Eesti uudised

Vigala Sass: maailmalõpp oli tühi kõlks, aga jääaeg võib küll tulla! (94)

TEET TEDER, 22. detsember 2012 08:07
MULLUNE SASS: «Ma ei taha, et minust pilti võetakse. Praegu on mul teist korda juuksed läinud ja nägu loppis. Leidke mingi teine pilt,» palus Sass meid. Pilt Saaremaa ravitsejast on tehtud mullu kevadisel pööripäeval. Foto: Tairo Lutter
"Vähk on tagasi," ütleb tuntud teadmamees Vigala Sass kurvalt päev enne ennustatud maailmalõppu. Tema võitlus tõvega kestab, aga keha peab keemiaravile vastu. Siiski on Sassil pööripäeva eel jõudu toidulaari vaaritada ja sõpru külla oodata.

Kui telefonis Sassiga kohtumist kokku lepin, palub mees talle natuke toidukraami tuua. Kui varem olen viinud seda, mida ise heaks arvanud, siis seekord loeb Sass ette, mis tarvis: kohvikoor, must leib, liha endale ja kutsikale, pekki lindudele, rapsiõli, kartulimaitseainet ja viina. Viimase osas kõlbavat ainult purjeka pildiga Valge Viin. See pidavat kõige puhtam olema ja sobib taimeleotiste tegemiseks.

Nimekiri on Sassil seepärast, et sõbrad tulevat pööripäeva tähistama. Neid tarvis kostitada.

Veel soovitab Sass telefonis, et pangu me selga midagi sellist, millega lauta kõlbab minna. Kitsed vaja üle vaadata.

Kui Saaremaale Triigi külla Sassi tallu jõuame, on tal kaks ämbrit veega juba valmis pandud ja ta palub need lauta viia. "Ja vaadake kindlasti kõik nurgad, ka sõimealused, üle. Või veel parem, vaadake, kas mõnel kitsel on perse verine. Üks peaks kohe-kohe sünnitama. Me täpselt ei tea, millal. Ja kui on sünni-

tanud, siis võtke talled põue ja tooge tuppa," loeb Sass sõnad peale.

Sass räägib rohkem fotograafiga, sest too on koera-aastal sündinud ja õpetaja loomuga. Pea võtvat paremini kui minu, härja-aasta oma. Mina sobivat, nagu härg ikka, rohkem töötegemiseks.

Kui aastamärgid on täpsed, need käivad päikese faaside järgi, siis sodiaagimärgid ei ütle Sassi sõnul midagi. "Inimesena on Igor Mang väga mõnus mees," ütleb Sass, aga ennustada ei saavat. Veel vähem tähtkujude järgi.

Toas on tal varemgi kitsed kasvanud. "Kitsede järelt on lihtne koristada. Naise järelt on palju raskem," naerab mees, aga tallesid veel ei ole.

Sass endiselt vähiga kimpus

Siis on tarvis puid tuppa tuua, tihaste tühjaks näritud kamaranirude asemele kogukad pekitükid riputada ja külmakirstust toidukraami tuua. Selle kõige juures on täpsed juhised, kuidas mitmesugused uksed käivad ja mida silmas pidada, et liigne külm kambritesse ei poeks. Jällegi on see rohkem fotograafile silma vaadates räägitud. Sass kutsubki teda edaspidi õpetajaks.

"Ma ise ei taha õue minna. Kardan kopsupõletikku saada. Mul ju ainult kolmveerand kopsu alles," selgitab Sass, kes isegi toas paksudes tunkedes askeldab.

Meie asjatamiste ajal on Sass jõudnud kohvi valmis keeta ja singitükid suitsuvorsti rataste ning hapukurgiga kitsukesele lauale mahutada.

"Siit vala endale ja mulle ka," näitab Sass kandilise karahvini peale, kui on end väikses kambris mugavalt akna alla teleka ette lösutama sättinud. Istun kiiktooli tema vastu ja valan. See on Sassi omatehtud džinn, mida ta hellitavalt pisaraks kutsub.

