Eesti uudised

Hotellid ei taha külastajaid politseiandmebaasi kanda (26)

Sven Harjo, 29. november 2012 07:06
TEIE DOKUMENT, PALUN: Siseministeerium soovib, et iga hotellikülastaja isikuandmed ripuksid kohe politsei andmebaasis. Foto: aLAMY
Hotellide ja restoranide liidu hinnangul pole ratsionaalne üles ehitada uut digitaalset registreerimissüsteemi, et politsei saaks jälgida miljonite hotellikülaliste hulgast umbes ühte protsenti inimesi.

Eestis on aastas umbes kolm miljonit majutust ning hotellide ja restoranide liit (HRL) leiab, et umbes ühe protsendi politseile huvi pakkuvate inimeste kohta kiire teabe saamiseks ei peaks rajama uut majutusasutustesse sisseregistreerimise süsteemi. "See tundub meile täiesti ebaratsionaalne," nimetab liidu tegevjuht Raigo Triik ühe põhjuse, miks majutusasutused kavandatavale korrale vastu on.

2015. aasta keskelt hakkaks eelnõu kohaselt Eestis kehtima kord, mille kohaselt peaks majutusettevõte registreerima külastaja kohe uues loodavas digitaalses andmekogus, mida politsei saab kasutada talle huvipakkuvate isikute kohta teabe saamiseks. Praegune paberist külastajakaartide käsitsi täitmise kord ei taga siseministeeriumi kinnitusel siseturvalisust.

"Teine põhjus, miks me vastu oleme, on see, et Eesti kodanikelt tuleks hakata sisseregistreerimisel dokumente küsima. Tekiks dokumendi kaasaskandmise kohustus," selgitab Triik. "Meie leiame, et hotelliteenus on nagu restoraniteenus – kliendi ja ettevõtte vaheline suhe. Et kui võid restorani minna rahulikult, ilma et keegi sind jälgiks, miks siis peab hotelli minnes end registreerima."

HRLi arvates võib see tähendada koguni kodanikuõiguse riivamist. HRL on Raigo Triigi sõnul ministeeriumile pakkunud, et võiks registreerimiskaardid teha elektrooniliseks, siis saaks kiiremini politseile tagasisidet anda.

Uus kord tooks ka lisakulu, sest tuleks osta skannereid, mis maksavad praegu 500 eurot. "Väiksemad ettevõtted ei saa seda lubadagi ja see tähendab, et nad peaksid hakkama inimeste andmeid käsitsi sisestama. Selleks tuleb leida inimene või kellelegi juurde maksta," ütleb Triik.

Eelnõu on alles värske ja HRL soovitab ministeeriumil sellele alternatiive otsida.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee