ISSI, KUS SA OLED? Sellise kirjaga plakat solvas üksikisasid. Foto: Arno Saar
Kristiina Tilk 6. detsember 2012 06:57
"Õnnetute lastega plakatid tegid haiget. Raadioreklaami ma pole kuulnud. Saan asja mõttest aru, kuid kõiki pole võimalik ühte patta loopida," ütleb kolme lapsega üksikisa kampaaniate kohta, kus tähelepanu pööratakse üksikvanematele ja perevägivallale.

MTÜ Üksikvanema Heaks alustas novembri algul kampaaniat "Issi, kus sa oled?". Kogu Eestis ilmusid tänavatele nukrate nägudega laste hüüdlausetega plakatid.

Vikerraadios edastatavas reklaamis kutsub MTÜ Tallinna Naiste Kriisikodu inimesi silmi avama ja märkama perevägivalda.

Üksikisa Raiko (nimi muudetud) kasvatab kolme last – vanim sündis tema esimesest suhtest, teine kooselust naisega, kes pärast ühise elu lagunemist jättis varasemast vahekorrast sündinud lapse samuti mehe hoolde.

Teekond, mille Raiko on ühes lastega läbi käinud, pole olnud lihtne. Reklaamid, kus isa on paha ja ema hea, teda ei ärrita, kuid pisut õnnetuks teevad küll.

"Kogu aeg räägitakse, et isad on pahad ja vägivaldsed. Emad on head ja kannatavad ilmaaegu. Miks? Võib-olla räägivad naised kodus toimuvast rohkem? Mina ei käinud kellelegi kurtmas, mis koduseinte vahel toimus – kannatasin vaikselt, kuni lõpuks taipasin, et nii ei saa asjad enam jätkuda," räägib Raiko.

Et lastele turvalist elu pakkuda, põgenes ta kodulinnast: "Meie kodus oli palju vaimset vägivalda. Kõige enam kannatasid lapsed, kelle peal ema oma tundeid välja elas. Mina sain lihtsalt sõimata ja minust tema jõud üle ei käinud. Nii ma ühel päeval otsustasingi, et aitab."

Raiko sõnul on suhted vanima lapse emaga normaalsed, kuid pisemate käekäigu vastu ema suurt huvi ei tunne: "Mõnikord ta kirjutab ja küsib, mis lapsed teevad. Teinekord jälle ähvardab. Ema närvikava on ebastabiilne ja tegelikult on mul temast kahju. Ta vajaks abi, kuid ei tunnista seda endale," ütleb Raiko.