Eesti uudised

Haigla koristaja: eurosaadik Tarand kutsus kõiki külla, aga meid kästakse koju jääda (51)

TEET TEDER, 3. oktoober 2012 07:00
HOOLITSEV ABIKAASA: Indrek Tarand tunnustab oma naise eest hästi hoolitsenud meditsiinikollektiivi: «Kutsusin tõepoolest neid inimesi, kes seal töötavad, endale Brüsselisse külla, aga mina gruppi ei koostanud.»
Europarlamendi saadikule Indrek Tarandile avaldas tema abikaasa ravi nii sügavat muljet, et ta kutsus terve osakonna tänutäheks Brüsselisse. Haigla jättis aga koristajad koju ja pakkus neile pahameele vaigistamiseks väidetavalt 10 eurot.

"Magdaleena haiglas on juba pikemat aega käinud puhastustööliste alavääristamine ja nüüd on see küll liiale läinud!" siunab koristaja haigla juhte, kelle pärast ta suu lubatud reisist puhtaks pidi pühkima.

Mullu käis Kadi Tarand Ida-Tallinna keskhaigla Magdaleena üksuses taastusravil. "Ta oli väga vaimustatud taastusravi osakonnast ja eriti sellest, kui puhas seal on. Proua Tarand siis lubas kõik taastusravist tänutäheks Brüsselisse reisile viia ja ütles, et viib isegi koristajad," kirjeldab osakonna puhastustööline.

Kui reisi aeg kätte jõudis, leidsid koristajad, et neid nimekirjas polegi. "Poetati midagi mokaotsast, et koristajad on eraldi firmast. See on puhta vale jutt, koristajad on sellesama Magdaleena haigla poolt palgatud, ja kui aus olla, siis just nemad olidki selle reisi välja teeninud, mitte need sugulased, kes suvel kuu aega praktikal käisid ja sattusid ka nende Brüsselisse minejate nimekirja," ei suuda pettunud koristaja end vaos hoida.

Tarand: mina gruppi ei koostanud

Kui koristajate lärm liiga suureks läks, pakuti kaebaja sõnul neile valurahaks reisikompensatsiooni – 10 eurot. "No olgem ausad, 10 euroga sa ei saa Eestist väljagi, rääkimata Brüsselisse minekust ja tagasi tulekust. Mis kompensatsioon see selline on?" on kraamija südamest nördinud.

Eurosaadik Indrek Tarand kinnitab koristaja juttu. "Vastab tõele, et minu naine taastusravi osakonnas oli, aga tema taastus, ja vaimustuses olin rohkem mina sellest taastumise kiirusest ja kõigest, mis temaga seal tehti. Ja siis mina vastavalt oma pro-grammile kutsusin tõepoolest neid inimesi, kes seal töötavad, endale Brüsselisse külla," täpsustab saadik. "Aga mina ei koostanud nimeliselt gruppi, et õde Urve ja õde Leena tulevad ja õde Külli ei tule, seda tegid ikka nende osakondade juhid. Nad panid vastavalt piirarvule, mis mul oli võimalik välja käia,

grupid kokku. Ma seda ei teagi, kes on mis töö inimene, selles grupis."

Tarandi sõnul saab ta aastas visitor programi (külaliste pro-gramm) raames kutsuda euro-parlamendiga tutvuma 110 inimest, millest 33 kohta oli tal siis vaba. Neid kohti ta haiglale pakkuski.

Enamasti kutsub Indrek Tarand inimesi ikka oma parima äranägemise järgi. "Kuna mul ei ole parteilisi kohustusi ja ma ei pea mingeid noorteorganisatsioone siia tooma, siis ma vaatan ringi sellise pilguga, et kus inimesed teevad vastutusrikast, huvitavat ja vahel mitte kõige paremini tasustatavat tööd. Kunagi ma ei sekku nimeliselt grupi koostamisse."

Tarandi sõnul on Magdaleena haigla koristajatega juhtunu kahetsusväärne, ent ta pakub kohe ka lahendust. "Teinekord ta võiks otse mulle kirjutada, ja katsume midagi välja mõelda," soovitab ta koristajale.

Ida-Tallinna keskhaigla avalike suhete juht Svea Talving koristaja murele alul reageerida ei tahtnud. "Meil on tähtsamaidki asju," ütles ta ja viitas, et koristajate nurinast hoopis olulisem on arstide streik. "Mul on aega vastata viis päeva," toetus pressiesindaja avaliku teabe seadusele.

Kui end vahepeal meelde tuletasime, hakkas haigla huvi tundma, kes koristajatest oma murega avalikkuse ette tuli. "Võiksime kommenteerida, kuid kuna anonüümsele kommentaarile on väga raske vastust anda, siis palun saatke koristaja nimi," proovis Talving.

Anonüümsust soovinud allikat me ei avalikustanud.

Viis päeva hiljem saime taastusravikliiniku juhataja Heidi Gili vastuse, milles seisab, et Euroopa Parlamendi delegatsiooni kuulub nii arste, õdesid, assistente kui ka hooldajaid. "Külastajate nimekirja koostasime ise ja kutsuja poolt ettekirjutusi meile ei ole esitatud," vastab Gil ja kiidab, et kutse Brüsselisse oli suureks tunnustuseks ja valmistab kliinikule rõõmu.

Seejärel palub Gil Õhtulehelt vabandust, et "töötaja emotsioon on sundinud teda ajakirjandusse pöörduma selmet asutusesiseselt infot pärida".

"Kinnitame, et töötajate enamus, kes delegatsiooni ei mahtunud, tunneb kolleegide võimaluse üle vaid heameelt ja loeb seda järjekordseks organisatsiooni tunnustuseks," vastab Gil.

Õhtulehe täpsustava pärimise peale, kas siis keegi koristajatest asutusesiseselt küsimusi ei esitanudki ja mis lugu oli 10eurose kompensatsiooni pakkumisega, kostis Talving, et kui Õhtuleht koristaja nime ei ütle, ei saa haigla ka täpsemalt vastata.