Eesti uudised

Majaomanik kurdab: isalt pojale kestma pidanud katus on juba 10 aastaga läbi (1)

TEET TEDER, 24. september 2012 07:22
Laguneb: Weckman pakkus, et katkised kohad tuleb üle värvida ja katus korras. Majaomaniku sõnul oleks siis korras ainult värvitud kohad, aga värvi kõrvalt oleks kate ikka koorunud. Tänavu tehtud pildid seda ka näitavad. Foto: TAIRO LUTTER
Majaomanik on hädas katusefirmaga – kõige kallim, katus mida sai, koorub nagu ussinahk. Firma katust vahetada ei taha, sest "iga asi kulub ja pole igavene."

1997ndal aastal otsustas Sulev (majaomaniku pärisnimi toimetusele teada) – kui juba, siis juba, ja pani majale kõige edevama (ja kallima) katuse, mis sel hetkel saada oli. Katusefirma Weckman tolleaegne reklaam "katus isalt pojale" mõjus ja Sulev valis müüjaks selle ettevõtte. Oleks mees siis teadnud, et sõnaühend "isalt pojale" tähendab katuse koos muredega pärijale jätmist juba 10 aasta pärast, oleks ta sellest firmast kauge kaarega mööda läinud.

Nimelt pidi Sulev juba 2007ndal aastal murult veidraid musti plastitükke korjama, mis katuseplekilt lahti koorusid ja murule pudenesid. Ülikallis PVC kate lihtsalt ei püsinud enam plekil. Sulev võttis müüjaga ühendust, et too irduva kattega pleki asemele uue paneks. Selline plekk läheks varsti rooste ja hakkaks läbi laskma.

Garantiid ei olnudki

Üllatuseks tuli mehele teade, et Weckman pole oma katusele 10- aastast garantiid kunagi lubanudki ja mingist katusevahetusest ei saa seega juttugi olla. Sulevile pakuti kompensatsiooniks esiti 720 eurot ja soodushinnaga uut plekki, maksumusega 2717 eurot. Oma lahtikoorunud kattega karvast katust vaadates pidi Sulev uuest kattest müüja kuludega suu puhtaks pühkima.

Hiljem teatati Sulevile vabandustega, et kompensatsiooni pakkumises tehti viga. 720 eurost tuli käibemaks veel maha arvutada ehk kehva katuse eest pakuti talle seega meelerahuks vaid 576 eurot.

Weckmani tütarfirma ESCO AS, mis Sulevile katuse müüs, juhataja Peep Siimoni sõnum majaomanikule on üks – terasetootja, kes ESCOle plekki tarnis, ei andnud värvitud plekile garantiid vaid ainult soovituse, et 10. aastal pärast katuse paigaldust tulnuks see üle värvida. Nii ei andnud ESCO garantiid edasimüüjana ka ostjatele.

"2007. aastal saime kliendilt tagasiside. Me reageerisime kohe. Katuse lõunapoolsel küljel olid mõned kohad, kus pinnakate oli irdunud või oli näha võimalikku irdumist," räägib Peep Siimon, kuidas tulnuks siis katkised kohad mõne ruutmeetri ulatuses lihtsalt üle värvida.

Weckman: kooruv katus on normaalne!

Siimoni sõnul on 10 aastaga koledaks muutuv katus tavaline. "PVC pinnakatte irdumise probleemiga puutusid kokku kõik terasetootjad. Must katusekattematerjal on tundlikuim ultraviolettkiirguse suhtes, siis ka kapriisseim keskkonna mõjude suhtes. Seetõttu selline pinnakatte osaline, vähesel määral, irdumine 10ndal ekspluatatsiooniaastal ei olnud suureks üllatuseks ja terastootjad vaatasid sellele kui normaalsele nähtusele. Iga asi kulub ja ei ole igavene ning vajab hooldust, ka vajadusel ülevärvimist," räägib Siimon.

Samas paigaldas sellist katust ka Rautaruukki, kes praagile läbi sõrmede ei vaata.

Rautaruukki müügijuhi Gabriel Kuhlapi sõnul on nende firmaski kooruva PVC kattega probleeme olnud. "Ma saan aru, et firmale on see kulukas, aga Ruukki oma maine hoidmiseks on katuseid ära vahetanud. Pinnakatetele on tegelikult garantiid," väidab Kuhlap. Viimati vahetas Ruukki sellise katuse välja eelmisel suvel.

Siimoni väitel terasetootja Brittish Steel tollal Baltikumis värvitud plekile garantiid ei andnud ja pakkus ainult raha katuse värvimiseks.

"Ma ei saa ju kogu aeg pintsliga katusel olla," ei mõista Sulev pakkumist. "Kui ma oleks 2007ndal aastal selle pakkumise vastu võtnud ja katkised kohad üle võõbanud, oleks teistest kohtadest PVC ikka kooruma hakanud," räägib Sulev, et katus tuleb ikka tervenisti välja vahetada.

Sulevi sõnul küsib ta Weckmanilt isegi vähe, vaid 2717 eurot uue katusepleki ostuks. Tööraha katuse vahetuseks maksab ta ise. Nüüdseks on mees firmaga vaidlemisele käega löönud ja omal kulul katust vahetama hakanud.

Ainult esteetiline mure?

Weckmani esindaja Peep Siimoni sõnul on katusel mureks vaid esteetiline välimus ja katuse põhiomadused on tagatud.

Samas möönab ta, et selles katuse osas, kus värv on irdunud, on plekki kattev tsink kaitseta ja kulub ilmastikuolude tõttu, umbes üks mikron aastas. Tsinki on sellel plekil 20 mikroni ehk 20 aasta jagu. Sulevil on katuse panekust möödas 15 aastat.