Repliik

Kuidas maandada kütteperioodil korteriühistus võlariske  (8)

Reimo Tomingas, Creditreform Eesti , 26. oktoober 2012 07:01
Ei pea olema Kuuse taat, et ennustada tänavu talvel paljusi leibkondi tabavat rahamuret. Juba enne kütteperioodi algust on mitu soojatootjat teatanud tariifide kasvust, samuti tervitab hinnatõusuga uue aasta algul vabanev elektriturg.

Eelseisval kütteperioodil hakkavad suurte kortermajade elanikel tekkima märkimisväärsed võlgnevused. Vanemates kortermajades ei saa küttesüsteemi suurvõlglastel välja lülitada. Nii võib paari-kolme korteri elanike probleemist kasvada mitmekümne, mõnes majas aga isegi sadakonna korteri elanike mure.

Korteriühistu võlgnike eripära on sattumine nn kumulatiivsesse võlaringi. See tähendab, et iga kuu tuleb olemasolevale võlasummale uute kommunaalarvete näol lisa. Nii maksavad võlgnikud tihti võlga tagasi vähem, kui on nende järgmised kommunaalarved. Võlakeerise vältimiseks tuleb korteriühistu juhil rakendada ranget kommunaalmaksete kogumise-tasumise distsipliini.

Kuidas probleeme ennetada

Iga korteriühistu juhatus peaks täpselt paika panema ja siis ka vajadusel järjekindlalt rakendama rahalisi sanktsioone ühistule võlgade tekkimise korral. Võlamenetluses kehtib paraku reegel, et mida kauem on lastud mingil tasumata arvel viivises olla, seda kulukamaks kujuneb lõppkokkuvõttes võla kustutamine.

Ühistu aktiivsemad liikmed võiksid rahaprobleemides olevaid naabreid võimaluse korral nõustada. Äkki on vaja lihtsalt anda paar head soovitust, kuidas taotleda toetust omavalitsuselt või mõnelt sotsiaalhoolekandeasutuselt, kuidas kütte- ja elektrikulusid vähendada, kas ja kust leida lisatulu teenimise võimalusi jmt.

Kui mõne korteri omanik on ühistule või kommunaalteenuste pakkujale võlgu pikema aja vältel, tuleb võlgnikule selgitada seadusaluseid korteriomandi võõrandamisel. Paljud ei tea, et kohtutäituril on õigus alustada täitemenetlust kinnisasja võlgnikult välja nõudmiseks. Selleks ei ole vaja eraldi kohtulahendit, sest õigus tuleneb otse seadusest ja jõustunud riigikohtu lahenditest. Protsess, mis varem võis eri kohtuastmete vahel kesta aastaid, saab nüüd teha üsna kiirelt.

Selgitustöö on vajalik ka selleks, et need, kes on kaotanud väljavaate oma sissetulekuid vajalikul määral suurendada, saaksid oma korteri müüa ise ja turuhinnaga. Sundvõõrandamise korral jääksid nad pärast võlasummade ja menetluskulude mahaarvamist suurest osast võimalikust tulust lihtsalt ilma.

Korteriühistu juhil tuleb arvestada, et seaduste keerukuse ning kohatiste vastuolude tõttu võib tekkida tõsiseid probleeme tulemuslikul suhtlemisel võlgnikega. Sellistel juhtudel on alati mõistlik pöörduda professionaalide poole, kes suudavad kiiremini ja ilma ühistujuhi närvikuluta saavutada vajaliku tulemuse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee