Kommentaar

Euroopas kuulsaks taastuvenergiatasudega  (8)

Väino Rajangu, elektriinsener, majandusdoktor , 12. detsember 2012, 07:01
Majandusdoktor Väino Rajangu leiab, et taastuvenergiatasud seavad elektritootjad ebavõrdsesse olukorda, samuti on arusaamatu, mille eest konkreetselt maksavad tarbijad.

Vastates Õhtulehe (26.11.2012) küsimusele Estonian Airi kahjumi katteks kavandatavast võimsast riigi rahasüstist, märkis Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas, et «mingil juhul ei tohi selline rahasüst vastuollu minna ELi konkurentsireeglitega».

Analoogselt küsin, kas elektrimajanduse valdkonnas on lubatud Eestil minna vastuollu ELi reeglitega? Kõik Eesti elektritarbijad maksavad riigikogus vastu võetud seaduse kohaselt taastuv-energiatasu ja see raha läheb teatud liiki elektritootjatele. Seega ei ole elektritootjad turul võrdses olukorras ja sellega oleme vastuolus Euroopa Liidu kehtestatud reeglitega.

Vastus tuleb Euroopa Komisjonilt

Lilleküla Selts püüdis taastuvenergiatasude rakendamise küsimuses selgust saada, pöördudes korduvalt Eesti vastavate institutsioonide poole. Selgust loovad vastused kompetentse-telt asutustelt jäid aga saamata ja nii oldi sunnitud pöörduma Euroopa Komisjoni poole. Septembris jõudis Euroopa Komisjoni konkurentsipeadirektoraati Lilleküla Seltsi taotlus uurida, kas taastuvenergiatasude nõuded tarbijatele on kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepinguga (vt www.lillekylaselts.ee).

Ära ootamata tulemusi Euroopa Komisjonist, algas taastuv-energiatasude küsimuses tõmblemine, mis kajastub ilmekalt elektrituru seaduse muutmise seaduse eelnõu aruteludel.

Küsime, mida tarbija saab taastuvenergiatasude eest vastu nendelt eraõiguslikelt elektritootjatelt? Allakirjutanu ei oska sellele tõstatatud küsimusele vastata, sest vastus puudub. Elektrimüüjad pakuvad üldkasutatava elektri kõrval ka rohelise energia pakette. Nende hinnapakettide puhul on tasu kõrgem ning see on ostja teadlik valik. Miks aga ka see ostja peab lisaks maksma veel taastuvenergiatasu, on taas arusaamatu. Kõik tarbijad maksavad taastuvenergiatasusid, sest muidu elektrit ei saa.

Kahtlaselt hea lobitöö

Samas moodustab taastuvenergia allikatest toodetud elekter üldisest tarbimisest väga tagasihoidliku osa. Niisuguse ebaloogilise olukorra põhjenduseks ei oska muud arvata, kui et see on elektrimajanduse firmade hea lobitöö tulemus, võimalik, et koos erakondade varjatud rahastamisega. Teiste sõnadega on riigikogu seadusloomes lähtunud teatud elektritootjate, mitte rahva (tarbija) huvidest. Viimane peab aga selle ebaõigluse kinni maksma.

Siim Kallas kirjutas 8. detsembri Postimehes: «Korratus toetuste maksmisel Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuses on Euroopa raha raiskamise näide, mida hakatakse laialdaselt kasutama paljude järgnevate aastate jooksul. See pole üldse mitte Eesti probleem, see on Euroopa raha raiskamise näide.»

Analoogselt Kallase väljaöelduga võime Euroopas kuulsaks saada ka elektri taastuvenergiatasudega, sest Euroopa Komisjonilt riigiabi luba nende rakendamise kohta osade elektritootjate kasuks puudub.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee