Eesti uudised

Mart Sander skandaalist: eks maalide "tohterdamine" on sama vana kui kunstiäri (52)

MAARIUS SUVISTE, 27. september 2012, 07:07
 Teet Malsroos
"Ma ei tea esialgu kriminaalmenetlusest mitte midagi," ütleb Mart Sander, kes seisab silmitsi maalide võltsimise skandaaliga. "Eks maalide "tohterdamine" on sama vana kui kunstiäri."

Eesti Päevaleht avalikustas sel nädalal, et tuntud meelelahutaja Mart Sanderi galerii võltsis oksjoni jaoks maale. Nimelt ilmusid Saksamaa eBays müüa olnud vähetuntud kunstnike töödele ootamatult eesti kunstnike signeeringud. Kõik kahtluse all olevad maalid on oksjonitelt ostetud Mart Sanderi galerii kasutuses oleva eBay kasutajakonto kaudu.

Suvel oli eBay oksjonil müügis Ria Picco-Rückerti allkirja ja dateeringuga maal, mille ostis 322 euro eest Mart Sanderi galerii. Eestis maaliti pildile juurde mõned detailid, lisati eesti kunstniku Andrus Johani signeering ja pandi oksjonile alghinnaga 3600 eurot.

Oksjonil oli 72 teost

Samal teemal

Oksjoni korraldaja, muusik, näitleja ja saatejuht Mart Sander tõdeb Õhtulehele, et esmaspäevasel "Antiigireporteri" oksjonil tabas potentsiaalseid ostjaid üllatus, kui mitme teose puhul ei olnud võimalust pakkumisi sooritada. "Antiigireporteri" oksjonil oli enampakkumisel 72 teost. Neist seitsme müük oli oksjoni alguseks peatatud.

"Pidin möönma, et olen oksjonile võtnud teoseid, mis ilmselgelt ei kuulu neile autoritele, kelle nimega need on signeeritud," ütleb Sander. "Kahjuks jõudsid minu lähiringkonnast galeriisse võltsitud teosed."

Oma sõnul sai Sander enne oksjonit tõendid, et just tema galerii eBay konto kaudu on hangitud teoseid, mis enne turule jõudmist on saanud "iluravi": teosel on uus signatuur ja hind kõrgem. "Eks maalide "tohterdamine" on sama vana kui kunstiäri," tõdeb Sander. "Kõige tavalisem on näiteks Wiiralti signatuuri lisamine tema teose reprole."

Mart Sander ütleb, et hõivatud muusiku, näitleja ja saatejuhina ei ole tal aega oma meeskonna tegemistel silma peal hoida – tal ei ole võimalik iga asja detailselt uurida, ja selleks ongi palgatud abilised. Sander usub, et ta on teadlik isikust, kes asja taga seisis. Ta väidab selle olevat olelusvõitluse kitsal Eesti kunstiturul.

Konkurent võltsimiste taga?

"Kui sa oled sööklaomanik ja tahad oma konkurenti välja süüa, võta tikutoositäis tarakane, lase need teises sööklas lahti ja löö hirmsat lokku," räägib Sander. "Või veel parem – sokuta sinna tööle mõni ettekandja, kes valmis roogadesse purgeeni puistab. Kunstiäris on kõige kindlam sokutada konkurendi seinale paar võltsingut ning need siis osavalt paljastada."

Mart Sander jätkab: "Minuga teevad väga mitmel elualal kaastööd erinevad inimesed, kes lähedalt, kes ajutiselt ja projekti baasil. Inimesi, kes pakuvad end aitama, on mitmeid. Kui ma tean, et keegi on kunstis mittevõhik ning väidab end hästi valdavat netimaastikku, siis ei ole ma loomulikult vastu, et ta teeb meile kaastööd, teatab headest leidudest ja võimalusel need maailma eri oksjonitelt välja ostab. eBay ei ole ainus sait, mida jälgitakse, sest Eestist pärit eelkõige vanemat kunsti liigub paljudel maailma netioksjonitel. Sellised ostud sooritatakse tõesti meie galerii avalikelt kontodelt."

Sander on oma sõnul suhteliselt kindel, et teab üht konkurenti, kes on algusest peale üritanud tema galeriile kaikaid kodarasse loopida.

"On küllalt loogiline, et üks sellistest kaastöölistest on oma tegevusjuhendid saanud just sellelt konkurendilt ja – nagu näha – asi töötab. See inimeste vaheline side tuleb nüüd tõestada. Kuna ka EPL ei nimeta mulle konkreetset informaatori nime, jään samuti hetkel nimede koha pealt vait, sest paratamatult vastutan oma kaastööliste eest," räägib Sander, kelle sõnul on Eesti kunstimaastik väike ja julm: "Kui oled sellel turul uus tegija, siis tallatakse sind maatasa."

