Juhtkiri

JUHTKIRI | Toetuseta streik? (15)

Õhtuleht , 22. september 2012 09:00
Haigekassa nõukogu otsus tõsta arstide palku kolm ning õdede ja hooldajate oma kuus protsenti polnud kindlasti see, mida streigiga ähvardajad kuulda lootsid. Samas pole ülejäänud palgatööliste hulgas kindlasti vähe neid, kes isegi sellise palgatõusuväljavaate üle rõõmustaksid.

Saabuva tööseisaku puhul ollakse Eestis esimest korda olukorras, kus üldsus pole sugugi ühemõtteliselt enam streikijate seljataga, nagu see oli näiteks õpetajate puhul. Arstide keskmine palk võib küll Soomega võrreldes naeruväärselt väike tunduda, kuid Eesti oludes ületab siinset keskmist siiski kaks korda. Praegune olukord väljendab tegelikult ummikseisu, kuhu kodumaine arstiabi on triivinud. Rahul pole ei arstid ega patsiendid, kuid häid lahendusi ei paista kusagilt. Võimuliidu ideedenappust väljendavad kõige ilmekamalt Reformierakonna kahe raskekahuri, Siim Kallase ja Jürgen Ligi isiklikud rünnakud arstide esindaja aadressil, kes vihkavat Eesti vabariiki ja kel olevat meditsiiniline probleem.

Oletame, et arstid ei rahuldu haigekassa pakutud palgatõusuga ja hakkavadki streikima kuni võiduka lõpuni? Mis aga oleks võidukas lõpp? Kui riik jääb oma senise pakkumise juurde ja streigikassa tühjaks saab, kas siis tuleb arstidel häbistatult tööle naasta? Sel juhul ei võta keegi neid enam pikka aega läbirääkimispartnerina tõsiselt. Nagu selge on seegi, et sugugi mitte kõik neist ei siirdu ja kõiki ei tahetagi välismaale tööle. Praeguses olukorras, kus Kallaski oma kõrgelt kohalt ütleb, et Eesti tervishoiusüsteem on ebaõnnestunud, pole võluvitsaks vaid arstide palga upitamine, vaid rääkida tuleb kogu süsteemi eluvõimelisusest.