Eesti uudised

Fotod!

Nelja päevaga uppus Männiku karjääri neli autot (74)

Viljar Voog, 25. detsember 2012 17:06
Foto: Elina Tapver
Autohullud ei malda oodata, millal saaks oma neljarattalise sõbraga jäärajal kiiremaid tiire teha. Kärsituse hind on aga suur: Männiku Tammemäe karjääri on viimaste päevadega uppunud neli autot. Politseisse keegi veealustest masinatest teatanud pole.

"Otseülekanne Männikult. Jää kannab, tee sees. Peale saab ringtee poolt," lubab postitus streetrace.org foorumis 20. detsembri hilisõhtul. Vene noored proovivad oma Volvoga jääd, teevad tiiru ära ja jõuavad kuivalt kaldale tagasi.

"Seati omanik võttis vähe kergema riski järgmisena peale minna, sest tema auto ju kaalub pea poole vähem," kirjeldab üks kohalolnu, kuidas järgmine masin läks Volvo teest veidi kaugemale, et puuriga jää paksust kontrollida. "Oli vaevelnud natuke paksema lume sees, jäi seisma, üritas tagurdada, käisid esimesed rattad krõpsti läbi jää ja tasapisi hakkas vajumise protsess edasi toimuma. Oma 15 minutit läks, et auto enda saatusliku osa karjääri hoolde andis. Muidugi me kõik (oma 15 inimest) üritasime puksiirköite abil teda veel päästa, kuid ei ..."

Kuigi uudis, et jää ei kanna, hakkas kähku levima, vajus peaaegu kolm päeva hiljem karjääri Honda, kohe tema järel Audi.

Kas politseisse on uppunud autodest midagi teatatud? "Ma saan ainult öelda, et meil nende kohta infot pole," ütleb Põhja-Prefektuuri pressiesindaja Ilmar Kahro. Info puudub ka päästeametil.

Autoomanikud pole tõepoolest ametivõimudele uppumistest teada andnud. "Mida nemad teha saavad?" lausub üks Seati vajumise juures olnud noormees Õhtulehele, miks nad politseid pole teavitanud.

Selle asemel otsitakse foorumite ja tuttavate kaudu inimesi, kes masina veest välja aitaksid. Tuleb välja, et needsamad maasturimehed, kes lumetormiga inimesi välja tõmbamas käisid, saavad aidata ka allveeoperatsioonide juures. "Naabrinaine alati ütleb, et me oleme maailmaparandajad sellised," muigab Ago Tapver, kes läks koos naisega ja poja Ragnariga appi Seati päästma.

Selleks ajaks, kui Ago kohale jõudis, oli ta masina kallal pusitud juba 14 tundi. Jää peale püsti pandud kolmnurk ei pea auto raskusele vastu ja nii tiritakse masin kuue meetri sügavuselt enne 2,5 meetri peale ning alles siis sikutatakse ta veest välja. 17 tundi pärast päästeürituse algust on Seat kuival.

Mis mitu päeva vees olnud masinast saab? "See tehakse korda ilmselt," ütleb omaniku sõber.

Ago sõnul läheb ta alati hea meelega inimestele appi, aga vee alt tuli tal autot välja tõmmata esmakordselt. "Kolm autot on seal veel. Ei teagi, kas nendega on ka midagi tegema hakatud," mõtiskleb mees.

Kolm? Jah, sest isegi peale Seati väljatõmbamist ja korduvaid hoiatusi foorumis otsustas üks Fordi-omanik ikka oma jõululaupäeva jääle veetma minna. Sinna ta masin jäigi.