Sander usub end olevat võimeline ka tõestama, et mõned tema galerii assistendid, kellel oli kunstigalerii veebisaidi kasutusõigus, on seotud konkurendiga. Tema sõnul ei olnud informaatori jälile jõudmine raske: "Loomulikult üritati seda minu eest varjata, aga iga elektronkiri, iga telefonikõne, iga saidikülastus on jälg, ja kui on piisavalt sõpru, kes oskavad niite tõmmata, on varsti näha, kuhu kõik koondub.

Kes küll võis koputada?

Koputaja ei olnud lihtsalt keegi, kes märkas seinal midagi kahtlast – sest meie väljapanekut olid vaadanud mitmed kunstiteadlased ja nende jaoks kõnealused teosed kahtlased ei tundunud," lisab Mart Sander. "See oli keegi, kel oli süstemaatiline ülevaade minu galerii kontodest eBays ja teistes netioksjonisaitides."

Eesti Päevaleht teatas eile, et Mart Sanderi kunstiskandaali ähvardab kriminaalmenetlus. "Ma ei tea esialgu kriminaalmenetlusest mitte midagi," ütleb Sander Õhtulehele.

"Olen rääkinud kõigi meie klientidega," kinnitab ta. "Osad on pärast eelmist oksjonit ise oma ostetud teostega ekspertide poole pöördunud ning teoste autentsusele ka tõendi saanud. Teistele olen teinud ettepaneku, et lasen nende ostetud teostele oma kuludega ekspertiisi sooritada, ning kui sellel teel peaks selguma veel mõni ebaehtne teos, siis olen valmis need ka tagasi võtma."

Maalikunstnik Navitrolla: "Varem või hiljem pidi see juhtuma. See, et kunsti võltsitakse ja leidub lollpäid, kes on valmis maksma hiigelsummasid oma kergelt teenitud sissetulekutest, pole mingi uudis. Meenutan, et just äsja tehti lolliks kuulus Soome endine rallisõitja. Aga see ei muuda midagi. Marjamaa on magus ja lai.

Seda valdkonda ei mõjuta miski. Niikaua, kuni leidub lolli raha, harimatust ja ahnust, on see kindel äri.

Ajudega inimesed soetavad rohkem elusolevate kunstnike töid. Muidugi jääb ka aus kasutatud kunsti turg, kuid seal tuleb olla ettevaatlik. See tüüpiline jutt kirikuõpetaja autost peaks iga tõsisema huvilise ettevaatlikuks tegema, kui paralleele tuua. Kontrollitud ja usaldusväärne tegevus tekib aastatega ja siis ka kontrolli mitu korda üle.

Seda sorti sullerdamist on kogu aeg. Ma olen ikka vaadanud ja imestanud selle ringkäenduse tugevust.

Ega siis need, kes ennast pügada on lasknud, ei taha ju ennast eksponeerida – vaadake, mind tehti lolliks! Ja veel oma isikliku "kunstieksperdi" poolt. Terve Eesti on täis toredaid kodusid, kus kummis rinnaga peremees tutvustab oma võltsingutest tulvil kunstikogu. Naeruväärne.

Ootan huviga, kuidas asjad edasi arenevad. Kui mingi idee on läbi põrunud, siis aitavad pigist välja sõnad. Saame kuulda huvitavaid luuletusi."

Kunstisalongi juht: kunstimüük tähendab usalduse müümist

"Kunstimüük ei tähenda muud kui usalduse müümist. Selle tagamiseks tuleb konsulteerida kunstiteadlaste ja ekspertidega. Väga hoolega tuleb ka jälgida, kelle käest töid müügile võetakse, ja uurida tööde tagapõhja," ütleb Tartus asuva E-Kunstisalongi juht Tiia Karelson, kommenteerides Mart Sanderi maaliskandaali.

"Kuna kogu loo ulatust ja tausta ei tea, siis on raske ennustada, millega asi võib lõppeda," lisab Karelson. Tema sõnul mõjutab skandaal selle valdkonda turgu kindlasti: "Samas teeb ka inimesi targemaks. Alati tuleks küsida kunstiteostele sertifikaati ja uurida pisutki kunstiajalugu."

Mart Sander: võltsida tasub ainult Mäe või Köleri teoseid

Maaliskandaali sattunud Mart Sander ütleb, et kahjuks ei ole tal võimalusi kontrollida kõigi inimeste tausta – ei pakkujate ega ka kaastööliste.

"Aga et sellise kaubanduse ja "usaldusväärsete hankijate" orki on astunud ka väärikamad galeriid kui minu oma, võis näha juba paari aasta eest "Pealtnägijas". Üks edukas galerii sulges pärast hankija liigset usaldamist üldse uksed, sest mees tegi talle usaldatud summadega lihtsalt vehkat," räägib Sander. "Tegelikkuses tasub Eestis võltsida ainult Konrad Mäe või Köleri teoseid, sest seal liigub tõeline raha. Ja seda ka pidevalt tehakse, vahel ka edukalt."

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee