Illar Hallaste (06.05.1959 – 27.10.2012). Foto: Teet Malsroos
Juhan Haravee 29. oktoober 2012 06:59
Laupäeval läks manalateele endine poliitik ja riigikogu saadik Illar Hallaste, kes septembri lõpus viidi raskes seisundis haiglasse ning kellel tuvastati ajuveresoone lõhkemine. Elujõudu jätkus veel hiljuti vaimuliku ametit pidanud kaheksa lapse isale napilt paar päeva rohkemaks kui kuuks.

Illar Hallaste oli nende 69 Eesti Vabariigi ülemnõukogu liikme hulgas, kes 20. augustil 1991 hääletasid "Otsuse Eesti riiklikust iseseisvusest" poolt. 1989. aastal oli Hallaste üks erakonna Eesti Kristlik-Demokraatlik Liit asutajaid ja selle esimees 1992. aastani. 2001. aasta lõpust kuulub ta Reformierakonda.

"Arvan, et minu kõige olulisem töö ongi seotud assambleega, sest juhtisin selles teematoimkonda, mille alla kuulus põhiseaduse 5 peatükki, mis tähendab, et olin väga lähedalt seotud 1/3 riigi põhiseaduse väljatöötamisega," hindas Hallaste oma poliitikuteed kolm aastat tagasi ajalehele Eesti Kirik antud intervjuus.

Viimasel ajal töötas Hallaste Ida-Harju praostkonna vikaarõpetajana ja oli tegev ka ärimehena, kellega seostatakse turismifirmat Season Travel ja marsruuttaksoteenust pakkuvat Viimars OÜd.

Suur ja südamlik tänu kaasa

"Saanud teada sellest kurvast uudisest, endise lugupeetud kolleegi ja hea võitluskaaslase Illar Hallaste surmast, süütasin Sinu mälestuseks, Illar, leinaküünla ja rändasin mõtetes aastatesse 1990–1992 ja Sinu poolt tehtule," meenutab endist kolleegi oma järelhüüdes ülemnõukogu saadik Heino Kostabi.

"Suur ja südamlik tänu Sulle! Sinu varane lahkumine siit ilmast kurvastab sügavalt meid kõiki, kes Sind tundsid ja Sinu kõrval äreval ja murrangulisel ajal seisid. Mälestus Sinust kui julge väljaütlemisega ja oma seisukohti põhjendavast ja kaitsvast endisest ausast kolleegist jääb alatiseks meie südameisse! Südamlik kaastunne lahkunu perele, sugulastele ja sõpradele!"

Jurist, poliitik, vaimulik

Illar Hallaste sündis 6. mail 1959. aastal Kohtla-Järvel. Ta alustas oma kooliteed Kohtla-Järve 4. 8-klassilises koolis, jätkates seda alates seitsmendast klassist Tallinna spordiinternaatkooli Otepää filiaalis. 1977. aastal lõpetas Hallaste Kohtla-Järvel kaugõppekeskkooli. Samal aastal asus ta õppima Tartu Ülikooli õigusteaduskonda, kust aga oli sunnitud kolmandal kursusel usulistel põhjustel lahkuma. Poolelijäänud juuraõpingud lõpetas ta 1995. aastal. Pärast õpingute katkemist TÜs õppis Hallaste Usuteaduse Instituudis ning 1982. aastal ordineeriti ta Tallinna Toomkirikus õpetajaks. Pärast ordineerimist oli Hallaste mitme koguduse õpetaja: Laiusel, Palamusel, Tormas, Kodaveres, Kadrinas, Ilumäel ja Tapal. Ta on olnud ka Järva praostkonna praosti kohusetäitja ja Ida-Harju abipraost. Hallaste on olnud ülemnõukogu ja Eesti kongressi liige, osalenud põhiseadusliku assamblee töös ning kuulunud riigikogu VII (1992–1995) koosseisu. Hallaste on kogemust assamblee teemarühma juhina nimetanud ainukordseks ning tõdenud, et midagi sellist on osaks saanud vaid vähestele juristidele.