Tulevik on must näitsik valges kitlis? (16)

ÕL 20. september 2012 07:00
On selge, et kui arstide palk jääb selliseks, nagu see on, voolab suur osa neist tööle põhjamaadesse, kus koormus väiksem ja palk suurem.

Olukorda annaks muuta kas meditsiinitöötajate nõudmistele järeleandmise või Eestile terve piiri ulatuses kõrge tara ümber ehitamisega. Viimane variant pole tõsiseltvõetav (kuigi kuskil Lähis-Idas oleks), seega jääb esimene variant. Olukord on samasugune nagu ehitussektoris buumiajal, kui kõik Eesti ehitajad suundusid Soome ja siin oli korralikke meistrimehi tõeliselt raske leida. Ega praegugi lood paremad ole.

Meditsiinitöötajatega on keerulisem lugu, sest nende palk on 2006. aastal 25% ja 2007. aastal 20% tõusnud. Õpetajad, päästjad, politseinikud – mitte keegi pole sellist palgatõusu näinud. Pealegi on raske rääkida sellest, et arstide palk on väike, kui näiteks tublid hooldustöötajad töötavad nendega võrreldes lausa naeruväärse tasu eest. Kuid siin riigis saavad ka paljude teiste elualade esindajad kuupalka, mille nende põhjamaades elav kolleeg teenib paari päevaga. Lähedus Skandinaaviaga paraku on meie riigi needus hinnatõusu ja palgakasvu taganttõukaja kujul ning ka paremate töötajate ärameelitajana kopsakama palga pakkujana. Isegi kui Eesti riik tahaks tõsta meditsiinitöötajate palgad põhjamaade tasemele, ei oleks see võimalik, sest riigil lihtsalt ei ole opereerimiseks samasuguseid sissetulekuid maksurahast. Ja siin tõuseks taas küsimus: miks arstidel-õdedel-päästjatel, aga mitte näiteks õpetajatel?

Viimastele muide taotakse aasta otsa nagu rauda: teie palgatõus saab tulla vaid sisemiste ressursside arvel. Kas meditsiinisüsteemi rahastamisega on lood lõplikult korda saanud? Mõttetult raha raiskavad paralleelstruktuurid likvideeritud, igast teisest haiglast tolmu koguv tomograaf maha müüdud? Kas ikka veel maetakse raviraha betooni?

Kuni süsteemi efektiivsust oluliselt tõstetud pole, ei vaibu meditsiinisüsteemi tühjaksjooksmise oht ega vaibu jutud meid kohe-kohe teenindama hakkavatest pilusilmsetest või mustanahalistest valgetes kitlites näitsikutest.