Juhtkiri

Tühjad külad, Suur-Tallinn ja Soome  (13)

ÕL , 20. detsember 2012 06:58
Ajal, kui viie rikkama hulka rühkiv Eesti on oma majandusnäitajate ja tasakaalus riigieelarve poolest eeskujuks kogu ülejäänud maailmale, käib Eestis millegipärast suur rahva rändamine.

Tõeks osutub oma kunagiste ennustuste täitumisega prohvetiseisusse tõusnud Jüri Mõisa jutt Suur-Tallinnast. Maakonnad tühjenevad vääramatult, sest inimesed kolivad sinna, kus on võimalik leida tööd ning kus on olemas lasteaiad, koolid, arstiabi, raamatukogud, kultuuriasutused, ühistransport, panga- ja postkontorid ning kauplused – kõik see, mida maal enam pole.

Viimatise rahvaloenduse põhjal tuvastatud välismaal töötavate inimeste arvu kümnekordistumine võrreldes eelmise rahvaloendusega on kõigest pool tõde. Kui välismaal öeldakse töötavat 25 000 püsivalt Eestis elavat inimest, siis on tegu Eesti ja välismaa vahel pendeldajatega, kel on olnud tahtmist loenduse küsimustele ausalt vastata. Neist töötavat Soomes 15 000. Kui aga sinna kõrvale panna Helsingi Eesti saatkonna andmed tänavu end Soomes registreerinud 60 000 eestlase kohta, on pilt sootuks teine. Tööjõud lahkub perekonniti selleks, et Eestisse mitte enam tagasi tulla. Kui siia juurde panna maakondades valitsev naistepuudus, on meie demograafiline väljavaade enam kui nutune.

Seega ei vähene tööpuudus Eestis mitte uute töökohtade loomise, vaid töökäte lahkumise tulemusel. Tööjõu väljaränne paneb ettevõtjad küll nurisema selle üle, et pole enam võimalik leida asjalikku töömeest, kuid ainult masohhist sooviks töötada riiklikult propageeritava väikese palga eest Eestis, kui üle lahe makstakse sama töö eest mitu korda rohkem.

Juhul, kui kõik välismaale tööl käivad inimesed oleks jäänud Eestisse – töötute, abiraha saajate, grupi peale vormistatute või lihtsalt päevavarastena –, siis valitseks siin sotsiaalne katastroof. Seda aitavad meil vältida Soome ja teised naabrid.

Kutsuda valitud talente koju ajal, kui töörahvas siit kümnete tuhandete kaupa põgeneb? Talupojamõistus ütleb, et üksik talent ei päästa Eestit, kui ei tehta jõupingutusi selleks, et kõigil oleks siin hea elada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee