Foto: SXC
Toimetas Sander Silm 5. detsember 2012 09:17
Transparency Internationali avalikustas täna järjekordse riikide korruptsioonitajumise indeksi, kus Eesti oli platseerunud 32. kohale.

Eesti pälvis edetabelis 64 puntiga 32. koha, kusjuures Eesti koht indeksis on pidevalt langenud. Veel 2010. aastal oli Eesti 26. kohal ja eelmisel aastal 29. kohal. 

"Sarnaselt eelmise aastaga ei ole Eesti ametivõimud märkimisväärseid samme korruptsiooniennetuses astunud," tõdes ühingu Korruptsioonivaba Eesti juhatuse esimees Jaanus Tehver Eesti positsiooni kommenteerides.

Ta lisas siiski, et 2012. aastal võeti vastu kaks olulist seadust - uus korruptsioonivastane seadus ning avaliku teenistuse seadus, mis võivad Eesti positsiooni tulevikus parandada. See aga sõltub olulisel määral nende tegelikust rakendamisest, kuna pelgalt seaduse jõustamine märgatavat tulemust ei anna.

Eesti korruptsioonitajumise indeksi koostamisel kasutati 8 rahvusvahelist allikat. Indeksi algallikatest positiivseima arvamuse andis Eestile eraõiguslik sihtasutus Bertelsmann Foundation, kelle hinnang peegeldab avalikus halduses ja ametkondlikul tasandil toimuvat - kas ametiisikuid karistatakse korruptiivsete tegude eest ning millisel määral on tähelepanu pööratud korruptsiooni ennetavatele meetmetele avalikus teenistuses.

Allikatest kõige negatiivsema hinnangu annab Eestile USAs paiknev riskihindamisettevõte Political Risk Services, kes jälgib poliitiliste riskidega seotud küsimusi, nagu poliitiliselt ustavate isikute nimetamine riigiettevõtete nõukogudesse, erakondade varjatud rahastamine ning avalike ja ärihuvide segunemine poliitikas. Need on valdkonnad, kus Eestis on märkimisväärseid probleeme.

"Ühest küljest on rahvusvahelised eksperdid kindlasti võtnud arvesse Eestis avalikuks tulnud juhtumeid, kuid teisalt antakse hinnang ka võimalikele riskidele, mis on kõrged siis, kui nende ennetamiseks ei ole riigi poolt erilisi pingutusi tehtud," sõnas ühingu Korruptsioonivaba Eesti tegevjuht Asso Prii.

Maailma kõige väiksema korruptsiooniga riigid on Soome, Taani ja Uus-Meremaa, mis kogusid vastavas tabelis 90 punkti.

Euroopa riikidest on kõige suurema korruptsioonitasemega Kreeka, mis positsioneerus 94. kohale ja Itaalia on 72. kohal. Sealjuures jäi 23 protsendi EL-i riikide punktitase korruptsiooniindeksis alla 50.

Ühtekokku oli pingereas esindatud 176 riiki ja kõige suurem korruptsioon oli Afganistanis, Põhja-Koreas ja Somaalias.