ADMINISTRAATOR: Reformierakondlasest riigikogu liige Tõnis Kõiv võtab Järvamaa FB suletud vestlusringi vaid oma FB sõpru. Foto: Mati Hiis
Juhan Haravee 30. august 2012 07:05
Suhtlusportaalis Facebook on loodud gruppe nii Savisaarest populaarsemale kurgile kui ka olude sunnil natuke ebatõerääkijate uskujaile. Reformierakondlane Tõnis Kõiv on aga loonud Järvamaa ühenduse, kelle liikmeks niisama lihtsalt ei saa.

"Kuna elan Järvamaal ja kasutan palju Facebooki, mõtlesin, et liitun ka FB Järvamaa grupiga," ütleb üks järvamaalane oma katse kohta sekkuda kodukandi muresid ja rõõme jagavasse vestlusringi. Kuid üllatuse valmistas vastus, mille ta pärast liitumissoovi esitamist sai: "Tere, olete saatnud taotluse liitumaks Järvamaa grupiga. Olen selle grupi looja ja haldaja ning grupi parima toimimise huvides lisan gruppi vaid oma FB sõpru. Minu FB sõbraks saamiseks piisab sõbrakutse saatmisest. Parimate soovidega, Tõnis Kõiv."

Sellise vastuse saamise järel kadus järvamaalasel huvi liituda grupiga, kuna pelgalt selleks, et oma maakonna uudistega paremini kursis olla, ta kedagi "võõrast" endale sõbraks ei tahtnud.

Topeltsõprus ei kärise

Tõnis Kõivu kolleeg riigikogus Marko Mihkelson ütles oma FB kontol augusti algul, kui Eesti Päevaleht saadikute tärkavat sotsiaalmeedialembust esimest korda põhjalikult uurida võttis: "Täna ei kujuta ette, et internetivalimistega Eestis jätaksid poliitikud selle võimsa kommunikaatori kasutamata."

Endale ja oma sõpradele Järvamaa FB suletud grupi avanud reformierakondlane Tõnis Kõiv seab oma samme sotsiaalmeedia maastikul aga tasa ja targu. Esialgu paistab 1120-liikmelisest suletud ringist, kellega Järvamaa muresid jagada, piisavat. Isiklikke FB sõpru on Kõivul mitmesaja võrra rohkem, mis näitab, et endine Paide linnapea pole sugugi tuntud ja armastatud ainult kodumaakonnas. Järvamaa FB grupi liikmed on aga vastavalt halduri püstitatud nõudele niigi Kõivu sõbrad – topeltsõprus on kindlasti tugevam kui tavaline.

Lihtsam administreerida

Poliitik Kõiv tunnistab põiklemata, et FB grupi nimega Järvamaa on loonud tema. "Selle loomise eesmärk on ühendada ühe maakonnaga seotud inimesi, kes tunnevad erineval moel huvi maakonnas toimuva vastu," lausub Kõiv ega näe liituda soovijate FB-sõpruse tingimuse täitmises midagi kurja. "Grupis saab arutada maakonnaga seotud teemasid, arvamusi ja infot vahetada. Kuna olen selle grupi looja, siis pean ka grupis toimuvat jälgima ehk administreerima, mida on omakorda lihtsam teha, kui liikmed on ka minu FB sõbrad." Mille poolest administraatori võimalused sõpraderingist väljaspool piiratumaks jäävad, Kõiv kahjuks lahti ei seleta, kuid nördinud järvamaalasele, kes poliitikut sõbraks ei soovinud, paneb Kõiv südamele: "Pean internetisuhtluses oluliseks, et inimesed julgeksid ja tahaksid toimetada ning arvamust avaldada oma nime all. Meelsasti oleks ka selle inimesega otse suhelnud ja selgitanud, miks ja milleks."

Kontrollitav grupp annab poliitikule turunduseelise

Arvutiajakirjanik Veiko Tamm ei näe Tõnis Kõivu kui Järvamaa FB grupi looja ja haldaja tegevuses ja tema sõbraks registreerimise tingimuses midagi taunitavat, kuid leiab, et poliitiku tegevus võiks siiski tähelepanu pälvida. Esmalt seepärast, et selline ühemehegrupp ei ole tegelikult seotud maakonna ega selle omavalitsusega. "Kui ma võtan näiteks kaitsepolitsei või Apple Eesti nimelise grupi luua, võib kindel olla, et see pälvib tähelepanu," toob Tamm paralleeli.

"Ainus sisuline eelis minu silmis on see, et Kõiv saab igal juhul lugeda oma kontaktide andmeid, kui kasutaja need näiteks varjanud on," hindab Tamm poliitikust FB grupi halduri mängumaad. "Grupiga liitujatele eelnevalt FB sõbraks registreerimise nõude esitamine lubab kontrollida ka seda, et kasutaja ikka reaalselt Järvamaal viibib."

Turunduseelis, mille riigikogulane saab, on Veiko Tamme hinnangul ilmne, sest võimaldab kõigile oma "sõpradele" teateid saata ja oma nime pildil hoida.

"Teisalt on tal Järvamaa FB grupi looja ja valdajana selleks täielik õigus, sest igaüks meist võib teha grupi Järvamaa," möönab arvutiajakirjanik.