PATUOINAD: Kuigi haiglaõe surma põhjus pole veel selgunud, on meedia talle tünga teinud diskorid Mel Greigi ja Michael Christiani mõrtsukatena risti löönud. Foto: AFP/Scanpix
Katrin Pauts 10. detsember 2012 06:59
"Veri määrib teie käsi!" kõlab üks leebemaid hurjutusi, mis raseda hertsoginna tervise kohta tüngakõne abil infot välja pomminud diskoritele osaks on saanud. Pärast pettuse õnge läinud haiglaõe enesetappu on nii Briti meedia kui ka avalikkus valmis saatejuhte lintšima. Ent psühhiaatrid manitsevad: üksainus tobe nali ei tapa naljalt inimest ja meediakära tõeliseks ohvriks võivad langeda hoopis noored saatejuhid.

Kurbmäng rullus lahti reede hommikul, kui Londoni eliithaigla õde Jacintha Saldanha (46) oma elukohast surnuna leiti. Briti kõmumeedia allikad teadsid öelda, et ilmselt võttis ta endalt ise elu. Põhjus, miks lihtsa pereema surm vaid mõne tunniga üleilmses meedias keeristormi tekitas, on fakt, et just Saldanha oli see, kes juhtus telefonitoru tõstma, kui kaks Austraalia raadiojaama diskorit otsustasid teisipäeva hommikul tobeda vembu visata.

"Kas saaksin rääkida oma lapselapse Catherine’iga?" nõudis saatejuht Mel Greig kuninganna Elizabeth IIst järele aimates. Saldanha, kelle töö polnudki tegelikult kõnedele vastamine, vaid ta lihtsalt juhtus varajasel hommikutunnil telefonitoru tõstma, jäi uskuma, et helistabki monarh isiklikult. Ta suunas kõne ränkade iiveldushoogude tõttu haiglaravil viibinud Catherine’i eest hoolitsevale õele, kes omakorda paljastas saatejuhtidele delikaatseid üksikasju lapseootel hertsoginna tervisest.

Kui Sydney raadiojaam 2DayFM salvestise eetrisse lasi, haaras rahvusvaheline kõmumeedia sellest õhinaga kinni ning mõnda aega said diskorid Mel Greig ja Michael Christian vastleitud kuulsuse paistel mõnuleda. Nad praalisid oma tembuga sotsiaalmeedias ega suutnud ära imestada, kuidas nali ometi nii lihtsalt läbi läks – nad olevat eeldanud, et nende kohutav aktsent reedab nad paugupealt ning toru virutatakse hargile. Kõigil näis olevat võrratult lõbus ning isegi prints Charles viskas tüngakõne teemal nalja.

Mis küll vallandas tragöödia?

Kuid keegi ei suutnud aimata, mis toimub meediakära varjus tagasihoidliku haiglaõe hinges. Meediani jõudnud info põhjal joonistub Jacintha Saldanhast eeskujuliku ja hooliva meditsiinitöötaja portree. Sarnaselt paljude rahvuskaaslastega Indiast Inglismaale õnne otsima tulnud Jacintha töötas neljandat aastat Londoni mainekaimas, kuningas Edward VII nimelises haiglas. Vaikne ja häbelik, aga oma töös võimekas, oli ta kolleegide hulgas hinnatud. Tema naabridki meenutavad, kui uhke Jacintha oma ameti üle oli – ta olevat tavatsenud rahulolevalt muhelda, et on kuninganna ihuõde. Jacintha elas oma mehe ja kahe teismelise lapsega Bristolis. Londonis tööl viibides ööbis ta õdede ühiselamus ning tegi tihti pikki ja pingelisi topeltvahetusi, et siis jälle mõne päeva perega veeta.

BBC ajakirjanikul on andmeid, et pärast tüngakõnet sattunud Jacintha suurde segadusse. Kõmuleht Sun kirjutab, et õde oli endast väljas ja lohutamatu. Samas on nii haigla kui ka kuningakoda meediale kinnitanud, et Jacinthat ei ähvardanud ometi ükski karistus. Catherine ja tema abikaasa prints William olid õe surmast kuuldes väga löödud ning kinnitasid, et pole mõelnudki tema peale kaebust esitada, vaid vastupidi, nad olevat pärast vahejuhtumit haiglapersonalile toetust avaldanud.

Diskorid Greig ja Christian magasid samal ajal teisel pool maakera õiglase und. Raadiojaama kõne-isik kuulis tragöödiast Daily Maili ajakirjanikult. "Te lollitate mind praegu, eks?" olnud tema esimene reaktsioon. Mõistnud, et teade on tõsine, puhkenud pressiesindaja pisaraisse. Pressikonverentsil teatas jaama boss Rhys Holleran, et saatejuhid olid juhtunust kuuldes sügavalt vapustatud. "Nad pole masinad, vaid elus inimesed," manitses Holleran diskorite ristilöömist nõudvat avalikkust piiri tunnetama. Austraalia meedia andmetel on Greig ja Christian psühholoogilt abi otsinud ning hoolitsevad raadiobossid püüdvat saatejuhtide eest neid mõrtsukaiks tembeldavat meediakajastust varjata.

Raadioboss Holleran rõhutas, et säherdusi tüngakõnesid on jaam teinud aastaid ning niisugust tagajärge ei suutnud keegi ette näha. Ka paljud teised meelelahutusäris töötavad inimesed on saatejuhte kaitsnud. Endine Briti kõmulehe Mirror peatoimetaja Piers Morgan märkis Twitteris, et kuigi tüng oli tõesti tobe, oli see vaevalt enesetapu otsene põhjus. Murelikult on sõna võtnud ka hingetohtrid. Enesetapumõtete küüsis vaevlejate abiliiniga tegeleva samariitlaste ühingu esindaja manitses ajakirjandust, et enesetapp ei ole kunagi nii must-valge, nagu kõmumeedia Saldanha juhtumit kujutab.

Kas saatejuhid on süüdlased või ohvrid?

Austraalia leht Canberra Times tsiteerib riigi üht hinnatuimat psühhiaatrit Patrick McCorryt, kes rõhutab, et sageli on enesele käe külge panijal pinged ja mured kuhjunud juba pikemat aega ning inimene vajab vaid väikest taganttõuget, et vallanduks saatuslik tragöödia. "Arvatavasti võis see kõne olla kaasaaitav faktor," möönab psühhiaater. "Aga võib-olla oleks ta endalt ühel päeval nagunii elu võtnud. Usun, et tal oli veel teisigi põhjusi."

Politsei pole Jacintha Saldanha surma põhjust veel täpsustanud, andes vaid mõista, et praegu ei ole põhjust selles kedagi teist kahtlustada. Tõde loodetakse selguvat sellele nädalale planeeritud lahkamisel.

Saatejuhi isa on tütre pärast murest murtud

Haiglaõele tüngakõne teinud Austraalia raadiosaatejuhid on Mail Online’i andmetel peitu pugenud. Üks neist, Mel Greig, olevat tuttavate sõnul kokkuvarisemise äärel ja saavat intensiivset psühholoogilist nõustamist. Raadiojaama pressiesindaja sõnul on Greigil ka varem psühholoogilisi probleeme olnud ja ta on väga haavatav. "Olen tema pärast väga mures. Ma ei tea, kus ta on või mida ta teeb," ütles Greigi isa. Saatejuhte ootavad ees ka vestlused politseiga.