Eesti uudised

Tartu skandaalse purgivarguse lõpp: suli sai trahvi, kuid purk lõhuti (47)

Karoliina Vasli, 23. oktoober 2012, 13:54
TÜHI AJALEHT: üks purk kadus ja hiljem ka hävis.Foto: Aldo Luud
"Väga nõme tegu" hindab Tartu kunstimuuseumi direktor Reet Mark tagantjärgi sulitempu, kui muuseumist varastati uuesti taastatud Jaan Toomiku teose üks osa - klaaspurk ekskremendiga. Varas saadi kätte, aga purk ise oli selleks ajaks juba lõhutud. 

Purk virutati kunstimuuseumis avatud näituselt "MÖH? FUI! ÖÄK! OSSA! VAU!" septembri hakul. Mark ütleb tagantjärgi, et varas viis purgi raekoja platsile ja lõhkus selle ära. Asja kohta tehti avaldus ka politseile. Lõuna prefektuuri pressiesindaja Liina Pissarev ütleb, et muuseum hindas vargusega tekitatud kahju 2000-le eurole ning sellest tulenevalt viis Tartu konstaablijaoskond menetlust läbi väärteokorras (tegu oli süüteoga väheväärtusliku asja suhtes). "Muuseumitöötajad kahtlustasid varguses üht meest ning uurimise käigus sai kinnitust, et seesama mees ka varguse toime pani," ütles Pissarev. Suli tuvastamisel olid abiks turvalindid. Pissarev kinnitab, et karistusena määrati rahatrahv.

Näitus on avatud 18. novembrini. Tegu on kurikuulsa installatsiooniga "15. mai - 1. juuni 1992". Algselt koosnes see kuueteistkümnest ajalehtedele asetatud purgist, mille sisse on oma häda rahuldatud. Purgi kadumise ja hilisema purunemise tõttu on esindatud vaid 15 purki. Tasub märkida, et algsest Jaan Toomiku installatsioonist on säilinud vaid menüü - purgid, nende sisu ja ajalehed on uued.

Direktor Reet Mark ütleb, et siiani on kunstimuuseumil plaanis see, et teos võimalusel ära osta. Aga siiski vaid algne teos ehk Jaan Toomiku menüütahvlid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee