Muusika

Ansambel Metallist tuleb uuesti kokku: "Vanu lugusid on väga mõnus mängida!" (10)

Jaanus Kulli, 28. september 2012, 07:00
METALLIST ELVAS 1986: Koosseisus Tajo Kadajas, Mart Harjak, Mihkel Raud, Esko Põldvere.  
"Idee ansambel Metallist uuesti kokku kutsuda tuli Esko Põldverelt ja Mart Harjakult – meestelt, kes vahepeal vaat et paarkümmend aastat Ameerikas muusikutena leiba teenisid ja nüüd tagasi Eestis on," räägib laulja ja helilooja Tajo Kadajas. Enda rolli omaaegse menubändi, esimest korda peaaegu kolmkümmend aastat tagasi kuulajate ette astunud Metallisti taasühinemisel jätab Kadajas üsna tagasihoidlikuks.

"Mul oli eelmisel aastal klubis Rockstar’s esinemine ansambliga Meie," meenutab Tajo Kadajas. "Nad (Esko Põldvere ja Mart Harjak – toim) juhtusid seda kuulma ja ilmselt läks neil hammas verele, sest Meie on veel vanem bänd kui Metallist. Kevadel või suve algul läks jutt juba konkreetseks ja hakkasime proove tegema. Kuu-poolteist tagasi liitus ka Mihkel Raud ja nüüd on asi niikaugel, et oleme sel laupäeval laval tagasi.

Kas meie ülesastumine jääb ühekorraprojektiks või mitte, sõltub vastuvõtust," ütleb Kadjas. "Meil endil on küll neid vanu lugusid väga mõnus mängida. Ma tahaks loota, et see esinemine ei jää ainukeseks." Kadajase sõnul kuuleb klubis Rockstar’s just nimelt üksnes bändi ammuseid lugusid. Samas tahab ansambel vanad palad nüüdistehnikaga stuudios uuesti salvestada.

"Kõigepealt keskendume salvestamisele ja mine tea, võib-

olla hakkame ka uusi lugusid tegema. Kõik on kinni publiku vastuvõtus. Ent kui need vanad lood salves, siis tahaks ka plaadi välja anda," tunnistab Kadajas.

Ennekõike progegrupi Meie lauljana tuntud Tajo Kadajas liitus Metallistiga 1980ndate keskpaiku – siis, kui Urmas Podnek bändist ära läks. Uue laulja tulles võeti kohe repertuaari päris mitu lugu ansambli Meie arsenalist. Nii kõlab ka laupäevasel kontserdil Meie lugusid, nagu omaaegne hitid "Puust tüdruk" ja "Beethoveni elutunnetus."

Metallist teeb oma come-back’i koosseisus Esko Põldvere, Mihkel Raud, Mart Harjak, Raimond Vahter, Tajo Kadajas ja Andres Ivask.

Miilits sundis nime vahetama

Esimest korda tuli Metallist kokku 1983. aastal Tallinna 49. keskkoolis, praeguses Tallinna Arte gümnaasiumis, koosseisus Mihkel Raud, Esko Põldvere, Mart Harjak, Raimond Vahter ehk My ja Urmas Podnek. 1985. aastal liitus ansambliga Igor Garšnek (seda küll vaid stuudios) ning laulja Urmas Podneki asemele kutsuti Tajo Kadajas.

Selle aja Metallisti tuntuimad lood olid "Äikesehingus", "Unenägu" ja "Tuum".

1986. aasta kevadel esines Metallist Leedu festivalil "Lithuania" ja bändi ajalugu ilmestab ühiskontsert Rujaga Pirita jõekäärus.

1990. aastate algul suundus mitu ansambli liiget USAsse.

Lühikest aega mängis ansambel ka nime Kolmvaade all. Seda siis, kui pärast ühte kontserti 1985. aastal sekkus bändi esinemisse miilitt, kontsert lõpetati poole pealt ja ansambel Metallist sai esinemiskeelu.

Samal teemal

30. september 2012, 11:12
GALERII: klubis Rockstar’s esines ansambel Metallist

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee