Juhtkiri

Maksustame ebatervisliku toitumise?  (15)

ÕL , 5. september 2012, 06:59
Kas nn paksumaks on kellegi enda lõbuks lendu lastud nali või on ehk tõesti õhus plaan ebatervislike eluviiside maksustamiseks? Selline soov võiks ju valitsuskoalitsioonil, kel teretulnud iga võimalus riigieelarvesse ja eriti sotsiaalsfääri lisaraha leida, loogiliselt küll olemas olla.

Jutud üleliigsete kehakaalukilode ja liig suure tulemusega kehamassiindeksi maksustamisest võib siiski julgelt liigitada ulme või huumori valdkonda. Kuid ebatervisliku toitumise maksustamine on täiesti võimalik. Taanis näiteks kehtib juba 2011. aasta oktoobrist rasvamaks ja 2013. aastast on plaanis kehtestada ka suhkrumaks. Viimast hakatakse võtma šokolaadilt ja kommidelt, ent ka üldisemalt suhkrut sisaldavatelt toodetelt, kaasa arvatud näiteks marineeritud kurgid. Samuti peaks suhkrumaks kehtima Soomes ja Ungaris.

Meie leht käsitles viimati suhkru- ja rasvamaksutemaatikat ligi aasta tagasi ning siis leidis idee tugevat toetust arstidelt. Põhja-Eesti regionaalhaigla südamearst Margus Viigimaa on välja arvutanud, et odava rämpstoidu maksustamine võiks Eestis aastas säästa 100 inimelu. On ju pea pooled eestlased ülekaalulised. Ka Eesti Hambaarstide Liidu juhatuse liige Marek Vink oli suhkrumaksu poolt, sest ilmselgelt võiksid niigi kehvade hammastega eestlased vähem magusaid jooke juua ja üleüldse magusat pruukida.

Mõistetav, et tarbija, kes ehk ei jaksa osta tervislikumaid, ent kallimaid tooteid, pole suhkru- või magusamaksu mõttest vaimustatud. Mullu arvasid arstid, et maksumaksja pahameelt aitaks ehk leevendada, kui näidata selgelt ja läbipaistvalt, kuhu maksudest saadav raha läheb. Näiteks tervisliku koolitoidu toetuseks, samuti peaks selle abil tegema elanikele kättesaadavamaks puu- ja juurviljad.

Pole aga päris kindel, kas Eesti tingimustes võetaks vastu strateegiline otsus maksust laekuv raha just nimetatud eesmärkidel kulutada. Auke, mida selle rahaga lappida saaks, on nii otseses kui ka kaudses mõttes hirmus palju.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee

;