ELUPÄÄSTJA: Pisipoisi tähelepanelikkus päästis pere kõige hullemast. (ERAKOGU)

"Pojast sai nüüd minu ja meie väikeste sõprade elupäästja," ütleb ema, kelle kolmeaastane poeg juhtis tähelepanu sellele, et köök on täis musta suitsu.

Margit (nimi muudetud) meenutab, et oli varajane hommik, kui ta läks kööki, et pojale toit soojaks teha. Keeras pliidiraua sisse ning läks tuppa muid igapäevatoimetusi tegema.

"Olin teises toas, kui poeg tuli ja ütles, et emme, köögis on must udu. Läksin siis kööki vaatama, mis toimub ja nägin, et kõik on paksu musta suitsu täis," ütleb Margit.

Köögist asus ta esimese hooga päästma pere kõige väiksemaid – koeri, kes muidu on üliaktiivsed ning tormavad ringi, kuid tol hommikul magasid rahulikult oma pesas.

"Õnn oli, et nad põrandal asuvas pesas olid. Ving ilmselt sinna veel ei ulatunud. Mine tea, mitu minutit veel ja võib-olla poleks meil enam neid pisikesi sõpru olnud. Ma ei taha mõeldagi, mis oleks saanud siis, kui oleksime kodust ära läinud," on Margit siiani šokis.

Margit tunnistab, et paks must suits sai alguse pliidile unustatud toidust: "Ma lihtsalt unustasin. Jumal tänatud, et mul nii tähelepanelik poeg on, kes oskas õigel ajal reageerida."

Peale ehmatavat vaatepilti avas Margit vinguhaisu korterist väljasaamiseks kõik aknad ning lahkus ise koos lapse ja koertega kodust, et väljas värsket õhku hingata.

"Kui tagasi tulime, oli kärsahais ikka toas. Küürisin siis kõik seinad ja elamise puhtaks, et vinguhaisu toast välja saada," räägib Margit.

Eelkõige hämmastab teda see, et suitsuandur, mis oli paigaldatud täpselt nii nagu nõutud, ei andnud mitte ühe piiksuga toimuvast aimu. "See on esikus laes. Ja suits oleks pidanud sinna ulatuma. Kui ma koeri köögist välja läksin tirima, oleks pidanud suits vähemalt siis andurini jõudma," sõnab Margit.

Õhtul töölt koju saabunud mees katsetas taas suitsuanduri töövalmidust ning nupule vajutades tegi see kõrvulukustavat häält.

"Miks ta aga siis vait oli, kui ta oleks pidanud hoiatama, seda ma ei tea," ütleb Margit ja lisab, et varem on olnud juhuseid, kus andur on hakanud röökima juba köögipliidilt tuleva kuuma auru peale.

Margit ei taha mõeldagi, mis oleks juhtunud, kui laps poleks õigel ajal reageerinud: "Oleksime võinud siia koos lapse ja koertega sisse põledagi."

Poiss sai emalt kuhjaga kiidusõnu ning ilmselt jätkub pisikesele elupäästjale tänutunnet tulevikuski. Et ehmatav päev lapse jaoks rõõmsamaks teha, premeeris Margit teda šokolaadimedaliga. Riputas selle tänutäheks tehtu eest lapsele kaela ning et poiss ka tulevikus teaks, mille suurepärasega ta hakkama sai, tegi vaprast poisist koos koertega pilti.

"Mul on uskumatult hea meel nii taipliku lapse üle. Iga laps poleks ehk läinud emale ütlema, et köök on pime, aga tema tuli," kiidab Margit.

Mida anduri puhul jälgida?

Päästeameti kommunikatsiooniosakonna juhataja Reimo Raja sõnul jääb oht selleks, et suitsuandur ei tööta, ka siis, kui see on vastavalt nõuetele paigaldatud. "Kuid kui anduri töös esineb vigu, siis on sellel garantii ja inimesel õigus praaktoode poodi tagasi viia," ütleb Raja. Paigaldamisel jälgige, et andur saaks lakke võimalikult toa keskele – suits koguneb sinna just kõige kiiremini. Korrasolekut kontrollige korra nädalas, selleks on anduril proovinupp. "Kui andur tööle ei hakka, siis tuleks vaadata, ega patareid tühjaks pole saanud." Patarei tühjenemisest annab seade märku ka üksikute harva kostvate piiksudega.

73 hukkunust 50 suitsuandurit polnud.

Möödunud aastal hukkus Eestis tules 73 inimest.

Neist 50 juhul ei olnud suitsuandurit paigaldatud;

9 oli paigaldatud, kuid ei rakendunud tööle;

7 oli paigaldatud ja rakendus tööle;

7 juhul oli ruum nii põlenud, et anduri olemasolu polnud hiljem võimalik tuvastada.

Allikas: Päästeamet

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis