KELL KUKKUS: Kultuuriminister Rein Lang ja Eesti Filmi Sihtasutuse tegevjuht Marge Liiske kuulutasid välja ideekonkursi Eesti riigi sünnipäevafilmide leidmiseks. (Tairo Lutter)

"Kogu projekti rahastab Eesti Vabariik. Aga kui suure summaga on tegemist, on praegu väga raske öelda. Samas, filmiinimesed ei peaks muretsema, sest esialgu on tegemist vaid ideedekonkursiga," kinnitab Eesti Filmi Sihtasutuse tegevjuht Marge Liiske.

Eile kuulutas kultuuriminister Rein Lang välja ideekonkursi Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks ehk siis aastaks 2018 valmivate filmide leidmiseks. "Kuidas me seda sünnipäeva 2018. aastal tähistame, kas me vaatame minevikku, vaatame tulevikku või olevikku, saame meie ise teha," lausus Lang.

Aastail 2017–2018 peaks linastuma seitse filmi: ajalooline film, kirjandusteose ekraniseering, laste- ja noortefilm, kogu pere animatsioon, kaasaegne draama ning noorte režissööride debüütfilm ja lühifilmide kogumik.

Langi sõnul seisab filmivaldkonnas ees huvitav konkurss ja ühtlasi ka suur väljakutse, sest nii mahukat ideekonkurssi pole varem korraldatud. "Loodame saada häid ideid, millest žürii valib välja huvitavamad, ja nii saame tähistada vabariigi juubeliaastat rikkaliku filmiprogrammiga," märkis ta.

Ideekonkursile tuleb esitada kolmel leheküljel stsenaariumiesildis, milles on toodud välja filmi loo areng ja sündmustik. Filmiideid oodatakse kuues kategoorias ning osalema on oodatud niihästi kogenud stsenaristid, noored autorid, kirjanikud, režissöörid kui ka lavatekstide loojad.

Ajalooline film peaks keskenduma Eesti ajaloo seisukohalt olulistele sündmustele või inimestele ja väärtustama nende kaudu eesti kultuuri. Teemale ei pea lähenema ainult tõetruudust või rahvusliku ajaloo keerukaid perioode silmas pidades.

Kirjandusteose ekraniseering vahendab eesti kirjandusele tuginevaid lugusid laiemale kinopublikule ja tõstab esile kirjanduse tähendust meie kaasajas.

Laste- ja noortefilm annab noorele vaatajale mõistetavas vormis edasi Eesti väärtusi eesti lastele ja noortele.

Laiale vaatajaskonnale suunatud animafilm peaks ühendama fantaasia, seiklusliku meele ja eesti animatraditsiooni.

Noorte debüütfilm ja lühifilmide kogumik peaks aga vahendama noorte režissööride lavastatavate lugude kaudu kasvava põlvkonna nägemust ühiskonnast. Noorte režissööride lühifilmide kogumiku näol võiks soovitavalt tegemist olla sõltumatutest või omavahel nõrgalt seotud episoodidest koosneva ühe keskse looga, mille episoodidel oleksid erinevad režissöörid.

Kaasaegne draama käsitleb elu ja inimeste ees seisvaid valikuid Eestis euroopalikus ja nõudlikus filmikeeles.

Filmiprojektid valib välja EV100 filmikomisjoni žürii, kuhu kuuluvad operaator Elen Lotman, filmilevitaja Timo Diener, operaator Alar Kivilo, näitleja Lembit Ulfsak, Pimedate Ööde filmifestivali esindaja Kaarel Kuurmaa, riigikantselei esindaja Jaanus Rohumaa ja filmikriitik Karlo Funk.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis