnud, et seal lapsehoidjatööd pakkunud mehega kokku saada. Kuigi täna on prokuröril alust neiu kadumises süüdistada viieteistkümneks aastaks trellide taha saadetud sarivägistajat Guntars Kaziksit, loodab tüdruku vanaema südamepõhjas, et lätipärase nimega pervert on sellest kuriteost puhas. Sest sel juhul jääks veel mingigi lootus, et Reili koju tagasi tuleb, nüüd juba noore naisena.

Ainult üks karistus

Pilvi ütleb, et kas tema lapselapse kadumises on süüdi Kaziks või keegi teine, kuid selliste kuritegude eest peaks olema vaid üks karistus – surmanuhtlus. "Selline tuleks maha lasta, mitte riigi kulul teda ülal pidada. Jah, mu südamel oleks siis kergem," tunnistab naine.

Kuigi neiu surnukeha leitud ei ole, kavatseb Lõuna ringkonnaprokuratuur Kaziksi kaudsete tõendite põhjal kohtu alla anda. Muu hulgas viitab praegu vangis istuvale mehele ka Tartu kaubamaja turvavideo, mille kohaselt Reili temaga kohtus.

Millal süüdistusega kohtusse minnakse, seda prokuratuuri avaliku suhete nõunik Carol Merzin veel öelda ei oska. Küll märgib ta, et kaudsete süütõendite alusel on kurjategijaid juba trellide taha saadetud. Kas tõenditest vangis istuva mehe uueks süüdimõistmiseks piisab, kuid retsidivist, kelle rinda kaunistavad tätoveeringud naise kõri läbi närivast vampiirist, vaevalt ise kohtu ees südant puistama hakkab.

Naistemagnet Guntars

Guntars Kaziksil oli õrnema poole seas minekut. 2002. aasta oktoobris pidas ta Pärnu vanglas koguni pulmi. Tookord istus mitmekülgsete kriminaalhobidega mees kinni röövimise eest. 2010. aasta oktoobris mõistis Harju maakohus Kaziksile 15aastase vanglakaristuse nelja Harjumaa erinevates kohtades sõidukile hääletanud naise vägistamise eest. Varem kuuel korral kriminaalkuritegudes süüdi mõistetud kurjategija end süüdi ei tunnistanud ja tahtis õigeksmõistmist. Praegu 45aastane kurjategija hilistes viiekümnendates vabadusse siiski ei pääse, kuna prokuröri nõudmisel määras kohus talle eriti ohtlike kurjategijate puhul rakendatava karistusjärgse kinnipidamise.

Mõrtsukas mõisteti süüdi surnukehata

Vassili Savka mõisteti oma naise ning tolle poja ja ema tapmise eest eluks ajaks vangi. Kuigi poisi ja tema vanaema tükeldatud surnukehad leiti mõrtsukale kuulunud maamajast, on tema naise surnukeha siiani leidmata. Savka pani kuriteod toime 2000. aastal Tallinnas. Kohus ei uskunud tema kaitseväidet, et kõik kolm sõitsid ootamatult puhkusele, sellest eelnevalt kellelegi rääkimata. Arvestades seda, et kohtualune tükeldas kaks laipa, pidas kohus reaalseks järeldada, et vähemalt osa oma naise laibast viskas Savka kanalisatsiooni.

1 KOMMENTAAR

o
oeh 2. märts 2014, 11:04
Andke ta omaste kätte ja küll ta siis suu avab ja ütleb kus laip on. Sellise närakaga tuleb käituda samamoodi nagu tema käitus selle eesti lapsega. On uurijaid kes selle tõe välja pigistaks - aga demokraatia on nii suur. et see ei luba isegi mõrvarit vangi panna. Tule taevas appi!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee