Eesti uudised

Eesti budistlikud löömamehed Austraalias (1)

Urmas Kaldmaa, 17. oktoober 2012, 06:57
EESTI MUNK AUSTRAALIAS: Ajalehes Perth Now avaldatud artiklis rääkis Eestist pärit budamunk Vello Väärtnõu, et budistide arvukuse suurenemine Perthis võiks edendada linna ärielu. Foto: news.com.au
Vello Väärtnõu ja kurikuulsa Pärnu poksiklubi kasvandike koostöö jätkus, ehkki seda püütakse maha salata

Ühte Austraalia budismiportaali ilmus hiljuti esimesel pilgul arusaamatu avaldus selle kohta, et 1988. aastal Eestis sündinud Henri Lebedevil pole mingit seost rahvusvahelise konverentsiga "Budism ja Austraalia".

Tööpakkumine Austraaliast

Tõenäoliselt said eelnimetatud avalduseni viinud sündmused alguse möödunud aasta suvel, kui Austraalias tegutsev tööjõuvahendusfirma Skills4Future Pty Ltd pani internetti üles eestikeelse kuulutuse. "Toetame oma klientide tegevust, toiminguid usaldusväärsete ja oskustööliste Austraalia tööturule suunamisega. Meie sõbralikud, lausa asjatundlikud töötajad aitavad tööotsijatel välja selgitada just neile sobivaid parimaid pakkumisi ja lahendusi. Pidev töö nafta, gaasi, kaevandus ja ehitus sektoris. Majutus on meie poolt. Samuti võimaldame viisa ja migratsiooni teenust. Vajadusel saame maksta piletite eest (lennupileti), mis hiljem arvestatakse maha teie esimestest teenitud palkadest," seisab pisut konarlikus eesti keeles ja kokku-lahkukirjutamisvigadega kuulutuses.

Tõeline mesi neile kõrvadele, mille omanikud on otsustanud paljude kaasmaalaste eeskujul õnne otsida maakera kuklapoolelt. Pole vaja muretseda lennupileti, viisa, majutuse ega töökoha leidmise pärast – kõik tehakse sinu eest ära. Ainult mine ja alusta uut elu.

Kuidas Austraaliasse tööle saabunute käsi tegelikult käis, võime lugeda Lääne-Austraalia suurimas linnas Perthis (1,74 miljonit elanikku) ilmuva ajalehe The West Australian nädalalõpuväljaandest The Weekend West. Kuulutuse peale Eestist Austraaliasse saabunud kaks meest said keevitajatena tööd ühes Perthi äärelinna Carlisle’i ettevõttes. Nad paigutati elama odavatesse hostelitesse, passid võeti käest, teenistusest anti meestele kätte umbes 100 Austraalia dollarit (79 eurot) nädalas. Ülejäänu läks väidetava võla katteks, mille suuruseks oli tööjõuvahendusfirma määranud 25 000 Austraalia dollarit (19 685 eurot). Austraalia politsei andmeil ähvardati tööle värvatuid ka vägivallaga.

Vanad tuttavad

6. septembril veidi pärast keskööd pidas Austraalia politsei Perthi lennuväljal kinni 24aastase Henri Lebedevi ja veel samal päeval ka tema väidetavad kaasosalised, 22aastase Marko Stoltsi ja 23aastase Allar Ahtmanni. Kõiki neid seostatakse petmiste ja väljapressimistega. Kõik mehed on pärit Pärnust ja sealse kurikuulsa poksiklubi Everlast kasvandikud.

Klubi sai Eestis tuntuks 2007. aastal, kui ööklubi Sunset juures peksid neli klubi liiget läbi mehe, kes oli teinud neile märkuse kõnniteele parkimise eest. Ükski Austraalias kinni peetud klubi kasvandik tollases peksmises ei osalenud, küll aga Henri Lebedevi vend Allan Lebedev.

