Eesti uudised

Kunstirahvas marus: varas viis fragmendi Toomiku teosest (58)

Arvo Uustalu, 10. september 2012, 07:01
JÄREL 15: Varas viis ära installatsiooni kõige esimese purgi. Foto: Aldo Luud
Laupäeva õhtul virutati Tartu kunstimuuseumis näituselt fragment Eesti nüüdisaegse kunsti klassiku Jaan Toomiku teosest – klaaspurk ekskremendiga.

Näituse "MÖH? FUI! ÖÄK! OSSA! VAU!" kuraator Rael Artel tõdeb, et varastati nüüdisaegse kunsti suurteos. "Seejuures ei ole oluline, kas teos on tehtud lõuendist, õlivärvidest ja puidust või sellistest materjalidest," selgitab ta.

Alles jäi viisteist purki

Samal teemal

Installatsioon "15. mai – 1. juuni 1992" koosnes kuueteistkümnest ajalehtedele asetatud purgist, mille sisse on oma häda rahuldatud. Hetkel on üks ajaleht tühi.

"Töö terviklikkus on rikutud. See on sama, nagu maalilt tükk välja lõigata. Oleme ikka päris vihased. Kui juttu on nüüdisaegsest kunstist, siis peaaegu alati viidatakse ka Toomiku installatsioonile. Olgu siis negatiivselt või positiivselt. Samas on tegu justkui tontteosega, millest kõik räägivad, aga mida väga vähesed näinud on. Seepärast otsustasime kakskümmend aastat hiljem selle uuesti teostada," räägib näituse kuraator.

Artel nendib, et esimest korda kakskümmend aastat tagasi Tallinnas üleval olnud installatsioonist on alles vaid menüüd, mille järgi purkide sisu ka nüüd taastati. Värsked on ka ajalehed.

Jaan Toomik ütles Õhtulehele, et ei ole veel mõelnud, kas ka värske teose varastatud fragment uuesti taastada. "Tegemist ei ole kahekümne aasta taguse materjaliga. Installatsiooni teostas assistent menüüde järgi uuesti," räägib kunstnik.

Vargus toimus laupäeva õhtul kella viie ja kuue vahel, veidi enne muuseumi sulgemist. Näitus oli selleks ajaks avatud olnud vaid napilt kaks päeva. Purgi kadumisest teatas valvur. Kohaletormanud kuraator ja muusemi töötajad otsustasid enne politseisse teatamist natuke oodata, kuna arvati, et tegu võib olla kellegi ebaõnnestunud naljaga. Seejärel helistati muuseumi direktorile ja politseile.

Arteli sõnul koopeeris kohalkäinud politsei turvkaamera video ja võttis proovid. Vargal õnnestus purk ära viia vaatamata sellele, et lisaks turvakaameratele on näitusel kaks terava pilguga valvurit.

Muuseum tahab ära osta

Olukord on seda komplitseeritum, et muuseumil on plaanis teos ära osta.

"Taotlus on kultuurkapitalis juba sees. Loodetavasti ei ole lepingu sõlmimisel vargus takistuseks," ütleb Artel.

Tartu kunstimuuseumi direktor Reet Mark kinnitab, et läbirääkimised kunstnikult installatsiooni idee äraostmisest käivad.

"Ilmselt ostame selle mingi klausliga, et võime teost esitada. See on laialt levinud tava, et teosest, mida on keeruline säilitada, ostetakse ära vaid idee," ütleb ta.

Näitus on avatud 18. novembrini. Artel nendib, et vargal on võimalik teose fragment veel tagasi tuua. Muuseumi direktriss esitab politseile avalduse varguse kohta esmaspäeval.

Nüüdisaegse kunsti festival "ART IST KUKU NU UT" ja Tartu kunstimuuseum jätkavad installatsiooni eksponeerimist ning vabandavad kunstniku ja publiku ees, et teos pole terviklik.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee