Eesti uudised

Urmas Roosimägi: eestlased teevad Afganistanis seda, mida inglased kardavad teha (42)

Marta Jaakson, 28. august 2012, 07:12
KARTMATUD: Eesti poisid on Urmas Roosimäe sõnul töökad, kohusetundlikud ja kartmatud. Foto: Kristel Maasikmets, Aldo Luud
Eesti jalaväekompanii Estcoy 14 hakkab Afganistanis tegutsema operatiivüksusena brittide patrullbaasis Pimon, inglased võtavad aga üle eestlaste baasi Wahid.

Kui seni oli Eesti jalaväekompanii peamine ülesanne oma vastutusala hoidmine, siis nüüd hakkab kompanii tegutsema operatiivüksusena.

Reservbrigaadikindral Urmas Roosimäe sõnul midagi eriskummalist sellises vangerduses ei ole, kuid eestlaste töö muutub raskemaks ja pingelisemaks. "Üksusi ikka roteeritakse. Kui inimene või üksus täidab ühte ja sama ülesannet, muutub see rutiiniks," seletab ta.

Seda, kas uus ülesanne on ka ohtlikum, Roosimägi ei ütle: "Oht võib tulla kust iganes." Eesti sõjamehi on Afganistanis tema kinnitusel alati hinnatud: "Meie oleme seal alati silma paistnud. Meil on hästi välja õpetatud sõjamehed, ja lootused-ootused on märksa tõusnud," räägib Roosimägi, et vastutus on suurenenud. Ta toob näita, kuidas kord hakati vahetama baasi asukohta, kuhu tuli liigutada ka sõjaväe tehnika. "Inglased hakkasid tegema, aga hakati tulistama ja inglased enam ei teinud, meie poisid istusid ise traktorite ja ekskavaatorite rooli ja tegid selle töö ära. Inglased mängisid sellel ajal jalgpalli," kirjeldab Roosimägi. "Meie poistele on omane, et kui sa said ülesande, siis sa seda ka täidad."

Kõigele vaatamata on aga Afganistani sõda Roosimäe sõnul mõttetu. Ta viitab pikemale arvamusartiklile "Afganistani vari", kus ta kirjutab, et konventsionaalse sõjamasinaga pole võimalik sõdida millegi sedavõrd abstraktse vastu nagu terrorism. Sõjapidamiseks peab olema territoorium, eesmärk ja vähemalt kuidagi piiritletud vastane. Teiseks toob ta artiklis välja asjaolu, et idee ehitada üles demokraatlik Afganistani riik ei ole tõsiselt võetav. "Vabandage mind, kuid ma ei tea maailmas mitte ühtegi demokraatlikku moslemiriiki," kirjutab Roosimägi.

Pimonis on hukkunud 20 britti

Afganistanis Helmandi provintsis on eestlased kõige pikemalt teeninud patrullbaasis Wahid, mille võttis brittidelt üle jalaväekompanii Estcoy-9 novembris 2009. Tänavu augustis andis Estcoy-14 baasi taas brittidele.

Ka Pimonis on eestlased asunud – Estcoy-8 kaitseväelased teenisid samuti operatiivüksuses ja paiknesid Pimonis 2009. aastal maist novembrini.

CNNi andmetel on Helmandi provintsis kaitseväelasi hukkunud 325, Nad-e Ali-s asuvas patrullbaasis Pimon on elu kaotanud 20 Briti sõjaväelast.

Eesti sõdureid on Afganistani sõjas langenud üheksa.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee