HIINA UUS JUHT: Hiina Kommunistliku Partei keskkomitee valis eile partei uueks peasekretäriks Xi Jinpingi. Märtsis saab temast ka Hiina järgmine president. Foto: AFP/Scanpix
Aadu Hiietamm 16. november 2012 06:57
Hiina Kommunistliku Partei keskkomitee pleenum valis eile oodatult partei uueks peasekretäriks 59aastase Xi Jinpingi, keda võib nüüdsest pidada vaat et maailma mõjukaimaks meheks.

Puna-Hiina veteranpoliitiku Zi Zhongxuni poega Xi Jinpingi teatakse maailmas kui Hiina asepresidenti. Selles ametis on ta olnud 15. märtsist 2008. Eilne valimine kompartei peasekretäriks tähendab, et tuleva aasta märtsis saab Xi Jinpingist ka Hiina president ja sõjaväe ülemjuhataja. Juba eile nimetati ta kesksõjaväekomisjoni esimeheks.

Esimene mees 10 aastaks

Hiina viimase aja praktikat silmas pidades jääb Xi Jinping riiki juhtima järgmiseks kümneks aastaks. Võrreldes oma eelkäija Hu Jintaoga (69) on 180 cm pikkune Xi Jinping päris hiiglane.

Parteikongressi avakõnes 8. novembril seadis viimased kümme aastat Hiinat juhtinud Hu Jintao peaeesmärgiks rahva jõukuse suurendamise. Aastaks 2020 tuleb see kahekordistada.

Xi Jinpingi isa Zi Zhongxun oli aastatel 1959–1962 Hiina asepeaminister, kuid langes siis põlu alla. Ta pandi vanglasse süüdistatuna väheses lojaalsuses Mao Zedongile. Isa "pattude" eest nuheldi ka poega. Xi saadeti kultuurirevolutsiooni ajal 1968. aastal maale. Pärast seda, kui väga viletsates oludes elanud nooruk üritas külast põgeneda, suunati ta karistuseks mõneks kuuks sunnitöölaagrisse.

Pärast kultuurirevolutsiooni tõusid isa ja poeg fööniksitena tuhast. Zi jõudis aastatel 1979–1981 olla veel Guangdongi provintsi kuberner. Xi Jinping astus 1974. aastal Kommunistlikku Parteisse ja on sest saati karjääriredelil väikeste sammudena tõusnud. Kommunistliku Partei peasekretäriks valimine tähendab jõudmist absoluutsesse tippu. Hiina komparteisse kuulub praegu 83 miljonit inimest.

Maailma mõjukaimaks meheks peetakse tavaliselt Ameerika Ühendriikide presidenti. Nüüd siis äsja teiseks ametiajaks tagasi valitud Barack Obamat. Tõepoolest, USA on sõjaliselt ja majanduslikult võimsaim riik maailmas. Ent Hiina on viimastel aastatel kiiresti arenenud ja pakub USAle juba tugevat konkurentsi. Rahvaarvult (1,34 miljardit) ületab Hiina USAd rohkem kui neljakordselt. Hiinal on ka maailma suurim armee, kuhu kuulub 2,3 miljonit sõjaväelast. Jõudsalt areneb Hiina majanduslik võimsus, praegu ollakse USA järel suuruselt teine majandus maailmas. Muljetavaldavad on ka Hiina kullavarud – 2,5 triljonit eurot.

Kui USA president Barack Obama jääb ametisse neljaks aastaks, siis Xi Jinping juhib Hiinat pärast Obama ametiaja lõppu veel kuus aastat. Tõsi, ajakirjandus on oletanud, et tal võib olla kehv tervis. Näiteks kadus Xi Jinping tänavu septembris kaheks nädalaks avalikkuse eest ja tühistas mitu varem planeeritud kohtumist.

Hiina bürokraatiat peetakse üldjuhul korrumpeerunuks. Kui aga uskuda sealset ajakirjandust, siis on vastne Hiina Kommunistliku Partei peasekretär igat pidi puhas poiss, sest teda ei seostata ainsagi skandaaliga. Ühe tema sugulase sõnul on halvim, mida Xile ette võib heita, õigeks ajaks raamatukokku tagastamata raamatud.

Kuigi Xi Jinping toetab majandusreforme, peetakse teda rohkem konservatiiviks, sest poliitilistesse uuendustesse suhtub Hiina uus juht suure ettevaatlikkusega.

Kirglik võimuvõitlus

Xi Jinpingi valimisele Hiina juhiks eelnes kirglik võimuvõitlus. Veel eelmisel aastal peeti võimalikuks juhikandidaadiks Chong-qingi parteisekretäri Bo Xilaid. Kõigile ootamatult esitati tema abikaasale Gu Kalaile süüdistus Briti ärimehe Neil Heywoodi mõrvas ning tänavu augustis mõistis kohus talle edasilükatud surmanuhtluse.

Naise süüdimõistmine võttis tema mehelt kõik ametid ja tagatipuks heideti ta vahetult kompartei kongressi eel ka parteist välja. Kuigi Gu Kalai mõrva väidetavalt üles tunnistas, ei välistata võimalust, et ta lavastati süüdi soovist kõrvaldada populaarne Bo Xilai, kes tahtis tõusta suurlinna parteijuhi kohalt kõrgemale.

Koos presidendiga vahetub Hiinas tuleva aasta märtsis ka peaminister, kelleks saab senine asepeaminister Li Keqiang (57).

Abielus populaarse lauljannaga

Üks põnevamaid fakte Hiina uue juhi Xi Jinpingi eluloos on tema abiellumine populaarse lauljatari Peng Liyuaniga 1987. aastal.

Viis aastat hiljem sündis neil tütar Xi Mingze, kes õpib varjunime all Ameerika Ühendriikides mainekas Harvardi Ülikoolis. Hiinlannast üliõpilase semestrimaks seal on 42 000 dollarit, lisaks veel elamiskulud ja reisid. Ka Xi Jinping ise ei ole USA suhtes ükskõikne. Ta on ses riigis käinud koguni kuus korda. Väidetavalt meeldivad Xile USA sõjafilmid, mis kajastavad Teist maailmasõda. Ühe lemmikuna on ta nimetanud linateost "Reamees Ryani päästmine".

Peng jätkas ka pärast abiellumist laulmist, kuid oli 2008. aastal sunnitud partei soovitusel tagasi tõmbuma, sest tema mehest sai Hiina asepresident. Paljud hiinlased ei jaga partei seisukohta. "Miks ta ei saa olla nii juhi naine kui ka laulja? Mis selles valesti on? Minule ta laulud meeldivad. Rahvale ta meeldib, sest ta laulab neile, mitte koorekihile," ütles üks Pekingi elanik telekanalile Sky News.