Oma vägitegudega on Eestis tuntuks saanud aga ka Henri Lebedev ja Marko Stolts. 2009. aastal saatis Lebedev Tai televisiooni vahendusel Eestisse ropu läkituse: "Eesti meedia ja mendid, meie ei ole kuskile kadunud. Minge v***u." Stoltsilgi on tulnud Eestis avaliku korra raske rikkumise pärast tegemist teha politseiga.

Austraalias asutasid Everlasti kasvandikud tööjõuvahendusfirma, mis oli registreeritud Perthi prestiižse elurajooni uhke eramu aadressil. Tööjõuvahendusfirma direktor oli äridokumentide järgi Lebedev. Ajalehe The West Australian andmeil müüdi maja hiljuti üle miljoni Austraalia dollari (ca 787 000 eurot) eest ja selle üür oli vähemalt 700 dollarit (551 eurot) nädalas.

Väärtnõu ja tema budistid

Everlasti kasvandike kriminaalne taust tuli Austraalias ilmsiks alles nüüd, pärast nende kinnipidamist. Eesti Vabariigi aukonsul Perthis Anu Ethel van Hattem ütles Õhtulehele, et kohalike eestlastega sellel seltskonnal tema teada kokkupuudet polnud, vähemalt ei käinud nad eestlaste üritustel. Veel vähem teadis Everlasti poksiklubist ja selle kasvandike kriminaalsest taustast Austraalia üldsus. Kui seal neid üldse teati, siis rahvusvahelise budistide konverentsi korraldajatena Perthis Murdochi ülikoolis. Siit ka arusaadav põhjus, miks konverentsi kokku kutsunud budistlik organisatsioon tahab nüüd eitada igasugust seost end väidetavate pettuste ja väljapressimistega määrinud Lebedeviga.

Selle loo alguses märgitud avaldus Lebedevi kohta ilmus veebiportaalis www.buddhismandaustralia.com. Portaali enesetutvustus viitab üheselt, et selle taga seisab üks aktiivsem Eesti budismi tutvustaja Vello Väärtnõu. Just tema talust Pärnumaal Veltsa külas tabas politsei eriüksus 2007. aastal, 16 päeva pärast Pärnus Sunseti ööklubi juures toimunud jõhkrat peksmist, mitu peksmises kahtlustatavat kurikuulsa Everlasti poksiklubi kasvandikku ja suure koguse kanepit.

Nüüd Austraalias

Austraalias ilmuva väljaande Perth Now andmeil elab 60aastane Väärtnõu 2010. aastast Austraalias väikelinna Yorki (asub 96 km kaugusel Perthist) lähedal tagasihoidlikus talumajas. Väljaanne tegi intervjuu Väärtnõuga tänavu jaanuari lõpus kümmekond päeva enne rahvusvahelist budistide konverentsi Budism ja Austraalia, mille kokkukutsuja ja peakorraldaja Väärtnõu oli. Selle konverentsi tervituskõnes tänas Väärtnõu organiseerimiskomitee juhti Lebedevi, kes vastutas toitlustamise, transpordi ja lennupiletite eest ning olevat teinud 80% organiseerimistööst. Konverentsi toimumisele kaasaaitamise eest said kiita ka kaks ülejäänud Austraalias kinni peetud eestlast. Tõsi, tänaseks on portaalis avaldatud Vello Väärtnõu tervitustekstist nende nimed kustutanud, nagu on kadunud ka konverentsi fotod, kuhu Eesti poksimehed peale olid jäänud.

Väide, et Lebedevil pole mingit seost konverentsiga "Budism ja Austraalia" ja seega ka Väärtnõuga, ei lähe kokku ka teiste teadaolevate andmetega. Nii leiame Lääne-Austraalia budistide nõukogu veebilehe kontaktandmetest Vello Väärtnõu telefoninumbri. Täpselt sama telefoninumber on kirjas ka Murdochi ülikooli kodulehel asuval kuulutusel, kus teatatakse rahvusvahelise konverentsi "Budism ja Austraalia" toimumisest, ainult et seal on kontaktisikuks märgitud Henri Lebedev.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee