Raul kahetseb ja hoiatab: «Selline tunne on, et hüppa kas kaevu või mata end elusalt maha. Hoidke hasartmängu ja kihlveo saitidest eemale!» Foto: Mati Hiis
Sven Harjo 19. september 2012 07:04
"Eks vanemad annavad andeks," loodab noormees, kes mängis kahe nädalaga spordiennustuses maha enda elukindlustusraha, vanemate kuupalga ja kaks järelmaksuga ostetud arvutit – kokku üle 3700 euro.

"Esmaspäeva õhtul, kui emale ja isale asja ära rääkisin, käskis isa mul välja kaduda," tunnistab Kesk-Eesti väikelinna lähedal elav Raul. "Läksin ka kohe. Öösel olin enda tüdruku juures, täna lähen koju tagasi. Loodan, et vanemad annavad mu lolluse andeks."

18aastane Raul on paar viimast kuud möllanud internetis spordiennustuste saidil. Kahe nädalaga on ta mänginud maha 2000 eurot elukindlustusraha, mis vanemad olid talle auto ja juhiloa tarbeks kogunud. Läksid ka kummagi vanema kuupalk, kokku 800 eurot ja netipoodidest järelmaksuga ostetud kaks tahvelarvutit, kokku 900 eurot, mille poiss osta.ee-s maha müüs.

"Vanemad olid muidugi šokis. Ega isa ei mõelnud, et ma kodust üldse ära läheksin, oleks võinud ka sinna jääda, aga leidsin, et ehk on targem silma alt kaduda. Saan paar päeva hakkama," räägib Raul. Eriti kahetseb Raul, et vanemate palga maha mängis. Kuidas ta rahale ligi pääses? "Kodus olid paroolikaardid ripakil."

Läks lihtsalt lolliks

Noormees õpib tehnikumis arvutiasjandust ja teeb nädalavahetustel koolides, klubides ja baarides diskot. Tal on veel poolteist aastat koolis käia. "Ööga teenin keskmiselt sada eurot. Esimese asjana katsun vanematele ära maksta," lubab Raul.

"Arved on see kuu veel maksmata," kirjeldab Raul olukorda. "Minu lolluse pärast kannatavad teised ja ma ei saa enam midagi teha, et asja tagasi muuta. Niigi vireleme. Elame maakonnas, kus palgad on kõige väiksemad. Mõlemad väiksemad vennad ja mina käime koolis, ka selleks on raha vaja, aga on olemas üks loll mina, kes suutis kõik ära rikkuda!"

Spordiennustustes alustas 2000 eurot kindlustusraha kätte saanud Raul enda sõnul suhteliselt väikeste summadega. "Saja- ja kahesajaeuroste panustega, vahel võitsin ja panused kasvasid," räägib noormees. "Proovisin ettevaatlikult mängida, aga ei õnnestunud – inimene läheb ahneks."

Kui Raul oli kord mängu pandud 1400 eurost saanud tagasi 2200, läks ta julgeks.

"Proovisin uuesti ja siis läks kõik metsa. Hakkasin mõtlematult lahmima, soovisin raha tagasi saada. Tekkis meeleheide ja enam ei mõelnud," kirjeldab noormees kiiret allakäiku. "Ei analüüsinud, ei mõelnud adekvaatselt. Läksin sõna otseses mõttes lolliks. Olen spordiennustustega kaks kuud jamanud, aga see metsaminek käis kahe viimase nädalaga. Kujutan ette, et 95 protsenti mängijatest kaotab ja viis protsenti võidab. Sellest viiest protsendist on ehk üks protsent neid, kes asja valdavad ja teadlikult teenivad," räägib noormees.

Raulile on tema mures toeks tüdruksõber. "Mis ta ikka oskab arvata, tal on korralik armastus. Muidugi ta ütleb, et lollisti, aga talle pole ma midagi teinud, ta ei oska mingit viha pidada ja on toeks. Mina saan oktoobris 19, tema on 15, samas on tal mõistust rohkem kui tavaliselt temavanustel."

Ema annab andeks

Olukorrast pääsemiseks ei kavatse Raul raha peale mängida. "Kahe mahamängitud arvuti järelmaks on kuus kokku 60 eurot ja sellega tulen diskosid tehes toime. Pean veel ühe järelmaksu võtma, et vanematele ära maksta. Kui ööga sada eurot teenin, siis ei käi kolm järelmaksu üle jõu," ei pea noormees enda olukorda lootusetuks.

Õhtulehele räägib Raul enda loo soovist teisi hoiatada. "Hoidke sellistest saitidest eemale. Mõelge kümme korda, enne kui sinna raha kannate, sest kogu see asi on üles ehitatud nii, et teie kaotaks," hoiatab Raul. "Ja lapsevanemad, mis siis, et teie laps on 18, kontrollige ikka, mida ta teeb, sest meeleheitel olles on inimene kõigeks valmis."

Noormees vahetas eile emaga hulga SMSe. "Ema on ema. Viimane sõnum temalt oligi juba vihje, et koju tuleksin ja et enam mingit lolli lüket ei teeks. "Raha teenid tööga, mitte mängupõrgutes," kirjutab ema," tunnistab Raul vanemlikku tarkust.

Nõustaja: "Raulil on lootust pääseda!"

Kümme aastat hasartmängusõltuvuses rabelenud, kuid praeguseks sellest pääsenud Leonhard Puksa ütleb, et ka Raulil on lootust pääseda, sest esimene samm on tehtud. "Ta tunnistab viga ja kahetseb ning see on kõige olulisem," ütleb praegu sõltlasi nõustav mees. Tema sõnul võiks Raul leida samuti hasartmängusõltuvusega kimpus olnud tugiisiku, kellega koos kogu see asi samm sammult lahti rääkida.

"Poiss sattus hasartmängu tõmbemehhanismi otsa – tahtis kaotatud raha tagasi võita. Vahepeal oli edu, siis kaotus. Väga tüüpiline. See ongi see salakaval mehhanism, miks jälle ja jälle uued inimesed sõltuvusse kinni jäävad. Ääretult lihtne looke, inimene sai põletada, kaotas kõik ja nüüd peab sellest välja tulema," võtab Puksa Rauliga juhtunu kokku.

"Ta on teinud juba kohutavalt suure sammu, ta on tunnistanud juhtunut iseendale ja julgeb sellest ka teistele rääkida," ütleb Puksa, toonitades, et see on väga oluline. "Nüüd peaks ta suhtlema kõigiga, kellele ta võlgu on, võlad kirja panema, koostama maksegraafiku ja maksma hakkama."