Eesti uudised

Kurikuulus Sami Lotila lajatab raamatuga: loe ehitajate, arstide ja strippari pihtimusi, miks on mõttekas Soome pageda (55)

Toimetas Karoliina Vasli, 17. oktoober 2012 14:32
"Pole mingit alusta arvata, et eestlaste huvi Soomes elamise, töötamise ja õppimise kohta raugeks vähemalt lähemal ajal," hoiatab Sami Lotila. Foto: Arno Saar
Mäletate veel Soome ajakirjanikku Sami Lotilat, kes mõne aasta eest oma kriitiliste kolumnidega eestlased marru ajas? Eestit Soome kolooniaks nimetanud Lotila kirjutas nüüd raamatu "Kasutusjuhend: Soome", mis on käsiraamat igale Soome kolijale. Muu hulgas pihivad teisel pool lahte töötavad eestlased, miks nad üldse ära läksid. "Ma ei tea, mis saab Eestist, aga tagasi ma sinna ei soovi," teatab haridustöötaja Karin.

"Pole mingit alusta arvata, et eestlaste huvi Soomes elamise, töötamise ja õppimise kohta raugeks vähemalt lähemal ajal," hoiatab Lotila eessõnas. "Vastupidi, Soome ja Eesti "kinnikasvamine" üksteisega pigem jätkub ja saab uut hoogu ja üha uusi vorme."

Samal teemal

Mehe kohta, kes on varem öelnud "on juba aeg, et keegi tuletab eestlastele meelde, kui sitasti nendel tegelikult läheb ja kui primitiivne ja isegi haige nende loodud ühiskond on" tundub raamatu näpunäidete osa väga leebe ja viisakas sõnastuses. Ta seletab, kuidas saada arstiabi, kuidas hankida auto ja korter. Räägitud on sellestki, kuidas lemmikloomade pidamisega lood. Alkoholi kohta teavitab Lotila, vastupidiselt laialt levinud arvamusele, ei hakka soomlane kergesti kaklema, aga kui ta hakkab, on põhjuseks peamiselt kas naine või alkohol. Seksi osas saab lugeja teada, et noorte ja linnades elavate soomlaste suhtumine seksi on üsna vabameelne, aga maakohtades võib seks üha olla tabuteemadeks.

Ehitaja: Soome lahe laevasid nimetatakse orjalaevadeks

Raamatu põnevam (olgu, Lotila enda sõnutsi "šokeerivam") osa on üheksa intervjuud Soome elama läinud eestlastega. Teise seas ka strippari, arstide, õpetaja ja ehitajatega. Viimase näite puhul on Lotilale intervjuu andnud keskealised Tallinnast pärit ehitajad Hanno ja Jüri. "Viimasel ajal on Soome lahe laevasid hakatud nimetama orjalevadeks ka Soomes, ja pole ka ime miks," muigab Hanno. "See on karm pilt: Eesti mehed pikutavad ja magavad pinkide peal, põrandal, treppide all ja ei tea kus." Ta arvab, et need ongi taolised tegelased, kes elavad Soomes kümnekesi koos ühes väikeses korteris. "Nad ei saa aru, et keegi ei suuda sellise eluviisiga korralikult töötada ja teha head tööd, kui peab ööd läbi kuulama teiste norskamist, peeretamist või tüdrukutega lällamist."

Mehed pihivad, et tegid alguses mustalt tööd, aga enam nad ei susserda. Nad teavad Eesti ehitajaid, kes saadetakse Soome tööle Pärnust või Võrust või nii-öelda Kapa-Kohilast. "Just selliseid Eesti ehitajaid kutsutakse Soomes "pangaautomaatideks": neile makstakse palka küll Soome standardite järgi, aga siis viib tööandja nad pangaautomaadi juurde, et saada tagasi osa makstud palgast," ütleb Jüri.

Mehed ütlevad, et teenivad Soomes vähemalt kolm kuni neli korda rohkem kui Eestis. Nad on viis aastat sõitnud Tallinna ja Helsingi vahet, kuid alaliselt Soome kolida ei taha, sest kodu on siiski Tallinnas. Hanno pihib, et on näinud, kuidas paljudele Eesti meestele tekib Soomes teine perekond, või vähemalt suhe teise naisega. "Mulle selline jamamine ei meeldi, võib olla olen liiga vana selle jaoks."

Strippar: kodulinnas ollakse kadedad

Strippar Jaanika ütleb, et Helsingis töö leidmine pole raske. "Eestisse naasmist takistavad sealsed nirud palgad," ütleb ta. Jaanika on kohanud oma väikeses kodulinnas Eestis palju kadedust, kui on saadud teada, et ta töötab Soomes - sellest hoolimata, et keegi täpselt ei tea, mis ametit ta seal peab.

Arstid Tiina ja Indrek ütlevad: "Eesti arstid ei tõtta Soome tööle vaid palga pärast - sellest hoolimata, et palk Soomes ongi keskmiselt neli, viis korda suurem kui Eestis." Nad selgitavad, et töökorraldus on tunduvalt parem. Tiina ja Indrek ise plaanivad Eestisse naasta ja arvavad, et üldiselt teevad seda valdav osa väljarändajatest. "Tihti tundub, et Eestis on hetkel valitsev selline hoiak, et ära läinud arstid on mingisugused rahaahned riigireeturid. Mulle aga tundub, et Soomes ja mujal välismaal töötavad arstid teevad pigem teene Eesti ühiskonnale ja selle arengule," usub Indrek.

Haridustöötaja: Eestisse ei naase ma kunagi

Vastupidiselt suhtub kodumaale naasmisse aga haridustöötaja Karin. "Soome pole kindlasti mingi paradiis, aga Eestisse ei naase ma kindlasti kunagi," põrutab ta. Karinile tundub, et Soomes käib elu kiirel tempol, aga Eestis ollakse kukkunud stagnatsiooni. Elu tuurid on Eestis aeglased, väsinud. Inimestel, omavalitsustel, riigil, kellelgi pole raha, ja tulevik tundub sünge. "Ma ei tea, mis saab Eestist, aga tagasi ma sinna ei soovi. Püsin oma tütrega Soomes," ütleb alles 34aastane Karin.

***

Lotila raamatu andis välja kirjastus Massimedia. See on Lotila esimene eestikeelne raamat. Eestlastele on ta tuntud ennekõike terava kolumnistina. Ta on töötanud ka ajakirja Hymy peatoimetajana.

Samal teemal

30.09.2012
Lotila: Eesti on Soomest maas vähemalt 40-50 aastat
19.06.2010
Soome ajakirjanik: miks Lotilat Soomes vastutusele ei võeta?
13.06.2010
Lotila kas palub vabandust või saab kohtukutse!
07.06.2010
Tehtud! Eestist sai Soome koloonia!