Eesti uudised

Loomakaitsja kahetseb Laitse kutsikate loovutamist: „Ma olen selle pärast nii palju nutnud!"  (1)

Kristin Aasma, 16. oktoober 2012 15:47
Septembri algul Harjumaal Kernu vallas Pohla külas leitud koeravabriku 19 kutsikast oli oktoobri keskpaigaks elus vaid kuus. Pilt on tehtud kutsikate leidmise ajal.Foto: Kanal 2 Reporter
Veidi rohkem kui kuu aega tagasi Harjumaalt Laitse lähedalt Pohla külas asuvast üürimajast leitud koerakutsikate saatus on kujunenud sõna otseses mõttes nutuseks - 19 karvakerast on teise ilma läinud rohkem kui pooled. Praegu ootavad Tallinna Loomade Hoiupaigas oma saatust kuus kutsikat ja täiskasvanud kääbuspuudel. Eestimaa Loomakaitse Liidu büroo juht Kadri Võrel leiab, et kutsikad hukkusid hoiupaigas ametkondade jäiga tegutsemise tõttu ning kahetseb nüüd, et oli seaduskuulekas ja kutsikad loovutas. „Ma olen selle loo pärast nii palju nutnud ja tundnud ennast nii halvasti!" tunnistas naine. „Aga ma ei saanud midagi teha!"

Tänavu 7. septembri õhtul sai Eestimaa Loomakaitse Liit vihje, et Kernu vallas Pohla külas peetakse suurt hulka kutsikaid, kes on jäetud hooleta ja nälga. Arvatavasti oli tegemist nn koeravabrikuga, kust kavatseti kutsikad Soome müüa, kuid omanikul jäi koeraäri mingil põhjusel unarusse. 

Samal teemal

Majast ja õuest leiti 21 kutsikat, kellest kaks olid juba surnud. Loomakaitsjad võtsid oma hoole alla 19 näljast nõrka kutsikat ning ühe täiskasvanud koera. Loomad viidi esmalt Raplamaal asuvasse Koertekodu OÜsse. 11. septembril viidi 15 ellujäänud kutsikat politsei ja prokuratuuri nõudel Tallinna Loomade Hoiupaika. Nõude aluseks oli Tallinna linna ja Tallinna Loomade Hoiupaiga vahel sõlmitud vastav leping. Hoiupaigas suri väidetavalt parvo viirusesse kokku kaheksa kutsikat.

Hoiupaiga juhataja Larissa Kozõreva ei olnud nõus Õhtulehele tema asutuse hoolde antud kutsikate käekäigu kohta teavet andma ega öelnud ka, palju neid seal alles on või hukkus. „Ma ei kommenteeri mitte midagi. Mina ravisin neid, kuid kulude katmiseks ei saanud ma mitte üks sent," sõnas Kozõreva ja palus vastuste saamiseks pöörduda prokuratuuri poole.

Kriminaalasi on menetluses

Koerte julmas kohtlemises kahtlustatav 32aastane naine tabati peagi ning võeti vahi alla. Põhja ringkonnaprokuratuurist kinnitati, et kutsikajuhtumi kriminaalasi on praegu veel kohtueelses menetluses ja viiakse läbi uurimistoiminguid. Kahtlustus on esitatud vaid ühele inimesele. „Täpsemalt ei ole võimalik menetluse sisulist külge avaldada," lisas prokuratuuri pressiesindaja Arno Põder.

Prokuratuuri kinnitusel on praegu elus kuus kutsikat ja täiskasvanud koer, kelle politsei annab vastavalt varasemale kokkuleppele kuni kriminaalmenetluse lõpuni vastutavale hoiule Eesti Loomakaitse Liidule. „Ametlikult kuuluvad koerad endiselt senisele omanikule, kes on kriminaalasjas kahtlustatav - nii kaua, kui ei ole otsustatud teisiti. Ülejäänud koerte surma täpsemad põhjused selgitab lahang," lisas Põder.

„Ma olen selle loo pärast nii palju nutnud!"

Kõik oleks nagu korras, aga veel teisipäeval, 16. oktoobril, ei olnud koeri veel Eestimaa Loomakaitse Liidule üle antud. Kadri Võrel aga kahetseb, et oli olnud seaduskuulekas ning andnud koerad prokuratuuri ja politsei nõudmisel üle Tallinna Loomade Hoiupaigale. „Kahetsen, et ma üldse andsin nad käest ära, et ma ei läinud seadusega vastuollu. Ma ei saa jätta seda asja ja öelda, et ongi hästi! Kaheksal lasti ära surra," rääkis Võrel Õhtulehele.

Eriti kurb on naine kõige väetima pärast, kelle ta oli enda turgutada võtnud. „Ma hoidsin seda ühte kutsikat endal 2-3 päeva pidevalt põues, et tal oleks soe ja hea ja turvaline." Selleks ajaks, kui kutsikas tuli ära anda, oli loom tema sõnul juba „päris koera nägu" - sõi ja mängis. „Tänaseks teda ilmselgelt enam ei ole, sest ta oli kõige väiksem ja äbarikum. Ei ole tõenäoline, et ta seal ellu oleks jäänud," ütles Võrel.

Elusaid loomi ei saa panna lattu hoiule

Nii Kadri Võrel kui ka Loomakaitse liidu esimees Heiki Valner on nördinud, et elusaid loomi võetakse asitõenditena ning pannakse nad nagu asjad lattu hoiule. Valneri sõnul käsitleb seadus elusolendit asitõendina tõeliselt küüniliselt. Jäikade kokkulepete tõttu jäeti kutsikad uurimise ajaks ebasoodsatesse tingimustesse.

„Ei jäeta ju vägistatud naist kusagile asutusse hoiule senikauaks, kuni uurimine juhtumi üle lõpetatakse," lõi Valner värvika paralleeli inimeste maailmaga.

Koertekodus oleks kutsikad ehk ellu jäänud?

Võrel julgeb kahelda, kas hoiupaik on ikka pakkunud kutsikatele ööpäevast hooldust, nagu prokuratuurist kinnitati. Võreli sõnul oleks Raplamaal pereettevõtmisena tegutsev Koertekodu OÜ olnud kutsikatele sobivam taastuspaik. „Seal ei ole nii suurt nakkusohtu ning inimesed tegelevad selle tööga seepärast, et see on neile südamelähedane. Hoiupaiga tegevus on aga suunatud ärile," võrdles Võrel.

Veterinaar- ja Toiduametist (VTA) öeldi Õhtulehele, et amet viis 15. oktoobril Tallinna Loomade Hoiupaigas läbi täiendava kontrolli ning uuris sealset loomatervise- ja loomakaitsealast olukorda. Rikkumisi selles valdkonnas ei tuvastatud, nõuded olid täidetud.

„Vastuvõturuumid on eraldatud muudest loomapidamisruumidest. Vastuvõetud loomad pannakse 10 päevaks karantiini, kus nad ei tohiks kokku puutuda nakkusohtlike loomadega. Kõigis ruumides toimub regulaarne pesu ja vajadusel desinfitseerimine. Haiged loomad on eraldatud tervetest ning loomade eest hoolitseb loomade heaolu ja tervise seisukohalt kvalifitseeritud personal, sealhulgas neli veterinaararsti," kinnitas VTA loomakaitse büroo juhataja Tarmo Serva.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee