VÄIKE MAAKOOL: Võrumaa Pikakannu kool tegutseb alates uuest õppeaastast lastevanemate loodud erakoolina. Kuueklassilises koolis õpib 20 last. Foto: Aldo Luud
MAARIUS SUVISTE 24. september 2012 07:22
Tallinna Prantsuse Lütseumi koolipere annetas kohvikus teenitud raha Võrumaal lastevanemate loodud Pikakannu erakoolile. Toetanud on ka paljud teised, annetajaid on 30 ringis.

Võrumaal Lasva valla Pikakannu küla kooli pani vald suvel kinni, kuid lapsevanemad ei leppinud selle otsusega ja avasid kooli ise. Koolialgusest saati on Võrumaa esimene erakool – kuueklassiline 20 õpilase ja seitsmeliikmelise koolipersonaliga Pikakannu kool – saanud hulga toetusi nii ettevõtetelt kui ka eraisikutelt.

"Me ei teinud erakooli selleks, et kasumit teenida, vaid sellepärast, et teist võimalust enam ei olnud. Seega – erakool on lihtsalt kooli juriidiline vorm," ütleb lapsevanem, üks Pikakannu kooli eestvedajaid Ave Tamra. Tema sõnul käivad Pikakannu koolis lapsed, kes on enamikus kolmelapselistest peredest, aga on ka nelja- ja kuuelapseliste perede lapsi.

Esimesed toetused seoses oma kooli tegemisega laekusid juba augustis, kui koolis oli avatud uste päev. Annetajateks olid peamiselt vilistlased. Septembris on annetusi laekunud mitme tuhande euro eest, üks annetus oli koguni 2000 eurot. "Annetaja soovil saan vaid öelda, et selle tegi naine, kellel Pikakannuga otsest seost ei ole," selgitab Ave Tamra. Kõik Pikakannu koolile tehtavad annetused on tulumaksuvabad.

Lapsevanemad kütavad graafiku alusel

Annetuse tegi ka Prantsuse Lütseum. "Tallinna Prantsuse Lütseumis on juba aastaid tore traditsioon avada teise kooliveerandi viimasel nädalal heategevuslik jõulukohvik," selgitab lütseumi huvijuht Kristiina Kapper. "Kool ostab stardikapitaliks glögi, pähkleid-mandariine-küpsiseid ja õpilased teevad ise kooke, pirukaid ning suupisteid, mis kohvikus müüki lähevad. Kogu teenitud raha antakse heategevuseks."

Konkreetse abivajaja (mõne asutuse, organisatsiooni vms) valivad need õpilased, kes parasjagu kohvikut korraldavad, tavaliselt on see XII klass. "Eelmise aasta jõulukohviku tulu ei leidnud aga eri asjaolude tõttu uut omanikku ja jäi ootama oma võimalust," ütleb Kristiina Kapper. "3. septembri "Ringvaates" nägi lütseumi huvijuht Liivi Sooaluste lõiku Pikakannu koolist. Ettevõtliku ja kokkuhoidva koolipere lugu liigutas teda niivõrd, et juba järgmisel päeval tuhises ta õpetajate tuppa ettepanekuga annetada allesjäänud jõulukohviku raha Pikakannu koolile. Ka Prantsuse Lütseum on saanud palju abi annetustest ja lapsevanemate toest, nii et võimalus aidata – kas või imeväikse panusega – teisel koolil jalad alla saada, leidis kohe üleüldise heakskiidu ning annetus pandigi teele." Pikakannu koolipere otsustas ühiselt lütseumi tehtud annetuse rakendada ühe teatrikülastuse jaoks.

"Esemelistest annetustest on saadetud meile koopiamasin, millest oli kõige suurem puudus; videoprojektor, CD-makk, arvuteid, tahvleid, raamatuid," ütleb Ave Tamra. Annetajaid on olnud 30 ringis. Näiteks üks ettevõte andis kasutada oma korvtõstukit, et saaks korda teha koolimaja juba võssa kasvanud vihmaveerennid. Töö tegid lapsevanemad. Muide lapsi toovad kooli, kütavad ja koristavad praegu ka lapsevanemad graafiku alusel.

Esimene kohtumine kõigi praeguste ja tulevaste annetajate ning tänuliku koolipere vahel peaks toimuma järgmise aasta kevadel. Siis on Pikakannule oodata Eesti Rahvusmeeskoori, kes annab kontserdi – samuti heast tahtest.

Õppemaks 35 eurot kuus

Eelarve põhjal, mis ühe väikse kooli toimimise hästi tagaks, peaks Pikakannu koguma 2000 eurot kuus, millest suurem osa tuleks koguda annetustena. Kool tegutseb Pikakannu pärimuskultuuri keskuse ühe rakuna huvikooli, päevahoiu ja toitlustusteenuse kõrval. Vallaga on sõlmitud leping kooli kuueks aastaks tasuta rentimise kohta. Õppemaks on erakoolis lapse jaoks 35 eurot kuus, avalduse alusel saab lapse õppemaksust vabastada.

Lasva vald andis ajaloolise Pikakannu kooli hoone ühingule Pikakannu Kooli Areng üürile tingimusel, et tasub riigi kehtestatud õppekoha tegevuskulust (sel aastal 69 eurot õpilase kohta kuus) ühingule poole ehk 34,5 eurot.