Eesti uudised

President Ilves ei tulnud vastu võtma kultuuritegelaste palvet ESM rahvahääletusele panna (62)

Eiris Teeveere, Viljar Voog, 11. september 2012, 06:59
PRESIDENDI OOTEL: Rahvaliikumise «ESM rahvahääletusele» eestvedajad (vasakult) Alar Sudak, Sven Kivisildnik, Ivar Raig ja Anti Poolamets tahtsid eile neljakümne kirjaks nimetatud pöördumise Ilvesele üle anda. Kahjuks oli president aga mõnikümmend minutit varem lossist lahkunud. Foto: Teet Malsroos
Riigikogu otsus liituda Euroopa stabiilsusmehhanismiga algatas rahvaliikumise, mille eesmärk on veenda presidenti, et ta ESMi rahvahääletusele paneks. Eile anti kultuuritegelaste koostatud pöördumine üle. Vastu ei võtnud seda küll president, vaid presidendi kantselei politseivalve.

Kaamerate ja fotoaparaatidega ründamine ajas turvaülema natuke hämmingusse. Kirja üle andma läinud Sven Kivisildnik, Alar Sudak, Anti Poolamets ja Ivar Raig lootsid, et Kadrioru lossi ees võtab neid vastu president Ilves isiklikult. Et aga presidendi autot nähti paarkümmend minutit enne kokkulepitud aega hoopis Sossi mäest üles sõitmas, sai ruttu selgeks, et nelja aktivisti ja kolme meediakanali pärast riigipea tagasi tulema ei hakka. Nii pidigi Alar Sudak pärast akadeemilist veerandtundi helistama presidendi kantseleisse ja pöördumise või neljakümne kirja, nagu seltskond selle ristis, politseivalve kätte jätma.

Samal teemal

"Neljakümne kirja sisu on kokkuvõetav ühe lausega: härra president, palun lõpetage põhiseaduse rikkumine!" räägib Alar Sudak.

Presidendile pannakse südamele, et Eesti riigi ja rahva saatus järgmisteks sajanditeks sõltub tema otsusest kinnitada Eesti liitumine ESMiga või see tegemata jätta. "Riigikohtu üldkogu tunnistas, et ESM on vastuolus põhiseadusega, kuid otsustas, et põhiseaduse riivest on tähtsam eurotsooni finantsstabiilsus. /---/ Riigikohtunike eriarvamustes on selgelt välja toodud, et ESM puudutab põhiseaduse aluspõhimõtteid tervikuna: rahva enesemääramisõigust, riigi suveräänsust, finantssuveräänsust ning rahanduspoliitikat ja demokraatliku õigus-ja sotsiaalriigi toimimist kõigis tema valdkondades, sealhulgas põhiõiguste tagamist.

Allakirjutanu: tark ei torma

Kiri tõstatab ka küsimuse, kas ESMi mõte on hoopis, et kannatlikud ja kitsendustega harjunud väikerahvad toetaksid nii kaua kui võimalik nende riikide rahvaid, kes on heaoluga harjunud. "Te olete soovinud, et Riigikogu poleks pelgalt kummitempel. Ärge olge kummitempli käepikendus!/---/ Palume Teid kui riigijuhti, kelle praegusest otsusest sõltub Eesti riigi areng järgmisteks sajanditeks, mitte kinnitada ESM lepingu ratifitseerimise seadust, sest see on põhiseadusega vastuolus. Palun, ärge keerake selga Eesti riigile, rahvale, põhiseadusele ja tulevikule."

Kirjale allakirjutanud on liikumise eestvedajate sõnul Eesti kultuuri suurkujud. Üks nendest, skulptor Tauno Kangro andis allkirja oma sõnul seepärast, et ESMi pooldavad argumendid pole mõistlikud.

"Võrreldes meiega elavad riskigrupid, nagu noored pered ja pensionärid, Kreekas väga hästi. See, et vanaema maetakse maha, aga pension jookseb edasi, ei ole seal mitte erand, vaid reegel. Selline asi ei tuleks Eestis kellelegi isegi pähe," räägib Kangro. "Lapsevanemana, mõeldes järeltulevatele põlvedele, arvan ma, et on mõistlik mõelda need asjad veidi

tõsisemalt läbi. Ka Toomas Hendrik Ilves on lapsevanem ja ka tema ei taha, et meie lastel ja lastelastel oleks siin elamine selle otsuse tagajärjel palju probleemsem, kui ta praegu on," arutleb Kangro, et president võib pöördumises kirjutatut tõesti kuulda võtta.

Esimeste seas on kirjale alla kirjutanud ka PÖFFi ema Tiina Lokk. "Tark ei torma. Need ei ole need küsimused, kus Eesti peaks olema esimeste seas, kes alla kirjutab. Ma ei ütle, et sellele ei peaks alla kirjutama, aga ma arvan, et see on liiga tormates läinud. ACTAga ka tormasime ja pärast olime lollis olukorras. Ei ole vaja alati esimesena raporteerida igal pool. Lihtne talumehetarkus," räägib ta.

Et Ilves ESMi kinnitamata jätab ja rahvahääletusele paneb, Lokk siiski ei usu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee