KÕIK TORDILE! Koolialguse puhul said kõik torti, mille lõikasid lahti esimesse klassi astunud tüdrukud koos õpetaja Anneliga. Foto: Aldo Luud
Maarius Suviste 4. september 2012 06:58
Pikakannu koolipere: "Hoiame ja armastame oma kooli. Kusagil mujal pole sellist!"

Pikakannus oli eile vihmane. "Võib-olla kõigevägevamal võtab ka silmad märjaks, et me kooli avame," öeldi lapsevanemate eestvedamisel avatud Võrumaa esimese erakooli avaaktusel.

Silmad ei olnud eile veekalkvel mitte ainult kõigevägevamal. Ka lapsevanematel. Ja koolitöötajatel.

Võrumaal Lasva vallas Pikakannus oli esimene koolipäev inimestele eriti tähtis. Ja rõõmus. "Enam ei pea kooli tulles mõtlema, mis saab nüüd edasi. Vähemalt täna oleme väga rõõmsad," ütles lapsevanem, ühingu Pikakannu Kooli Areng juht Peeter Viiard.

Pikakannus on haridust antud sajandeid. Ei peatanud seda sõda, ei hävitanud ka sügav nõukaaeg – visa hingega kool jäi püsima. Praeguses koolimajas, mida rahva seas hellitavalt tsukrutükiks nimetatakse, on haridust antud 1939. aastast alates.

Kuid kohalik vallavõim pani tänavu juulis koolimaja kinni juba teist korda – ei jõua üleval pidada. Viis aastat tagasi kinnipanek lapsevanematele ei meeldinud ning asi läks kohtusse. Lapsevanemad võitsid ja õpilased said armsaks jäänud koolis edasi käia.

Nüüd, pärast teistkordset sulgemist, lapsevanemad kohtuteed ette ei võtnud. Kuid valla otsusega ei leppinud ka. Nad asusid tegutsema ja panid aluse erakoolile – Pikakannu koolile.

"Kool on tulnud alati võitjana välja," ütleb nüüd koolipidaja esindaja Peeter Viiard.

Esimesse klassi läks kolm tüdrukut

Eilne avaaktus oli südantliigutav ja -soojendav. Lapsevanema ja muusiku Kait Tamra viiulimängu saatel tuli kogu koolipere üksteisel käest kinni hoides saali. Kõlas riigihümn. Terve saali täis rahvast laulis kaasa, lapsed muidugi ka.

"Igal lapsel on ju vaja oma pesapuud, päiksekiiri, naerukaja laulusuud," laulsid tüdrukud oma etteastes. Iga laps sai käe ümber õpetajate tehtud sõbrapaela. Igale lapsele kingiti trükisoe võrukeelne koomiks.

Kuueklassilises liitklassidega koolis õpib 20 last, koolipersonal on seitsmeliikmeline. 19 last on Lasva vallast, üks Põlvamaalt.

Esimesse klassi astus kolm õpilast: Liisi, Terje ja Isabel. Neid ootas avaaktusel peale kõige muu ka aabits.

Isabeli ema Helje ütles, et pere teised lapsed käivad valla teises koolis, Kääpa põhikoolis. Nende kodust on tema sõnul mõlemasse kooli viis kilomeetrit. Pikakannu kooli andis ta tütre dokumendid sisse alles eelmisel nädalal. "Tütrele meeldib folkloor, talle meeldib pilli mängida," lausus ema.

Peale kohustuslike õppeainete on Pikakannu koolis ju olulisel kohal pärimuskultuur. Muuseas, see tähendab ka seda, et IV–VI klassis õpitakse ka võru keelt ja kultuuri.

Kes tahab, saab ilma õppemaksuta

"Hoiame ja armastame oma kooli. Kuskil mujal pole sellist kooli," laulis terve koolipere eile enne seda, kui mindi ühiselt torti sööma.

Kool tegutseb Pikakannu Pärimuskultuuri Keskuse ühe rakuna huvikooli, päevahoiu ja toitlustusteenuse kõrval. Vallaga on sõlmitud leping kooli kuueks aastaks tasuta rentimise kohta.

Õppemaks on koolis lapse kohta 35 eurot kuus, avalduse alusel saab lapse õppemaksust vabastada. "Maksu pärast keegi meie koolist kõrvale ei pea jääma," kinnitas Peeter Viiard. Kõik annetused ja toetused Võrumaa esimese erakooli püsimajäämiseks on teretulnud.

Ja nagu Pikakannus öeldakse, et Pikakannu – see on meie oma Bullerby.

Meil on tublid lapsevanemad!

Pikakannu kooli direktor Liina Vagula: "Minu arvates on see väga hea, et siinkandis on nii aktiivsed ja tublid lapsevanemad, kes vaatamata suurele vastuseisule on endas leidnud jõudu jääda kindlaks oma põhimõttele säilitada oma lastele kodulähedane väike kool.

Kui maakohtades inimesed annavad alla ja nii-öelda vooluga kaasa lähevad, siis on meil varsti paljud külad tühjad. On üsna palju inimesi, kes ei saa aru, miks peaks säilitama kooli 20–30 lapse jaoks. Samas on need 20–30 last just selle piirkonna tulevik ja kui need lapsed juba väikesest peale mujale suunata, siis on tõenäosus, et nad siiakanti tahaks jääda tulevikus elama, üsna väike. Kui me tahame, et Eestis oleks elu ka väljaspool linnu, tuleb selliseid väikseid koole hoida.

Äsja suletud koolist hakkab nüüdne erakool erinema just selle poolest, et lapsevanemad on rohkem kaasatud ning huvitatud kooli käekäigust."

Koolipidaja: kui vaja, maksame omast taskust

"Keeruline," vastas koolipidaja esindaja Peeter Viiard küsimusele, kuidas Pikakannu kool rahaga välja tuleb. "Majanduskulude poole peal on seis täbar, see puudutab kooli abipersonali palkasid ja majanduskulusid, millest suurim on küttepuude ost. Kuiv küttepuu on meil küll lepinguga laos ootamas, kuid rahastamisskeem on lahtine. See on ühekordne ja piisavalt suur väljaminek. Alustame arvatavasti korjandusega ja lõpud maksame omast taskust. Ahjud kütmata ei jää."

Peeter Viiardi sõnul maksab Lasva vald nn õpilase peamaksust, mis siiani on olnud 69 eurot kuus, ainult poole: "Nii on sätestatud meile tasuta kasutamisele antud koolikinnistu lepingus."