"41 kraadi," ütleb Sass, kui fotograaf rüübet maitstes nina krimpsutab ja seda kole kangeks peab. "Mõnus maitse jääb suhu. See ongi toime," räägib Sass, et kollakal napsil on vähirohud sees. "See võtab väikesed hulkuvad rakud ära. Hulkuvatel rakkudel ei ole ülesannet alati ja need ongi tihtipeale need vähirakud. Otsivad kohta, jäävad kinni ja siis hakkab tulema. 10 aasta pärast, mitte varem," seletab Sass napsu kõrvale.

Hiljem paljastab Sass veel kavala näoga, et džinnis on ka naishormoone ja see tegevat mehe-ihu kihku täis.

Oma tervisest räägib Sass nukralt. "Vähk tuli tagasi," ütleb Sass tasa. "Olen poolteise aasta jooksul juba mitukümmend korda keemiat saanud. Ja teeme edasi nii kaua, kui, jalad ees, majast välja saan," ütleb Sass ja lisab, et tavaliselt tehakse keemiaravi 4–5 korda. Talle on tehtud juba mitukümmend korda. "Nüüd vaatame, palju ma kannatan. Muud näitajad näitavad, et ihu peab vastu."

Eelmisel talvel kasvaja järsult vähenes, aga suvel jäi vähenemine seisma. "Mul on teooria, et süüakse liiga palju rohelist ja aineid, mis kõhus lagunedes annavad lisatööd meie immuunsussüsteemile ja seepärast augustikuus lõi vähk välja uuesti," seletab Sass, et suvine menüü vähiga võitlusel on paha. "Järgmisel kuul on mul uus kompuutertomograaf ja siis vaatame, kas talvel on uuesti hakanud vähenema ja kas teooria peab paika. Muidugi, kui kasvajate areng seisab, siis on ka võit. Rakkudel on kõigil oma eluiga," jääb 71aastane ravitseja positiivseks.

Maailmalõpu ajal tunneb kaasa harimatutele

Aastavahetus talle tähtis ei ole, pööripäev on, siis hakkab uus aasta. "Sõbrad tulevad. Sööme, laulame, heietame juttu. Laulame "Õllepruulijat" ja "Horoskoobi" laule," ootab Sass.

Suurt maailmalõppu, mis eile tulema pidi, Sass ei usu. "Kui meie kaitsehinged, planeedid Saturn ja Jupiter, eriti viimane, meid kaitseb, siis me oleme pääsenud veel."

Sass räägib, et suurtest maasse põrutanud meteoriitidest, nendest, mis dinosaurused välja suretasid, praegused teadlased sotti ei saa – kuidas need küll Jupiterist mööda said. "Meil on Jupiter kõik püüdnud kinni või trajektoori muutnud," on Sass uurinud.

Samas läheb Sass kaasa mõttemänguga, mis võiks olla suured katastroofid. "Kui homme hakkab suurim vulkaan Yellow-stone purskama," nuputab ta. "Selle põhi on tõusnud viimase paarisaja aasta jooksul 10 meetrit."

Siis on poolused vahetuma hakanud. Ja kiiresti. "Enam ei liigu kaks kilomeetrit sajandis, vaid kilomeeter aastaga. See tähendab, et loomariigis on suur katastroof. Meie seda võib-olla ei tunnegi," usub Sass.

Aga maailmalõpp on Sassi sõnul lollide jaoks. Ta ütleb, et isegi huvi pärast ei vaata ta ennustatud maailmalõpu ajal aknast välja. "Minu jaoks on see tühi kõlks."

Siiski muretseb Sass veidi inimeste pärast sel maailmalõpu ajal küll. "Nii palju on hariduseta inimesi ja nad ei saa pihta, kas see on naljaga või mitte. Mida rumalam inimene, seda vähem oskab ta naljast aru saada. Ei peaks sellest rääkima nii palju," tunneb ta kaasa.

