Uudised

Kinshasa uued kuningad  

18. juuni 1997, 00:00

Mai lõpul Sairis võimule tulnud mässuliste relvajõududes teenib palju välismaalasi - Ruandast või Ugandast pärit etnilisi tutsisid. Paljud Sairi (Nüüd Kongo Demokraatliku Vabariigi) pealinna Kinshasa elanikud kardavad, et nad on vallutatud võõramaalaste poolt.

Mässuliste relvajõudude võitlejad pole alati suutnud oma rüüstamis- ja kättemaksuisu ohjeldada. Kinshasa vallutamise järel tapeti ja piinati kümneid Sairi valitsusvägede sõdureid. Linna tänavatel "rekvireerisid" sõdurid pealinna eliidi luksuslimusiine.

Uue Kongo tulevik sõltub suures osas sellest, kuidas maa uued liidrid oma võitu ära kasutada oskavad. Lääs soovib, et võimule tulnud endised mässulised eesotsas Laurent Kabilaga kaasaksid valitsusse endise diktaatori Mobutu Sese Seko aegse opositsiooni.

USA, kellel on Kabilaga üsna lähedased sidemed, tahab, et uued võimud moodustaksid esmalt üleminekuvalitsuse, mis juhiks riiki 12 kuud ning valmistaks ette üldvalimisi. Keskne probleem on opositsioonijuht Etienne Tshisekedi, kes valiti 1992. aastal riigi peaministriks, kuid kelle Mobutu hiljem tagandas. Juuni algul nimetas Kabila ametisse ajutise valitsuse ning lahendas peaministri probleemi peaministriameti kaotamisega ning kogu võimu koondamisega presidendi kätte. Valitsuse 13 ministrist seitse kuuluvad Kabila rühmitusse ning ainult kaks Tshisekedi parteisse.

Tshisekedi, kes nõudis Kabilalt viit ministrikohta, kuulutas pärast enda kõrvalejätmist uutele võimudele poliitilise sõja. "Kabila teeb otsuseid kogu rahva nimel, täpselt nagu tegi Mobutu," ütles ekspeaminister nördinult. "Kabila on diktaator. Minu jaoks pole seda valitsust olemas, kutsun rahvast vastupanule."

Analüütikud ei ole üksmeelsel seisukohal küsimuses, kas Tshisekedil on piisavalt mõju, et oma ähvardusi teoks teha. "Tshisekedi ei kujuta endast reaalset ohtu," väitis eelmisel nädalal üks välisdiplomaat. "Kabila saavutas selge võidu ning ekspeaminister ei saa selles suhtes midagi ette võtta." Teised analüütikud pole aga sellega nõus. Kabila võis võita küll sõja, kuid poliitilised lahingud on veel ees.

Ajakirjast Newsweek
JANA LINNART

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee