Eesti uudised

Kirik võtab lähedasteta kristlaste tuhaurnid oma hoole alla (6)

Arvo Uustalu, 27. detsember 2012, 06:59
Joel Luhamets ütleb, et kolumbaariumi tulles piisab, kui kaasas on üksainus lilleõis. Foto: Aldo Luud
Kolm kuud tagasi pühitsesid peapiiskop Andres Põder ja praost Joel Luhamets sisse Tartu Pauluse kiriku krüptisaali ja Eestis haruldase kolumbaariumi. Nüüdseks on seal viimse puhkepaiga leidnud kümme kristlast.

Pauluse kiriku kolumbaariumis on tuhaurnide jaoks 250 boksi. Igasse neist mahub seitse urni. Ühe boksi aastane rent on praegu 35 eurot. Kõik, kelle lähedased selle summa taskust välja võtavad, pühakoja põranda alla siiski ei pääse. Luhametsa sõnul on kiriku kolumbaariumisse matmisel üks tingimus – inimene peab olema kristlikult ristitud ja maetud. Kas ta on seejuures luterlane, katoliiklane või õigeusklik, pole oluline.

Kuigi kolumbaarium võib matusepaigaks olla 1750 inimesele, on seal vaid kümne inimese tuhk. Luhamets usub, et tõenäoliselt oleks tuhaurne seal juba rohkem, kuid lahkunu põrm soovitakse sängitada omaste kõrvale ja nemad puhkavad kalmistul.

"Tänapäeval elavad lähedased teistes linnades või välismaal. Neil on mure nii matmiste kui ka haudade hooldamisega. Kirik võtab nüüd selle enda hoole alla," ütleb Luhamets.

Kui kaua urni lahkunu tuhaga kolumbaariumis hoitakse? Vastus on pragmaatiline ja lihtne. Nii kaua, kui lahkunu omaksed aastast hooldustasu maksavad. Kui enam mitte, siis jääb lahkunu viimseks puhkepaigaks kolumbaariumi suur puisteurn, kus tema tuhk seguneb teiste manalateele läinud inimeste tuhaga.

Luhamets nendib, et krüpt ja kolmbaarium said oluliselt uhkemad ja tehniliselt varustatumad, kui algselt plaanis oli. "Siin tuli abiks majandustõus, sest selle viimastel aastatel sai raha eraldatud ja töödega alustatud," räägib praost.

Kombed on Pauluse kolumbaariumis nagu pühakojas või kalmistul ikka, kuid erinevalt neist saab eraldiasuvas ruumis lahkunut ka väikese peielaua taga meenutada. "Üks asi siiski on erinev – kui kalmistule tuuakse tavaliselt kaasa palju lilli ja pärgi, siis siin piisab, kui lähedased toovad vaid ühe õie," räägib Luhamets.

Pühakojas on kolumbaarium ka Toril, kuid urnisein on seal eelkõige mõeldud neile lahkunuile, kes on võidelnud Eesti riikliku iseseisvuse eest, olnud seotud kaitseväe ja vabadusvõitlusega. Viis-kuus aastat tagasi rajati kolumbaarium ka Tallinna Metsakalmistule, kuid see ei asu pühakojas.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee