Eesti uudised

Viimased väljasuremist ootavad ebapärlikarbid on hävimisohus (4)

Juhan Haravee, 20. november 2012 07:01
Tõde päevavalgele: Rakvere mees Marek Vahula tahab jäädvustada, kuidas Kuusalu valla pärlid Vene tsaari paleesse jõudsid. Foto: erakogu
Legendi järgi olevat Kuusalu kandi talupojad aastasadade eest sealsetes jõgedes elanud ebapärlikarpidest ehtsaid pärleid korjanud ja neid koguni kunstlikult kasvatanud, räägib end loodusemeheks nimetav endine giid Marek Vahula (41). Ta tahaks selle vähetuntud ajalooseiga filmiks vändata ja raamatusse raiuda. Teadlased soovitavad mehe plaanidesse suhtuda äärmise ettevaatlikkusega.

"Mõte tekkis pea täpselt kaks aastat tagasi," tunnistab Marek Vahula, meenutades, kust projekt "Pärlipüüdja" alguse sai. "Kuna teen seda suure töökoormuse kõrvalt ja oma kulu ja kirjadega, siis projekti ajaplaani pole paika pannud. Nii kuidas kõik kulgeb, nii ka kulgeb..."

Vahula plaan on nüüd Eestimaa pärlite päritolu ja edasine saatus selgeks teha, seda nii Eestimaal kui Venemaal – kas legendisarnane jutt vastab tõele või mitte. Filmiprojekt kannab nime "Pärlipüüdja" ja raamat "Peterburi teekond".

"Ma pole päris nõus nende Vahula projektide ja algatustega, sest see on ikkagi nii delikaatne teema ja iial ei või teada meie rahvast, kes sinna võib hulkuma minna, lootuses midagi kätte saada," kostab Eesti kirjandusmuuseumi vanemteadur Mall Hiiemäe, kuuldes taas väsimatust projektimehest Marek Vahulast. "Tema üleskutsetesse tasuks suhtuda äärmise ettevaatusega."

Mall Hiiemäe sõnade kohaselt olevat Kolga mõisnikud Stenbockid, kelle maadel asunud veekogudest omal ajal pärleid leiti, neid tõepoolest ka Peterburis turustanud. Selline fakt on tõesti teada. Kirjandusmuuseumi pärimusvara sisaldavat ka üleskirjutist Kolga krahvi korraldusest ühe sealse järve karbid kokku koguda ja ükshaaval läbi kontrollida – ega karbid endas juhuslikult midagi kaunist peida.

Kas ja kui palju mõisahärra selle aktsiooniga rikkamaks sai, pärimus paraku vaikib.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee