Kodu

Seadus ütleb: vii sinna, kust ostsid 

ÕL, 28. september 2012 07:00
Jäätmeseaduse järgi on inimesel õigus paljud sellised asjad, mis olmeprügisse ei passi, viia sinna, kust need osteti.

Seda pole vaja võtta päris sõna-sõnalt – tähtis on viia kasutamiskõlbmatud asjad sama kaubaga kauplevasse, mitte täpselt samasse poodi, kust osteti.

Samal teemal

Aegunud ravimid vii apteeki

"Apteeki saab tuua kõik aegunud või kõlbmatud ravimid, samuti tühjad insuliinisüstlad," ütleb Viimsi Apteek 1 juhataja Monika Markov. "Insuliinisüstalde ja ka -pumpade puhul kasutatakse nõelu, mida ei tohiks kohe kindlasti lihtsalt ära visata, vaid peaks viima jäätmekogumispunkti või apteeki. Tahaksin inimestele südamele panna, et nad kindlasti ütleksid, kui toovad hävitamiseks kasutatud ja kõlbmatuid nõelu, seda apteekri turvalisuse huvides.

Apteek ei hakka toodud kotte lahti tegema, kirja pannakse kõlbmatute ravimite üldkogus. Toodu kohta koostatakse akt, milles märgitakse üleantavate ravimite üldkogus, need toonud isiku nimi (kui inimene ei soovi oma andmeid avalikustada, ei pea ta seda tegema) ja ravimid vastu võtnud isiku nimi.

Kõlbmatuid ravimeid võtavad tasuta vastu kõik apteegid. Edasi suunatakse need hävitamiseks jäätmekäitlusettevõttesse." Markov tunnistab, et aegunud ravimeid tuuakse tagasi päris palju.

Rikkis kodumasin vii müüjale

"Oma kauplustes Kodumasinad võtame vastu vana tehnikat samasuse põhimõttel, üks ühele," selgitas Kati Agasild, ASi Ottender & Valgmäe teenindusjuht. "Kui klient ostab uue külmiku, siis saab ta ära anda vana külmiku, kui ostuks on uus pesumasin, siis võtame vastu vana pesumasina. Kui inimene soovib uut ostmata lihtsalt vabaneda kasutust kodumasinast, siis neis piirkondades, kus on EES-jäätmete kogumispunktid, tuleb see sinna viia. Kauplusse, mis müüb samalaadset kaupa, saab oma vana elektroonikaseadme uut ostmata viia vaid juhul, kui 10 km raadiuses ei ole ühtegi EES-jäätmete kogumispunkti. Võimalust uue ostmisel vana ära anda kasutavad inimesed enamasti suurte kodumasinate puhul – külmikud, pesumasinad ja pliidid. Väga harva tuuakse poodi tagasi vana veekeetja, föön või näiteks köögikaal."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee