Eesti uudised

Esmaspäeval algab arstide streik. Mis juhtuma hakkab?  (86)

Kristiina Tilk , 29. september 2012 09:00
Foto: Teet Malsroos
Kelle käest streigi ajal haiguslehte saab? Kas pool aastat oodatud operatsioon jääb ära? Millal uue arstiaja saab? Neile ja paljudele teistele küsimustele vastab Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliidu president Iivi Luik.

Alates 1. oktoobrist peatatakse plaanilised ambulatoorsed vastuvõtud Tallinna ja Tartu haiglates. 8. oktoobrist võib tööseisak neis haiglates laieneda statsionaari ning streigiga liituvad Pärnu, Viljandi, Narva ja Kuressaare haigla plaanilise ambulatoorse arstiabi süsteem. Mida see endaga ikkagi täpsemalt kaasa toob?

Kuidas streik välja nägema hakkab?

Esimesel nädalal ei toimu ambulatoorseid vastuvõtte ehk eriarstid polikliinikus tööd ei jätka ja patsiente vastu ei võta. Statsionaarsed vastuvõtud ehk plaanilised operatsioonid jätkuvad. Kui patsient on erakorraline, siis saab ta pöörduda erakorralise meditsiini osakonda.

Kui tööseisak laieneb, milliseid muudatusi see toob?

Siis lähevad lukku ka plaaniliste operatsioonide tegemised ja haigete vastuvõtud. Kuid täpselt ei saa praegu veel öelda, mismoodi see välja hakkab nägema. Mis saab edasi, selgub juba jooksvalt streigi käigus.

Mida teha, kui on vaja retsepti või aega arstile?

Retsepti saab perearstilt, nemad ei streigi. Kui on vaja aega arstile, siis telefon võetakse streigi ajal küll, aga uusi aegu kirja panna ei saa – inimestele antakse infot selle kohta, millal nad võiksid uuesti helistada, et aeg kirja panna.

Kui patsiendil on arstiaeg 3. oktoobril, kas on mõtet kohale minna?

Kuna ambulatoorne vastuvõtt on streigi ajal peatatud, siis vastuvõttu ei toimu. Vastuvõttude ärajäämisest teavitavad haiglad patsiente ka telefoni teel.

Millal uue aja saab?

Üldiselt on haiglatega kokku lepitud, et uut aega saab hakata kirja panema peale streigi lõppu.

Kui inimesel oli operatsioon enne streiki, kas tema eest hoolitsetakse edasi?

Jah, loomulikult. Neid haigeid, kes on juba haiglas, ilma ravi ja hoolitsuseta ei jäeta.

Kas kiirabi töötab edasi?

Kiirabi töötab ja kui streigi ajal on tunda, et tervis oluliselt halveneb, siis ongi kõige mõistlikum pöörduda kas perearsti poole või erakorralise meditsiini osakonda, kus ei jäeta ühtki abivajajat hätta.

Kas seal on arvestatud koormuse kasvuga?

See on juba algusest peale selge, et streigi arvelt töömaht suureneb. Erakorralise meditsiini osakonnas on plaanitud personali lisajõude juurde kaasata.

Kas plaanilised operatsioonid toimuvad?

Plaanilised operatsioonid toimuvad streigi esimesel nädalal. Peale seda enam mitte, kui just tegu ei ole eranditega, kellele osutatakse kõiki teenuseid kogu streigi ajal. Need on kuni 18aastastele lastele, rasedatele ja onkoloogiahaigetele. Samuti jälgitakse, et ravi katkestamine ei tekitaks ohtu inimese tervisele.

Kas vereanalüüse on võimalik anda?

Vereanalüüse tehakse laborites ja neid võetakse erakorralist abi saama tulnud patsientidelt. Samuti saavad analüüse anda eelpool mainitud, kellele osutatakse abi kogu streigi vältel.

Kust läheb piir plaanilise ja erakorralise abi vahel?

Seda otsustab erakorralise meditsiini osakonnas olev arst, kas erakorraliselt on vaja teha täiendavaid uuringuid/analüüse. Tema on pädev ütlema, kes seda uuringut on vaja teha kohe täna või saab seda teha ka hiljem.

Kas haiguslehte on võimalik streigiperioodil võtta?

Jah, haiguslehe saab perearstilt.

Kui oktoobris on plaaniline songaoperatsioon, mida oodatud pool aastat, kas see jääb ära?

See sõltub sellest, kas operatsiooniaeg langeb streigi esimesele nädalale või on planeeritud hilisemaks. Kui see jääb streigi teisele nädalale või peale seda, siis lükkub operatsioon edasi.

Kas tasulised arstivastuvõtud jäävad ka ära?

Streigi ajal ei toimu ka mitte ükski tasuline vastuvõtt.

Kas erahaiglates vastuvõtud toimuvad?

Erahaiglad ei ole arstide streigiga liitunud ja nende vastuvõtud toimuvad plaanipäraselt.

Millised peaksid olema tulemused, et streik lõppeks?

Et streik lõppeks, peaksime olema jõudnud nii kaugele, et meil on võimalik sõlmida kollektiivleping, mis sisaldab ka palgakokkulepet.

Kui loodetud tulemusi ei tule, kas on võimalik, et streik venib veelgi pikemaks?

Jah. See on täiesti reaalne, kuid tahaks siiski loota, et saame varem kokkuleppele. Sest meie eesmärk ei ole ometigi inimesi hätta jätta. Täna (reedel) oli küll Haiglate Liidul suur tahe alustada meiega läbirääkimisi.

Samal teemal

01.09.2012
Arstide streik on alanud
30.08.2012
Kiirabiautojuhid piketeerivad esmaspäeval palgatõusu nimel
29.08.2012
Anneli Talvik: toetusaktsiooniga ühinemine on iga perearsti otsustada