Kõige enam usub Vigala Sass, et peagi võib tulla uus jääaeg. "Aastad on päikeserütm. Praegu on draakoniaasta ja on päikese kõige aktiivsem aasta. On ennustatud, et tulevad väga võimsad päikesetormid, aga tegelikult on päikese aktiivsus madalam kui 600 aastat tagasi, kui oli väike jääaeg. See on hoopis katastroofilisem. Meie räägime soojenemisest, aga tuleb hoopis külmalaine."

Seepärast soovib Sass Õhtulehe lugejatele päikest. "Päike on meie elu allikas," ütleb Sass.

Kord pakkus Sass külalistele rebasekorjust süüa

""Reporter" tuli siia ja pakkusin süüa. Ütlesin, et üks haruldane liha on see, arvake ära. Pakkusid, et ilves ja mäger. Lõpuks, kui ära hakkasid minema, siis küsisid, et mis see ikkagi on ja ütlesin, et teate ka, kui palju ma vaeva nägin. Üle kahe liitri läks džinni, üle viie liitri läks ära minu tehtud punast veini, siis veel mitu tükki riigi veini, et seda valmis teha. Nad ütlesid, et väga hea oli.

Siis ütlesin, et need olid neli aastat külmhoones olnud rebasefarmi korjused. Ei saanud kala-rappe haisu korjusest küljest ja pidin jukerdama, mitu korda üle keetma.

Üks hakkas naerma, teine läks näost nii roheliseks ja sai vihaseks, et mida sa irvitad meie üle. Aga ise nad ütlesid, et tahavad pikantset toitu. Ma sõin ise ka, väga hea oli."

Vigala Sass õpetab: toomapäev oli küla nõrgimatele

Sass õpetab, et toomapäev oli vanasti küla nõrkadele tähtis päev. "Igas külas oli neid, kellel ebaõnnestus olemine. Siis toomapäev oli selline päev, kus need, kellel jäi natuke üle, viisid salaja ukse taha talvevarusid."

Salaja tehti toimingut vaimukeste pärast. "Alati, kui sa kellelegi midagi annad, siis andmisega käisid esivanemate arvates sinuga koos sinu kaitsehinged. Aga nõrgal on ka oma kaitsehinged, ja kui sina annad talle nänni, siis need kaitsehinged näevad, et sa oled rikkam. Tahavad ka osa saada ja jooksevad sinuga kaasa. Alati pidi olema niiviisi tehtud, et inimene aru ei saaks, kes tõi," selgitab teadmamees.

"Aga antakse seepärast, et siis jääb sinu kaitsevaim sulle võlgu, sest sa andsid heast tahtest. Ja siis ta teenib sind," kirjeldab Sass, kuidas vaimukestega mängiti.

Kristlased on teinud selle päeva Tahma-Toomaseks. "Kristlased panid oma paha Tahma-

Toomase peale ja viskasid teise ukse taha. Siis saadi omast pahast lahti. Aga meil oli toomapäev – see tähendab, et toodi."

"Pööripäeval kutsutakse kõik lauda ja koht kaetakse ka esivanematele, aga lusikat ei panda. Jääb veel aastaks sööma muidu. Kust see kahju ots," naerab mees.

Pidusid ei peetud. Kolmandal päeval, kui hinged saadeti ära, läks alles peoks lahti. "Mingit kuusetoomist ei olnud. Taimedest peeti lugu."

Vigala Sassilt uus raamat

Eelmisel nädalal ilmus Vigala Sassi uus raamat taimeravist, kus 500 taime koduseks tervendamiseks. "Kui inimesed tahavad taimedega mängida, siis taimemaailm on lihtne. Kui tahad hakata tõsiselt tegelema, siis rusikareegel on: räägi temaga, siis ta vastab," õpetab Sass aednikke.

Samal teemal

14.06.2017
VENE AKADEEMIK: Moskvat räsinud torm on märk lähenevast jääajast
21.08.2015
Suri ravitseja ja teadmamees Vigala Sass
17.08.2015
Vigala Sass: "Ma kogu aeg ootan. Juba kolmandat nädalat ootan, millal ma ära lähen."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee