Eesti uudised

Margaritifera margaritifera ehk ebapärlikarp (1)

ÕL, 20. november 2012 07:01
Ebapärlikarp on Eestis looduskaitse all olev liik, mis Eesti punase raamatu järgi kuulub 1. kategooriasse ja IUCN (Rahvusvaheline looduse ja loodusvarade kaitse ühing) punase nimestiku eriti ohustatud kategooriasse.

"Ebapärlikarp on saanud oma nime ebapärlite järgi, mida ta siseõõnest võib leida. Harva on seal ka päris ehtsaid, kuni hernetera suurusi ümaraid pärleid," kirjutab zooloog Nikolai Laanetu 2004. aastal ajakirjas Eesti Loodus. "Pärlisarnased moodustised võivad haigusliku nähtusena tekkida teistelgi karbilistel: mantliõõne vigastuste või sinna sattunud võõrkehade ümber. Harvadel juhtudel võib see omandada suurema väärtuse, kaunistades kauneid inimesi."

Suur osa 2004. aastal Pudisoo jões elavatest ebapärlikarpidest on teadlase sõnul seal elanud juba enne meid ning nad jäävad oma kodujõkke pärast meidki, kui me neid hoolimatusest ära ei tapa. Ebapärlikarp on ajalooliselt vana liik: elanud maakeral juba sada miljonit aastat.

1995. aastal hinnati Pudisoo jõe ebakarpide asurkonna suuruseks umbes 35 000 isendit, väidab Laanetu. Projektijuht Vahula väitel on neist praeguseks järel vaid 12 000 ja nende kadumiseks, kuna järelkasvu pole pikka aega olnud, piisavat tema sõnul inimpõlvest.

Samal teemal

20.11.2012
Viimased väljasuremist ootavad ebapärlikarbid on hävimisohus

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee