Eesti uudised

Perenaiste käsiraamatud tugevdavad soorolle (49)

Eiris Teeveere, 27. august 2012 07:09
AGA MEHED? Ideaalseks koduperenaiseks lubavad naisi õpetada paljud raamatud, ideaalseks koduperemeheks kasvatavaid teoseid pole aga olemaski.Foto: Eiris Teeveere
Raamatupoest leiab kümneid raamatuid, mis õpetavad naisi koristama, moosi keetma või lapsi kasvatama. Soolise võrdõiguslikkuse voliniku sõnul ei tohiks kodutööd olla naiste pärusmaa.

"Kuidas olla täiuslik koduperenaine. Saa kodujumalannaks ja puhtuse kuningannaks. Kaasaegse majapidamiskunsti õppetükid" kannab pealkirja nunnu-roosa raamatukaas, mille üleval nurgas on kleidikeses naisefiguur, käsi tolmuharjaga graatsiliselt välja sirutatud.

Kodutöö=naiste töö?

Raamatut sirvides saab selgeks, et puhtusekuninganna tiitli saavutamiseks peab läbima järgmised õppetükid: kuidas edukalt nõusid pesta, kevadpuhastust teha, riideid pesta ja triikida, kola panipaikadesse paigutada ja pidudeks valmistuda. Et mees koduses majapidamises abiks võiks olla, ei mainita raamatus poole sõnagagi.

Soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik Mari-Liis Sepper tõdeb, et hoolimata püüdlustest naisi ja mehi nii tööturul kui kodus võrdsustada, pole need jõupingutused veel vilja kandnud. "Eestis on jätkuvalt kodutööde tegemise koormus rohkem naiste õlul," nendib Sepper, viidates statistikale, mis näitab, et kodutööd hõlmavad naiste ärkvelolekuajast üle neljandiku ja võtavad meestega võrreldes poole kauem aega. "Sugude võrdsus tähendab, et naiste ja meeste positsioon peaks nii tööturul kui ka koduses majapidamises olema võimalikult võrdne. See tähendab, et tasustamata kodutööd ei peaks olema valdavalt naiste pärusmaa," leiab Sepper.

Kus on raamatud mehele?

Raamatupoest ei leia aga ühtegi raamatut pealkirjaga "Kuidas olla täiuslik koduperemees. Saa kodujumalaks ja puhtuse kuningaks".

Soovoliniku hinnangul algab ajupesu juba lastekirjanduse osakonnas. "Ka voliniku poole pöördutakse endiselt küsimuses, et kodanikud on leidnud raamatulettidelt lastele mõeldud raamatuid, kus suunatakse tüdrukuid ja poisse teatud traditsioonilise karjäärivaliku suunas," räägib volinik. Seda hoolimata puhastustööst koolis, kus õpikutest kaotatakse järgemööda stereotüüpseid soorolle kujutavaid tekste ja illustratsioone.

"Tüdrukuid ei tohiks aprioorselt suunata elualadele, kus on väiksem palk ja vähem prestiiži. Ning poistest-meestest ei tohiks eeldada, et nemad on just pere toitjad ja katjad, et nad ei võiks pühenduda, kui nad seda soovivad, kodule, lastele või ametile, kus on tagasihoidlikum palk," selgitab Sepper.