Elu

"Meie peres maailmalõpp siiski tuli." – Suri omaaegne menulaulja Toomas Jõesaar  (6)

Urmas Vahe, 27. detsember 2012, 06:59
«HOROSKOOP»: Toomas Jõesaar menusaates 5. juunil 1968.  ERR
"Toomapäeval lahkus meie hulgast isa Toomas Jõesaar," ütleb kunagise menusaate "Horoskoop" ühe staari Toomas Jõesaare tütar Ivika Liblik. "See päev oli meile võrdne maailmalõpuga. Niivõrd ootamatu oli see kõik."

"Minu isa oli otsast lõpuni päikesepoiss. Läbi kogu elu. Kõikidest raskustest sai ta üle ja ümber naerusui," räägib Ivika Liblik isa elu nendest päevadest, kui taevas polnud päris pilvitu.

Saatus näitas Toomas Jõesaarele oma kõige karmimat nägu juba siis, kui Toomas oli veel päris laps. Tooma vanemad tembeldati Jõgevamaal tuksunud talu eest kulakuks. Pere lõhuti: isa saadeti 25 + 5 aastaks Siberisse ja ema koos õega asumisele Tallinna.

Kuueaastasel haigestus Toomas luutuberkuloosi. See aheldas poisikese terveks aastaks Tartus haiglasse, kus ta ainsaks tegevuseks oli voodis istumine.

Aga üks pisik oli pisikest Toomast ometi veel nakatanud. See oli muusika. Poisi laulusoon avastati Kivimäe põhikoolis. Põhjalikumalt võttis Toomas muusika käsile Otsa kooli eelkäijas, toonases Tallinna muusikakoolis. Ta valis küll pisut iseäraliku ala – kontrabassi.

"Horoskoop" upitas tippu

Kooli pürgides ei lasknud poiss end väga segada asjaolust, et ta nooti sama hästi kui ei tundnud ja kogu muusikategu käis rohkem kõrva järgi. Vastuvõtukomisjonis istus Tooma suur iidol Uno Naissoo, kellel oli komme panna hindeid viiepallisüsteemis, aga komakohtadega. Muusikatesti hindeks pani ta Toomale 5,86.

Kirjanduses Toomas sama vägevat pilti ei pakkunud. Ajalugu mäletab seda nii. Teemaks olnud "Räime-Reeda 10 kopikat". Toomas, kes polnud Kitzbergi lühiteost isegi kaugelt näinud, lahendas täbara seisu vaid kahe lausega: "Räime Reedal võis ju tollal olla isegi 10 kopikat. Aga minul pole praegu kopkatki!" Ja marssis rahulikult eksamiklassi uksest välja.

Tooma muusikutee algusaegu mäletab väga hästi Anne Velli. Anne oli siis 15, Toomas 16, kui noored hakkasid koos laulma orkestris Norma. "Toomast polnud vahvamat kamraadi ega heatujulisemat poissi. Kõige vähem võis teda süüdistada sõnaahtruses või naljasoone puudumises. Kui teda ühegi silbiga puudutati, tuli sealt küll sada vastu," mäletab Velli.

Toomas pidi üsna varakult hakkama mõtlema enda majandamise peale. Juba kooliajal esines ta kohvikutes ja restoranides. Püünelepääs Gloria, Nõmme ja Pirita restoranis tähendas orkestrile vaieldamatut kvaliteedimärki, sest neis paikades mängis alati pillimeeste kõrgem klass. Noor pillimees arenes iga tunniga, mida kaunistas veel ka aina kõlavamaks ja tuntumaks saav hääl.

Ühel hetkel tehti ka Eesti Televisioonis värav valla muusikasaadetele, kus ühe esimese vasikana ronis kõrge mäe otsa ka "Horoskpoop". Tooma kutsus hoobilt oma punti – ehk bigbandi Levimo – Eesti levimuusika grand old man Kustas Kikerpuu. Toomast sai "Horoskoobi" toimetaja ja ühtlasi hakkas Kikerpuu Toomale jalamaid ka uusi ja popimaid lugusid arranžeerima. Toomas võitis publiku südame.

1970ndate aastate algul saabus Toomas Jõesaare kõrghetk, kui esinemiseta ei möödunud ainuski õhtu – oli ülesastumiseks siis raadiolindistus, teleesinemine või musitseerimine mõnes Tallinna kõvemas tantsuorkestris.

Soome linnaliini bussijuhiks

Isegi lähisugulased ega sõbrad ei mõista, mis toimus Toomaga tema loomingulise palangu tipul. Igal juhul käis mingi krõps. Lagunes abielu, millest oli sündinud tütar Ivika, keda Toomas väga armast ja kellega nad olid kuni Tooma surmani suurimaid ja lähedasimad sõbrad. Toomas kolis ühe esimese väljarändajana Soome linnaliini bussijuhiks. Soomes lõi ta ka uue pere ja alustas elu nullist. Muusikamaailmas ei kuuldud temast enam midagi.

Alles kaheksa aastat tagasi naasis Toomas perega Eestisse. Algul elati Märjamaal. Ent aastapäevad tagasi sai igatsus võitu ja Toomas kolis oma lähedastele lähemale – Tallinna.

Paraku jäi lähedus siiski üürikeseks. Alles selle suve lõpul sai kunagine menumees teada, et kallal on vaenlane, kelle vastu naeru ega naljaga enam ei saa. "Ainsaks trööstiks kõige kurva kõrval on teadmine, et isa lahkus kiiresti, ilma pikalt vaevlemata," ütleb tütar, klomp kurgus.

Täna saadetakse Toomas Jõesaare viimsele teekonnale.

Toomas Jõesaare menulaule

"Mul meeles veel"
"Hästi"
"Urjala jaaniöö"
"On kusagil"
"Mari-Ann"
"Neeruti jenka"
"Tiina"
"Saanisõit"
"Mul tihti nukker meel"
"Meie naaber"

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee