Eesti uudised

Riik koorib: aktsiisimaksu tõttu on loodusravimite hinnad laes! (20)

Arvo Uustalu, 3. detsember 2012, 06:59
RIKAS RAHVAS: Andra Pihlase sõnul on Eesti ainus riik, kus tervistavate tinktuuride pealt aktsiisi nõutakse. Foto: Mati Hiis
Maarahvas peab odavamatest tinktuuridest loobuma, sest nendelt küsitava alkoholiaktsiisi eest tuleb välja käia rohkem kui tervistavate tõmmiste endi eest.

Tagajärjeks on see, et inimesed, kes immuunsüsteemi tugevdavaid ravimtaimedest valmistatud n.-ö. toidulisandeid osta ei jõuda, jäävad teisest sagedamini haigevoodisse.

Euroopas rahvast ei nöörita

Loodustoodete ja tervisekaupade sissetooja Svenska Bioforce AB tegevjuht Andra Pihlas ütleb, et nende firma on esindatud 38 riigis, kuid Eesti on ainus, kus tervistavate tinktuuride pealt aktsiisi küsitakse.

"Šveitsist kaup käes, läheb see Rootsi vahelattu. Seal tinktuuridele aktsiismaksu pole, nagu muide Soomeski. Eestisse jõudes tuleb immuunsüsteemi tugevdava punase päevakübara või hobukastani tinktuuri pealt kohe riigikassat täita. Ehk siis tervisetoode muutub piiri ületades alkohoolseks joogiks," räägib Pihlas. "See on absurdne. Inimene ei hakka ostma 14 euro eest tillukest mõru tinktuuri pudelit, et ennast täis juua. Hennessy konjak on märksa odavam. Küll võib inimene kalli hinna tõttu tinktuuri ostmata jätta."

Olukord on aga veelgi jaburam. Tinktuuride hind tõuseks lausa taevasse, kui neid müüdaks veidi suuremates pudelites. 50 mm suurust tinktuuripudelit võrdsustatakse juba konjakitaaraga, ning siis peab sellel olema alkoholi märgis. "Oleme seetõttu teinud pakendeid ümber ja pannud 50milliliitristesse pudelikestesse vaid 45 milliliitrit. Ainult meie turu tarvis pakendi muutmine teeb tinktuurid veelgi kallimaks. Koduapteegi jaoks oleks mõistlik, kui tinktuuri pudelikestes oleks 100 milliliitrit," ütleb Pihlas. Tema sõnul sisaldab tinktuuri aktsiis suurt vasturääkivust – kas nimetada looduslikku tõmmist ravimiks või toidulisandiks, aga kindlasti on see tervendav toode. Mitte toode, millega õhtuti peolaua taga istutakse.

"Oleme Euroopa Liidus, kuid erinevalt teistest maksame tervendavate toodete eest aktsiisi. Pöördusime kõikjale, kuhu vähegi võimalik. Selgus, et otsuse tegemine on iga liikmesriigi enda teha. Viidatakse seadustele, aga seadusi on võimalik ju muuta. Meil on soovitatud ka õiguskantsleri poole pöörduda," räägib Pihlas.

Küsimus ei ole mitte ainult selles, et meie inimesed peavad sama tinktuuri eest maksma rohkem kui arenenud riikide elanikud. "Selle seaduselõigu tõttu ei ole siin ka suurt osa tinktuuride sortimendist. Nimekiri on pikk, aga aktsiisi tõttu ei ole me siiani saanud Eestisse tuua näiteks humalatinktuuri. Nii väikese turu jaoks nagu Eesti uute erinevate pakendite tegemine tõstab kindlasti ka hinda. Aktsiis on ikka päris karm nende inimeste suhtes, kes oma immuunsüsteemi ja tervist tugevdada üritavad," leiab Pihlas.

Loodustoode OÜ müügijuhil Eva Saarel tuleb tunnistada, et aktsiisi tõttu on loobutud Lätis toodetavate taskukohaste tinktuuride Eestisse toomisest. "Lõpetasime selle aktsiisijama tõttu. On jabur, kui Riia tehasest tulev tinktuur ise on odavam kui aktsiis. Kõik pakendid, mis on üle 50 milliliitri, nõuavad ka maksumärki. See on aga litsentsitud tegevus, mis tõstaks hinda veel päris tublisti. Meil on lihtsam loobuda kui masinavärgiga võidelda. Kannatavad aga inimesed, sest Eesti turg jääb sellega vaesemaks," räägib Saar. Pakendijama tõttu tehakse Soome tinktuuridele Loodustoodete OÜ tellimusel väiksemaid pudeleid.

Osaühingu RemedyWay juhataja Nelly Vahtramaa ütleb, et nemad küll ise tinktuure ei valmista, kuid olukord on ebaõiglane. "Puutun toidu- ja ravimtaimealaste teemadega iga päev kokku, kuid ometi polnud ma kursis, et me kõik, kes ostame apteegist looduslikku ravimit, maksame riigile nende pealt mingit alkoholiaktsiisi. Uskumatu! Aktsiis on põhjus, miks Eestis on kõik taimetinktuurid nii kallid."

"Troinoi" aktsiisita

Tinktuuride sissetoojad küsivad, kas aktsiisiga on maksustatav ka "kolmekordne" näovesi ("troinoi"), mida vaesem rahvas jõulujoogina tarvitab. Maksu- ja tolliametist öeldakse, et ühtset nimekirja, millised alkoholi sisaldavad tooted on aktsiisi all, üheski õigusaktis pole. Prantsuse kõrgparfümeeria ja kosmeetikavahendite hulgimüük Riviera International AS "kolmekordset" sisse ei too, kuid sealt kinnitatakse, et lõhnaõlide pealt firma aktsiisi ei maksa.

Bittneri klõmakas terviseks!

Maksu- ja tolliameti aktsiiside talituse peaspetsialisti Marietta Loorentsi sõnul liigitatakse alkohol seaduse kohaselt õlleks, veiniks, kääritatud joogiks, vahetooteks ja muuks alkoholiks. Alkoholi sisaldavad tinktuurid on muu alkohol. "Näiteks võib siin tuua Bittneri palsami. See toode on küll ravim, aga seaduse mõistes ka alkohol, kuna ta kuulub klassifitseerimise reeglite järgi vastavasse rubriiki ja seda maksustatakse aktsiisiga. Kui toidulisand sisaldab alkoholi üle 5%, siis sellele aktsiisivabastus ei laiene ja toidulisand kuulub maksustamisele aktsiisiga," selgitab Loorents.

Muu alkoholi aktsiisimäär on 14,9 eurot etanoolisisalduse ühe mahuprotsendi kohta hektoliitris ja aktsiisisumma suurus sõltub konkreetsest tinktuurist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee