Eesti uudised

Iga kolmas eestlane pole inimõigustest kuulnudki (13)

Toimetas Karoliina Vasli, 10. detsember 2012 11:37
Eesti elanike enamus on seisukohal, et Eestis inimõiguste rikkumisi ei esine.Foto: Aldo Luud
Ligi kolmandik eestimaalastest ei tea, mis on inimõigused, selgub Inimõiguste Instituudi värskest aruandest - tervelt 30 protsenti küsitlusele vastanutest tunnistas, et neile ei seostu terminiga "inimõigused" mitte midagi.

"Kõrvutades mõne teise riigiga, ei ole Eesti inimeste teadlikkus inimõigustest madalam, kuid kindlasti ei ole olukord rahuldav," ütles Inimõiguste Instituudi nõukogu liige, riigikogulane Mart Nutt. "Madal teadlikkuse tase viitab asjaolule, et inimesed ei oska sageli oma õiguste rikkumist tuvastada ja seetõttu ka oma õiguste eest seista. Ühtlasi ei oska nad eristada inimõiguste rikkumisi muudest ühiskonna probleemidest ja seega ei anna nad ka vastuseid, mille alusel inimõiguste olukorda Eestis hinnata," kommenteeris Nutt uuringu tulemusi.

Eesti inimõiguste 2012. aasta aruande põhjal on kõige paremini tuntud inimõigus õigus elule (92 protsenti), järgnevad õigus haridusele (87 protsenti) ja õigus võrdsusele seaduse ees (86 protsenti). Samas on eestlaste teadlikkus inimõigustest märkimisväärselt kõrgem kui mitte-eestlastel.

Eesti elanike enamus on seisukohal, et Eestis inimõiguste rikkumisi ei esine, kinnitab uuring. 54 protsenti Eesti elanikest leiab, et meie riigis on inimõigustega kõik korras, kuid 29 protsenti arvab, et see nii ei ole. 17 protsenti küsimusele vastata ei oska.

Eesti inimõiguste 2012. aasta aruande jaoks küsitles Turu-uuringute AS Inimõiguste Instituudi tellimusel 15-74aastaseid Eesti elanikke, uuring viidi läbi omnibuss-meetodil tänavu augustis ning sellele oli 1001 vastajat.