Eesti uudised

Perearstid alustavad toetusaktsiooni: arstiabi osutatakse täpselt nii palju, kui Haigekassa perearstidelt ostab  (43)

Toimetas Kristin Aasma, 26. september 2012 16:12
Anneli Talvik, Eesti Perearstide Selts Foto: Joosep Martinson
Eesti Perearstide Selts on otsustanud jätkata oma püüdlusi kvaliteetse arstiabi suunas. Perearstide selts alustab 1. oktoobrist aktsiooni, mille käigus osutatakse elanikele arstiabi täpselt nii palju, kui Haigekassa perearstidelt ostab ja lepingus on sätestatud. 

Perearsti vastuvõtt kestab iga päev neli tundi ja pereõe vastuvõtt kolm tundi, keskused on avatud endiselt kaheksa tundi päevas. Vastuvõtuvälisel ajal tegelevad arst ja õde telefonile vastamise, paberitöö ja enesetäiendamisega. Registraator on ühe nimistu kohta rahastatud 0,2 koormusega, ülejäänu osas vastavad arst ja õde telefonile esimesel võimalusel.

Samal teemal

"Soovime näidata, milline olukord kujuneb esmatasandi arstiabis, kui arstid annavad abi just niipalju, kui riik täna lepingu kohaselt tellib ja kõik edasine on olnud ületöö, mida oleme siiani teinud entusiasmist," teatas Eesti Perearstide Selts. "Selle aktsiooniga toetame Arstide Liidu nõudmisi normeeritud tööajale ja kutsume kõiki osapooli üles dialoogile."

Eesti Perearstide Seltsi arvates on jäänud arstide palgavõitluses tagaplaanile põhiline: Eesti tervishoid on korraldamata, tervikuks planeerimata ja häbiväärselt arstide, õdede ja hooldajate tööd väheväärtustav. Poliitikud ei võta vastutust seaduste eest, mis tagaksid arstiabi kvaliteetselt kõigile, minister ei võta vastutust tervishoiukorralduse kaasajastamise eest, haiglad ei võta vastutust maksumaksja raha efektiivse kasutamise eest.

Eesti Perearstide Selts nõustub Eesti Arstide Liidu sõnumiga selles osas, et lõpuks tuleb määratleda poliitikute vastutus tervishoiukorralduse eest. Paljud otsused, mis on poliitilise tahtmatuse tõttu viibinud, on tekitanud kõikides tervishoiusektorites suure töökoormuse, mis on toonud kaasa ka patsientide rahulolematuse.

Kättesaadavust lubades oleme saavutanud süsteemi maksimaalse efektiivsuse poolest isegi rahvusvahelise tuntuse ja seda tervishoiutöötajate läbipõlemise hinnaga. Tahame öelda, et praeguste ressursside juures ei ole võimalik tagada poliitikute poolt välja lubatud lühikesi ravijärjekordi. Perearstid on mures, et pidev ületöö kahjustab ravi kvaliteeti.

Tervishoiukorraldus vajab radikaalseid muudatusi. Perearstide selts on välja pakkunud kümne aasta jooksul mitmeid patsiendikeskseid lahendusi, mis aitaksid säästa ressurssi ja vähendaksid arstide ületöötamist.

Oleme nõus Eesti Arstide Liiduga, et tervishoiukorraldajad peavad võtma arvesse ohu märke, mis on välja kujunenud pikaajalise probleemide eiramise tulemusena.

Samal teemal

29.08.2012
Anneli Talvik: toetusaktsiooniga ühinemine on iga perearsti otsustada
20.08.2012
Perearstid kaaluvad toetusstreigi korraldamist
12.00.2012
Perearst Talvik: perearsti koormamise asemel kasutage oma talupojamõistust